logo
logo
logo
logo
kontrole w Urzędach Marszałkowskich

E-lipa w służbie zdrowia
Opublikowano: 16 grudnia 2017

Centralne Biuro Antykorupcyjne przez dziewięć miesięcy prowadziło kontrolę w 16 Urzędach Marszałkowskich w kraju. Jej efektem jest 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, 12 dotyczy instytucji zarządzających.

Pod lupę CBA wzięło budowę systemów informatycznych w służbie zdrowia, tzw. programy e-zdrowie, finansowane z funduszy unijnych w latach 2007-2013. Kontrola objęła 98 projektów, wartych w sumie 4,3 mld zł. Zdaniem CBA – większość z nich, tylko w niewielkim stopniu jest wykorzystywana przez pacjentów i lekarzy.

Co wynika z ustaleń?

Okazuje się, że znaczna część województw, które brały udział w programie, formalnie już zamknęła te projekty, ale w rzeczywistości wciąż boryka się z funkcjonowaniem systemów informatycznych. Nie spełniają one swojej funkcji, gdyż rozwiązania zostały narzucone szpitalom, które nie chciały teleinformatycznych systemów informacyjnych. Zdaniem CBA na etapie inwestycji źle zdefiniowano cele i sposoby ich osiągnięcia. Z kontroli wynika, że większość systemów nie działa lub mają zupełnie niepotrzebne funkcje dla użytkowników, np. w województwie podkarpackim wydano 136 mln zł, a programy są bezużyteczne, bo nie działają.

Poza tym te systemy nie są kompatybilne z systemem centralnym. Przygotowały je firmy informatyczne, które teraz mają zająć się ich utrzymaniem i rozwojem, a wymiana administratorów jest praktycznie niemożliwa. Stąd zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Samorządowa patologia

Urzędy Marszałkowskie mają władzę, bo posiadają pieniądze. A to doskonała okazja do korupcji. 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym 12 dotyczących instytucji zarządzających, a do tego osiem postępowań przygotowawczych, m.in. wobec członków zarządów i pracowników Urzędów Marszałkowskich. CBA zarzuca im działanie na szkodę interesu publicznego, niegospodarność i nieprawidłowe wydawanie decyzji. CBA zapowiada kolejne kontrole w Urzędach Marszałkowskich, dotyczące prowadzonych przez nie projektów.

Natomiast we wnioskach pokontrolnych dotyczących e-zdrowia, proponuje, by podzielić kompetencje między wojewodów i marszałków. Aby uniknąć sytuacji, że jedna instytucja jest zarówno zarządzająca i jednocześnie kontrolująca.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...
Fiskus

Podatnik wiecznym dłużnikiem fiskusa...

Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarb...
Ogłoszenie upadłości

Kto powinien skorzystać z doradztwa przy ogła...

Ogłoszenie upadłości to trudny i skomplikowany proces, który wymaga do...