logo
logo
logo
logo
eksport diesla

Rosja cofnęła zakaz eksportu diesla
Opublikowano: 7 października 2023

Jak podaje na swoim portalu amerykańska telewizja CNN, w piątek rząd rosyjski ogłosił, że cofnął zakaz eksportu oleju napędowego wprowadzony dwa tygodnie wcześniej. Zakaz został wprowadzony – zgodnie z oficjalną deklaracją – by uspokoić zaburzenia na rynku w Rosji spowodowane zbyt słabą podażą. Według oświadczenia wydanego w Moskwie zostaje wstrzymany zakaz wysyłania przez rafinerie oleju napędowego rurociągami do portów w celu jego eksportu drogą morską. Eksport możliwy będzie jednak pod warunkiem, że rafinerie 50 procent swojej produkcji przeznaczą na rynek krajowy.

Rosja jest największym eksporterem oleju napędowego na świecie, dlatego wstrzymanie dostaw musiało spowodować nerwową reakcję rynków. Zakaz został wprowadzony 21 września i dotyczył również benzyny. Jej eksport jest jednak znacznie mniejszy. Władze nie zapowiedziały wznowienia eksportu benzyny, oświadczenie dotyczyło wyłącznie oleju napędowego. Nie powinno to jednak wpłynąć negatywnie na ceny paliw.

Chociaż Unia Europejska wprowadziła na początku tego roku zakaz importu rosyjskiego oleju napędowego przywożonego drogą morską, informacja o zakazie eksportu wprowadzonym przez Rosję pod koniec września doprowadziła do wzrostu cen paliw. Ponieważ Rosja jest ważnym dostawcą oleju napędowego na światowy rynek, wstrzymanie dostaw musiało się odbić na podaży, a przez to również na cenach w Europie.

Udział Rosji w światowym rynku oleju napędowego

Natychmiast po ogłoszeniu cofnięcia zakazu eksportu ceny oleju napędowego w Europie spadły o 3,6 procent do 837 USD za tonę. Później jednak znów wzrosły. Olej napędowy – zauważa CNN – jest „koniem napędowym” europejskiej gospodarki. Używa się go jako paliwa w większości samochodów dostawczych i ciężarówek. Ponadto używany jest często jako olej opałowy między innymi do ogrzewania domów, co ma duże znaczenie przed nadchodzącą zimą.

Rosja odpowiada za dostawę 13 procent oleju napędowego na światowy rynek. Po wprowadzeni przez Unię Europejską ograniczeń importu rosyjska produkcja została skierowana do innych odbiorców, głownie do Turcji i Brazylii. Dochody z eksportu paliw stanowią kluczowe źródło wpływów dla budżetu Rosji. Dotyczy to zarówno sprzedaży za granicę ropy naftowej, jak i produktów rafineryjnych.

W ostatnim roku rynek przechodzi ostre wahania. Od czerwca do września 2023 roku ceny ropy Brent na świecie wzrosły o 34 proc. Stało się to głownie na skutek zmniejszenia produkcji przez Arabię Saudyjską i Rosję. Później jednak gwałtownie spadły, ponieważ handlarze przewidują spadek zapotrzebowania. Przewiduje się, że cena może teraz spaść o 12 procent. Będzie to największy spadek od marca.

Wahania na rynku ropy naftowej wpływają również na wahania ceny rosyjskiego rubla. Jego cena do piątku spadła o 2 procent w stosunku do dolara amerykańskiego. W piętek jednak odrobił stratę. Słabnący rubel oznacza wzrost kosztów importu, co przekłada się na wyższe ceny w sklepach. Ostatnie decyzje pokazały jednak, że Rosja może ciągle wpływać również na europejski rynek paliw.

Wojciech Ostrowski

Źródło: CNN

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Dobór przewodu do mocy

Dobór przewodu do mocy...

Przewody elektryczne są kluczowym elementem każdej instalacji energoel...
Jak sprawdzić chińskiego dostawcę

Jak sprawdzić chińskiego dostawcę?...

Współpraca z chińskimi dostawcami może być kluczem do sukcesu...
laserowe cięcie blach

Kiedy się opłaca laserowe cięcie blach?...

Laserowe cięcie blach jest znakomitą technologią ze względu na precyzj...

WEI: Raport o Sytuacji Gospodarczej i Inwesty...

Warsaw Enterprise Institute opu...