

– doprowadzenie do zmniejszenia liczby pozwów przeciwko bankowi;
– wpływania na opinię publiczną i osoby decyzyjne sugerujące uprzywilejowanie kredytobiorców frankowych względem innych grup;
– sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu nieuczciwych produktów bankowych na system bankowy;
– sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu na chorwacką gospodarkę;
– a także wpływanie na Sąd Konstytucyjny i sądy powszechne w Chorwacji.
Dokument został opublikowany przez chorwacki portal w dniu 17 listopada 2019 r., niedługo po wydaniu przez Sąd Najwyższy Chorwacji w dniu 17 września 2019 r. korzystnego dla kredytobiorców wyroku.
Grupą docelową wyżej wymienionych działań agencji, jak podaje chorwacki portal www.index.hr, miały być media, opinia publiczna, a także rząd, eksperci (od prawa, podatków i ekonomii). Działania miały dotyczyć także organizacji skupiających pokrzywdzonych konsumentów (Potrosac, Lex Franak i Franak).
„Analizując zakres działań mających na celu manipulowanie opinią publiczną przez bank, można zauważyć dużą zbieżność z działaniami prowadzonymi w polskich mediach” – mówi Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. „Podobne komunikaty, jak te omówione w dokumencie, który wyciekł do internetu, były kierowane do polskich odbiorców, sędziów i miały na celu osiągnięcie tego samego rezultatu. Prowadzone były jednak dużo wcześniej niż w Chorwacji. Już w 2015 roku informował o tym blog Byłam trolem bankowym” – dodaje.
Źródło informacji: PAP / Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu
Tagi: franki, Kredyt, skandalto wychodzą kwiatki, ciekawe ile jeszcze takich newsów wyjdzie żeby się w końcu prokurator tym bandziorom w białych kołnierzykach dobrał do doopy
U nas też się tak dzieje, widać gołym okiem. Te kłamliwe artykuły, te żenujące wpisy na forach. A ludzie niebędący w temacie łykają jak młody pelikan i potem mają wonty do rzeczywistych pokrzywdzonych, że niby chcą im gospodarkę rozłożyć, nachapać się, żyć na koszt innych itp.
Dodaj komentarz