• Menu

  Będzie większa baza specjalistyczna w szpitalu miejskim w Bydgoszczy

  Aktualnie zdecydowanie priorytetowym projektem jest dla mnie rozbudowa Centrum Rehabilitacji – mówi Anna Lewandowska, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy

  Zostali państwo dostrzeżeni w kategorii Placówka Medyczna Dobrze Zarządzana. Jak pani sądzi – jakie są różnice pomiędzy jednostką zajmującą się pacjentami a zwykłymi firmami? Czy w dzisiejszych czasach dyrektor szpitala nie musi jednak myśleć bardziej jak biznesmen?

  Dzisiejsze standardy opieki medycznej wymagają od osoby zarządzającej umiejętnego łączenia uwarunkowań ekonomicznych z właściwą opieką medyczną, która nie toleruje błędów
  w zarządzaniu. Bardzo ważna jest umiejętność strategicznego oraz analitycznego myślenia zorientowanego na przyszłość. Odpowiednie stosowanie twardych reguł ekonomicznych
  ma tu ogromne znaczenie, bowiem stabilna sytuacja finansowa, dająca możliwości dalszego rozwoju – a taką posiada nasz Szpital, to także niezwykle istotna gwarancja bezpieczeństwa pacjentów. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku konfrontacji ekonomii z chorobą zawsze najważniejszy jest pacjent. Chronimy dobro najwyższe czyli zdrowie i życie ludzkie, dlatego placówki medycznej w moim przekonaniu nie da się porównywać z firmą produkcyjną czy handlową, a pacjenta z klientem.

  Na ile rozległa specjalizacja jest utrudnieniem w sprawnym zarządzaniu?

  Na pewno stanowi duże wyzwanie. Przez lata pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach służby zdrowia starałam się wypracować wraz z moim personelem najwłaściwszy model postępowania. Sama od siebie wymagam bardzo wiele i otaczam się specjalistami, którzy sposób wykonywania swojej pracy pojmują podobnie jak ja. Jedynie połączenie wielu skrajnie różnych aspektów funkcjonowania Szpitala w harmonijną całość, przy zaangażowaniu całego zespołu, co jest moim zadaniem, przynosi spodziewane efekty.

  Czy są obecnie jakieś oddziały Szpitala, których funkcjonowanie albo modernizacja są dla pani priorytetowe?

  Tak, ponieważ przez cały czas poszerzamy i modernizujemy bazę specjalistyczną naszego Szpitala. Aktualnie zdecydowanie priorytetowym projektem jest dla mnie rozbudowa Centrum Rehabilitacji, w ramach którego funkcjonują oddziały: rehabilitacji neurologicznej
  i kardiologicznej oraz dzienny dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Powiększona zostanie ilość stanowisk zabiegowych, których poziom wyposażenia będzie unikatowy na skalę nie tylko krajową, ale europejską. Pacjenci po przebytych zawałach, udarach otrzymają pełny pakiet kwalifikowanej opieki rehabilitacyjnej. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli leczyć większą ilość pacjentów, dając im możliwość powrotu do znacznie lepszej bądź pełnej sprawności. Mam nadzieję, że z naszą pomocą będą odzyskiwać radość życia.

  Co oznacza z punktu widzenia kierownictwa szpitala podjęta przez placówkę dewiza „Leczymy na najwyższym poziomie, bezpiecznie i z sercem”?

  Przyjęta misja to przede wszystkim zapewnienie profesjonalnej i kompleksowej opieki naszym pacjentom. Jest to zarówno realizowanie świadczeń przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, jak również respektowanie szeroko rozumianych praw pacjenta i wszelkich obowiązujących standardów jakości opieki nad chorym. W szczególności tych związanych z normami ISO oraz wymogami akredytacyjnymi. To codzienna walka o dobre samopoczucie oraz zdrowie każdego pacjenta, przekraczającego z ufnością i nadzieją progi naszego szpitala. Tej ufności i nadziei staramy się nigdy nie zawieść.

  Rozmawiał Piotr Nowacki

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane