logo
logo
logo
logo
drewniane okna

Drewniane okna pod lupą. Warto się na nie zdecydować?
Opublikowano: 19 stycznia 2021

Okna w domu pełnią funkcję praktyczną i estetyczną. Zapewniają izolację przed utratą ciepła i hałasem. Decydują też o wyglądzie domu – zarówno z zewnątrz jak i od środka. Aby nie żałować decyzji o zakupie drewnianych okien, należy poznać ich wszystkie zalety, wady oraz trudności, jakie mogą pojawić się momencie przeprowadzania montażu.

drewniane okna

fot: okna-internorm.com.pl

Zalety drewnianych okien

Ponadczasowe okna drewniane mają wiele zalet, dzięki czemu ich popularność z roku na rok nie słabnie. Dlaczego są tak często wybierane?

1. Walory estetyczne

Przede wszystkim ze względu na swoje walory estetyczne. Naturalny kolor drewna prezentuje się dobrze w każdym budynku. Jednak kolor zawsze można zmienić malując ramy specjalną emulsją do drewna. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie koloru ram do każdego stylu aranżacyjnego panującego we wnętrzu.

2. Trwałość

Kolejną zaletą drewnianych okien jest ich trwałość. Aby przetrwały w dobrym stanie kilkadziesiąt lat wystarczy je odpowiednio impregnować. Za sprawą swojej wytrzymałości często produkowane są w dużych formatach.

3. Uniwersalność

Na korzyść okien drewnianych działa fakt, że są uniwersalne. Można w nich umieścić różnego rodzaju szyby, na przykład o podwyższonej izolacji akustycznej lub lustrzane. Możliwe jest też zamontowanie w nich systemu antywłamaniowego.

4. Plastyczność

Drewno góruje nad plastikiem w kwestii plastyczności. Posiadając drewniane ramy jesteśmy w stanie wykonać na nich cieszące oko elementy, takie jak szprosy czy rzeźbienia.

5. Izolacja akustyczna i cieplna

Jeśli ktoś obawia się, że drewniane okna słabiej niż plastikowe chronią przed zimnem, to jest w błędzie. Ponadto odpowiedni współczynnik izolacyjności akustycznej Rw sprawia, że dobrze izolują od hałasu z zewnątrz.

6. Bezpieczeństwo i ekologia

Drewniane okna są bezpieczniejsze dla zdrowia. Do ich produkcji nie stosuje się szkodliwych substancji chemicznych. Okna drewniane są bardziej higieniczne, dzięki temu, że regulują wilgotność powietrza w domu.

Drewniane okna – wady

Podstawową wadą okien drewnianych jest ich wysoka cena. Podatność drewna na zmiany temperatur za oknem powoduje konieczność jego konserwacji. Profesjonalne zabezpieczenie okien to dodatkowy koszt.

Konieczność odnawiania drewnianych ram bywa uciążliwe. Proces jest żmudny, gdyż najpierw usuwa się starą powłokę a dopiero później nadaje odpowiedni kolor.

Jakie materiały używane są do produkcji drewnianych okien?

Każdą produkcję okien drewnianych należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Najczęściej produkuje się je z:

  • sosny,
  • modrzewia,
  • meranti.

Sosna zapewnia niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu sprawdzi się w oknach energooszczędnych. Modrzew z kolei lepiej radzi sobie z warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Drzewo egzotyczne meranti ma małą przepuszczalność wody. Dzięki temu rzadziej pęka i pęcznieje. Każdy z tych typów drewna różni się od siebie, co przekłada się na późniejsze właściwości okien.

Montaż drewnianych okien

Montaż okien drewnianych nie należy do skomplikowanych. Wielu wyspecjalizowanych fachowców będzie w stanie pomóc nam zamontować okna. Jednak podczas montażu mogą pojawić się pewne problemy. Montowanie drewnianych okien przed zakończeniem prac tzw. mokrych jest błędem. Sprawę utrudnić może też złe przygotowanie otworów okiennych i niewłaściwie przeprowadzone pomiary ościeża. Okna powinny być montowane tylko na czystym podłożu. Niedopuszczalne jest osadzanie okien drewnianych bezpośrednio w ościeżu. Brak prawidłowego uszczelnienia okien powoduje, że w pomieszczeniu będzie wilgoć. Na te aspekty warto zwrócić uwagę podczas montażu okien drewnianych w naszym domu, aby móc cieszyć się nimi przez długi czas.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

dom z bali

Profesjonalna budowa domów z naturalnych bali...

Kiedy zastanawiasz się nad budową swojego wymarzonego domu, materiał,...
osuszanie fundamentów

Skuteczne osuszanie fundamentów – jak j...

W Twoim domu pojawił się problem z podciąganiem kapilarnym? W takim ra...
meble

Nowoczesny i modny salon- wybieramy stylowe m...

Sofa, kanapa, czy narożnik to ten typ wyposażenia, który decyduje o ch...
Jak dobrać moc klimatyzatora

Jak dobrać moc klimatyzatora do wielkości pom...

Z roku na rok coraz bardziej odczuwamy zmiany klimatyczne, przez co sp...