• Menu

  Fazy uzależnienia od alkoholu

  Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, który zauważony na wczesnym etapie może jednak być całkowicie wyleczalny. Alkoholizm można zwalczyć na każdym etapie tej choroby, jednak im dużej ignorujemy znaki ostrzegawcze, tym ciężej jest nam osiągnąć abstynencję. Dlatego warto wiedzieć, jakie symptomy towarzyszą poszczególnym fazom alkoholizmu, by w porę szukać pomocy.

  Uzależnienie od alkoholu

  Faza pierwsza – prealkoholowa

  To pierwsza faza, w której mówimy o potencjalnym alkoholiku. Taka osoba lubi pić alkohol i nie stroni od okazji, by to uczynić. Cechą charakterystyczną fazy prealkoholowej jest zauważenie przez potencjalnego chorego atrakcyjności spożywania alkoholu – tego, że pozwala on oderwać głowę od problemów, wyzbyć się zahamowań, dobrze spędzić czas. Osoba szuka okazji do spożywania alkoholu, często uczestniczy w imprezach i spotkaniach towarzyskich, sięga po trunki w momencie, gdy czuje się gorzej, wybierając alkohol na remedium w celu poprawy humoru.

  Uzależnienie od alkoholu

  Screen z aplikacji Helping Hand – wspierająca osoby z problemem alkoholowym

  Faza druga – ostrzegawcza

  Jak sama nazwa wskazuje, ta faza zwiastuje nadejście większych problemów. Zaczynają pojawiać się znaki ostrzegawcze, takie jak luki w pamięci po wypiciu alkoholu. Osoba chora musi także zwiększać ilość wypijanych trunków, by osiągnąć efekt upojenia. Na tym etapie, chorzy zaczynają ukrywać swoje picie i pić w samotności, a także często inicjują okazje do picia, mają problemy z samokontrolą. Zaczynają pojawiać się wyrzuty sumienia i świadomość, że spożywają za dużo alkoholu.

  Faza trzecia – krytyczna

  Faza ta charakteryzuje się popadaniem chorego w tak zwane ciągi alkoholowe, w których zaniedbuje on swoje obowiązki zawodowe oraz zobowiązania rodzinne na rzecz picia. Chory sięga po butelkę często, na chwilę mobilizując się do poprawy i abstynencji, by szybko stracić kontrolę i powrócić do picia. Alkoholik szuka usprawiedliwień dla swojego picia, przestaje również dbać o swój wygląd zewnętrzny i otoczenie.

  Faza czwarta – chroniczna

  To ostatnia faza choroby, w której alkoholik traci całkowitą kontrolę nad uzależnieniem. Pojawiają się symptomy zespołu abstynenckiego, czyli bóle głowy, nudności, drżenie rąk, zaburzenia snu, biegunki, nierówna praca serca i inne. Oprócz tego, występuje również szereg innych, poważnych zaburzeń psychicznych i fizycznych. Alkoholik pije ciągle, a już niewielka ilość trunku wystarczy, by doprowadził się do stanu upojenia alkoholowego. Chory zaczyna sięgać również po substancje, które nie są przeznaczone do spożywania (na przykład denaturat). Osoba uzależniona nie dba o to, gdzie pije i jak wygląda. Traci zupełną kontrolę nad swoim życiem.

  Każdy uzależniony ma szansę na wyzdrowienie. Pomocy należy szukać w ośrodkach walki z uzależnieniami, a także przez internet – korzystając z aplikacji dla uzależnionych.

  zobacz też – odtrucie alkoholowe 

  Jedna odpowiedź do “Fazy uzależnienia od alkoholu”

  1. Łukasz Mastalerek pisze:

   Wydaje mi się że każdy nałóg ma swoją przyczynę w mózgu,ja nie mam żadnych nałogów,jednak wydaje mi się że ich nie mam ponieważ mam szczęście mieć tak zbudowany mózg,który nie jest podatny na uzależnienia i nie jest to moja zasługa,ludzie podatni na uzależnienia mają z kolei to nieszczęście i nie jest to ich wina że struktura ich mózgu predestynuje ich do popadnięcia w nałóg,choroba alkoholowa jak każdy inny nałóg powinna w przyszłości być leczona operacyjnie poprzez ingerencję w mózg i zmianę w ten sposób neuronów bezpośrednio za nałóg odpowiedzialnych.
   Na dzień dzisiejszy ważna jest postawa rodziny wobec uzależnionego od alkoholu,ważne jest aby rodzina potrafiła działać w danym przypadku jednomyślnie i stanowczo,oczywiście nie wolno takich osób zostawiać na mrozie czy jezdni ponieważ takie postępowanie to dla tych uzależnionych osób pewna śmierć

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane