• Menu

  Dylemat wielu kierowców – samochód nowy czy używany?

  Wiele osób, które decydują się na zakup auta, staje przed dylematem – wybrać samochód nowy czy używany. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając samochód?

  samochód nowy czy używany

  Nowy samochód – marzenie wielu kierowców

  Nabywca nowego samochodu ma wiele możliwości, o których w przypadku auta używanego można jedynie pomarzyć. Przede wszystkim chodzi tutaj o pełnię wyboru nie tylko, jeśli chodzi o markę i model pojazdu, ale także rodzaj silnika, wyposażenie, kolor nadwozia, czy też sposób wykończenia wnętrza. Fabrycznie nowy pojazd posiada również gwarancję, która powinna zapewnić bezproblemową eksploatację przez kilka lat, aczkolwiek w praktyce różnie to wygląda, ponieważ współczesne samochody mają niekiedy problemy ze skomplikowanym osprzętem silnika oraz systemami elektronicznymi.

  Niektórzy jednak rezygnują świadomie z zakupu nowego pojazdu. Obawiają się oni bowiem dużej utraty wartości w przeciągu pierwszych 3 lat. Najczęściej sięga ona od 30% do 50%, przy czym najwięcej tracą auta luksusowe. Pamiętać jednak należy, że są modele, które tanieją szybciej i wolniej. Inną kwestią jest cena wyjściowa samochodu. Zazwyczaj nie obejmuje ona wielu elementów dodatkowego wyposażenia, które chciałby mieć kierowca. Jego dokupienie to kolejne koszty rzędu kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  Używany samochód – wybór z rozsądku?

  Zastanawiając się nad problemem samochód nowy czy używany, większość kierowców decyduje się jednak na drugą z tych możliwości. Przede wszystkim za takim wyborem przemawia aspekt ekonomiczny – pojazd z rynku wtórnego jest tańszy niż ten z salonu. Za określoną kwotę można więc nabyć samochód z wyższego segmentu, nierzadko z lepszym wyposażeniem i większych gabarytach. Wynika to z faktu, że kilkuletnie auto ma już za sobą największy spadek wartości.

  Używany samochód ma jednak także wady. Przede wszystkim znalezienie egzemplarza odpowiadającego potrzebom zajmuje trochę czasu. Ponadto stan techniczny niektórych pojazdów daleki jest od ideału, co nie gwarantuje bezawaryjnej eksploatacji. Może się zatem zdarzyć, że po zakupie będzie trzeba zainwestować w naprawy samochodu nawet kilka bądź kilkanaście tysięcy złotych. Należy również dodać, że kierowca kupujący używane auto, nie może dowolnie skonfigurować jego wyglądu oraz wybrać elementów wyposażenia według swoich potrzeb i preferencji.

  Samochód nowy czy używany – na co się zdecydować?

  Co będzie lepszym wyborem – samochód nowy czy używany? Stojąc przed tego rodzaju decyzją, warto uświadomić sobie kilka kwestii. Po pierwsze, swoje możliwości finansowe. Nie warto bowiem kupować czegoś, na co nie stać danej osoby. Po drugie, określić swoje potrzeby. Na przykład, jeśli ktoś jeździ przede wszystkim po zatłoczonym mieście, wielki SUV bądź długi sedan nie będzie najlepszym wyborem. I przeciwnie – małe auto nie radzi sobie najlepiej na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

  Wydaje się, że najrozsądniejszym wyborem jest zakup używanego pojazdu w wieku około 3 lub 4 lat. To wciąż stosunkowo nowe samochody, niekiedy objęte gwarancją i zazwyczaj wciąż w dobrym stanie technicznym. Największą utratę wartości mają już za sobą, a ponadto mogą posłużyć stosunkowo bezawaryjnie przez kilka następnych lat. Wielu Polaków jednak nie może sobie pozwolić nawet na taki zakup, dlatego tak popularne są samochody w wieku 10 lat, a nierzadko nawet starsze.

  Paweł Stasiuk

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane