• Menu

  Dyrektor SZPZLO Warszawa-Wawer: działamy zgodnie z kołem Deminga

  Maria Kąkol na wręczeniu certyfikatu

  Dyrektor SZPZLO Warszawa-Wawer dyr. lek. med. Maria Aleksandra Kąkol

  Rozmowa z dyrektor SZPZLO Warszawa-Wawer dyr. lek. med. Marią Aleksandrą Kąkol

  Dobra organizacja pracy i kwalifikacje personelu decydują o jakości usług, jednak ważna jest także odpowiednia baza lokalowa i zaplecze techniczne. Czy zgadza się Pani z tym stwierdzeniem?

  – Założenie, że organizacja pracy i kwalifikacje personelu decydują o jakości usług jest prawdą oczywistą i bezdyskusyjną. Jednak nieodpowiednia baza lokalowa i brak dobrego zaplecza technicznego zniweczyć może najlepsze procedury organizacyjne przy najlepszych kwalifikacjach personelu np. świetnie wykwalifikowany radiolog bez odpowiedniej jakości aparatury takiej jak RTG czy USG będzie bezsilny i nie zapewni właściwej diagnostyki osiągalnej w obecnej rzeczywistości technologicznej. Stąd też SZPZLO Warszawa-Wawer stosuje zasadę nieustannej modernizacji infrastruktury zgodnie z zasadą koła Deminga: planowanie – wykonanie – sprawdzanie – działanie (poprawianie).

  Jakie modernizacje i inwestycje zrealizowała Państwa placówka w ostatnim czasie?

  – W ostatnim czasie wykonaliśmy kilka strategicznych modernizacji infrastruktury, do których należą m.in. budowa nowego budynku przychodni rejonowej nr 4 przy ul. Begonii 10 czy wdrożenie teleinformatycznej sieci światłowodowej pozwalającej na podniesienie jakości i prędkości przepływu informacji cyfrowej niezbędnej w informatyzacji medycznej obsługi pacjentów np. między innymi przesył obrazów aparatów RTG czy USG w czasie rzeczywistym. Zakupiliśmy i zainstalowaliśmy cyfrowy bezkasetowy aparat RTG i przebudowaliśmy pracownię RTG – zdjęcia RTG mogą być dostarczane do gabinetów opisowych i lekarskich w kilka sekund po wykonaniu ekspozycji pacjenta. Udało się wymienić flotę samochodową SZPZLO na nowe samochody jednolitej marki, koloru i ekonomiczne – samochody te są niezbędne do obsługi pacjentów w domach, jak i pacjentów niepełnosprawnych.

  Liczne modernizacje i inwestycje na pewno podnoszą jakość usług medycznych, a to podnosi poziom zadowolenia mieszkańców Wawra, czy docierają do Pani takie sygnały?

  – Tak, w każdej inwestycji czy modernizacji takie sygnały mamy i je ewidencjonujemy, podobnie wyrazy niezadowolenia, ale tych jest bardzo mało. Prowadzimy roczną ankietę satysfakcji, według której osiągamy 90-95% dużego zadowolenia wśród pacjentów. Rejestr skarg i wniosków jest przepleciony licznymi pisemnymi gratulacjami i podziękowaniami.

  20150920_151109

  Nowa Przychodnia Rejonowa nr 4 przy ul. Begonii 10

  Jakie elementy składają się na sukces w zarządzaniu, na co warto zwrócić szczególną uwagę Pani zdaniem?

  – Biorąc pod uwagę moje dotychczasowe nieomal 25-letnie doświadczenie, mogę stwierdzić, że sukces w zarządzaniu takimi placówkami osiągnąć można jedynie przez dyscyplinę finansową, ciągłe szukanie luk w świadczeniach medycznych oraz odkrywanie potrzeb pacjentów i ich zaspokajanie z równoległym wzrostem przychodów finansowych. Takie zasady pozwalają na utrzymanie dobrego stanu finansów placówki, które są podstawą inwestycji i utrzymania standardów zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego personelu oraz jakości wyposażenia. Nie należy polegać tylko na dotacjach, dofinansowaniach i ulgach, bo to ślepa uliczka prowadząca do ciągłego zadłużenia. Konieczna jest samodzielność w finansowaniu placówki służby zdrowia i samodzielność w podejmowaniu decyzji strategicznych, przy dobrej współpracy z organem założycielskim, jak i z czynnikami społecznymi gminy, regionu czy miasta.

  Placówka, którą Pani zarządza została nominowana w konkursie: Placówka Medyczna Dobrze Zarządzana, czy jest Pani dumna z tego wyróżnienia?

  – Nominacja SZPZLO Warszawa-Wawer w konkursie Placówka Medyczna Dobrze Zarządzana to oczywiście „zastrzyk” dumy, satysfakcji i duże zobowiązanie dla mnie, a przede wszystkim dla pracowników i współpracowników – przecież to głównie ich zasługa.

  Rozmawiał Tomasz Rekowski

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane