• Menu

  FRANKOWY skandal korporacyjny w Chorwacji

  Chorwacki portal index.hr  opublikował obszerny materiał wraz ze skanami dokumentów Banku Raiffeisen, który zlecił wynajętej przez bank agencji od public relations działania, które miały obejmować m.in.:

  FRANKOWY skandal

  – doprowadzenie do zmniejszenia liczby pozwów przeciwko bankowi;

  – wpływania na opinię publiczną i osoby decyzyjne sugerujące uprzywilejowanie kredytobiorców frankowych względem innych grup;

  – sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu nieuczciwych produktów bankowych na system bankowy;

  – sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu na chorwacką gospodarkę;

  – a także wpływanie na Sąd Konstytucyjny i sądy powszechne w Chorwacji.

  Dokument został opublikowany przez chorwacki portal w dniu 17 listopada 2019 r., niedługo po wydaniu przez Sąd Najwyższy Chorwacji w dniu 17 września 2019 r. korzystnego dla kredytobiorców wyroku.

  Grupą docelową wyżej wymienionych działań agencji, jak podaje chorwacki portal www.index.hr, miały być media, opinia publiczna, a także rząd, eksperci (od prawa, podatków i ekonomii). Działania miały dotyczyć także organizacji skupiających pokrzywdzonych konsumentów (Potrosac, Lex Franak i Franak).

  „Analizując zakres działań mających na celu manipulowanie opinią publiczną przez bank, można zauważyć dużą zbieżność z działaniami prowadzonymi w polskich mediach” – mówi Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. „Podobne  komunikaty, jak te omówione w dokumencie, który wyciekł do internetu, były kierowane do polskich odbiorców, sędziów i miały na celu osiągnięcie tego samego rezultatu. Prowadzone były jednak dużo wcześniej niż w Chorwacji. Już w 2015 roku informował o tym blog Byłam trolem bankowym – dodaje.

  Źródło informacji: PAP / Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

  2 odpowiedzi na “FRANKOWY skandal korporacyjny w Chorwacji”

  1. Piotr Przednikowski pisze:

   to wychodzą kwiatki, ciekawe ile jeszcze takich newsów wyjdzie żeby się w końcu prokurator tym bandziorom w białych kołnierzykach dobrał do doopy

  2. Bartosz Zamiara pisze:

   U nas też się tak dzieje, widać gołym okiem. Te kłamliwe artykuły, te żenujące wpisy na forach. A ludzie niebędący w temacie łykają jak młody pelikan i potem mają wonty do rzeczywistych pokrzywdzonych, że niby chcą im gospodarkę rozłożyć, nachapać się, żyć na koszt innych itp.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane