logo
logo
logo
logo
organizacja pracy

Dowiedz się, jak ułożyć grafik, który odmieni Twoją firmę na lepsze
Opublikowano: 27 stycznia 2024

Układanie grafiku to żmudna praca. Nie każdy ma tego świadomość, przynajmniej dopóty, dopóki nie staje się za to bezpośrednio odpowiedzialny. Harmonogram czasu pracy to tak naprawdę jeden z najważniejszych dokumentów w całej firmie. Jeśli jest ułożony prawidłowo, usprawnia pracę, redukuje zbędne koszty i pomaga budować pozytywny wizerunek firmy. No właśnie – jeśli jest ułożony prawidłowo; dlatego warto przywiązać do tego zadania szczególną wagę. Co może nas uchronić przed błędami w tworzeniu grafiku pracy? Jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę, mierząc się z tym odpowiedzialnym zadaniem?

1. Zgodność z Kodeksem Pracy uchroni Cię przed karą

Wszelkie prawa pracowników reguluje Kodeks Pracy. Jako osoba odpowiedzialna za harmonogram nie możesz dowolnie układać zmian i wyliczać długości odpoczynków. Istnieją określone normy, które domagają się przestrzegania, także co do ilości przepracowywanych godzin. Lektura przepisów prawa potrafi być nużąca, ale nie zwalnia to nikogo z obowiązku przestrzegania ich treści. Za niedopatrzenia lub naruszenia w tym zakresie grożą potężne kary rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj łatwo dostępne narzędzia. Na stronie GrafikOptymalny.pl można stworzyć grafik pracy w 100% zgodny z polskim prawem – czuwa nad tym specjalnie poinstruowane oprogramowanie.

2. Im lepszy grafik, tym lepsza organizacja pracy

Teoretycznie wszyscy dobrze wiemy, że harmonogram czasu pracy ma służyć efektywniejszemu wykonywaniu swoich obowiązków. Sama przejrzystość sytuacji nie przyniesie jednak sukcesu. Przykładowo – jeśli grafik nie będzie zgodny z prawem, poskutkuje jedynie frustracją pracowników i szerzeniem się złej opinii na temat pracodawcy. Nieuwzględnianie preferencji pracowników może bardzo łatwo spowodować lawinę urlopów na żądanie, a stąd już tylko krok do zupełnej dezorganizacji pracy, rozczarowania nieobsłużonych w terminie klientów i zrujnowanego wizerunku przedsiębiorstwa.

Dobrze ułożony grafik zadziała dokładnie na odwrót. Pomoże zwiększyć efektywność pracowników, wpłynie na ich poczucie wartości i zwiększy ich lojalność, a także usprawni wykonywanie przez nich zadań. Jeśli wymagasz od kadry ponadprzeciętnej dyspozycyjności, powinieneś odwdzięczyć się uwzględnianiem ich sugestii czy bezpośrednich próśb. Okazjonalne wolne z powodu rodzinnej uroczystości czy kontroli u lekarza to nie koniec świata – wystarczy odrobina organizacyjnej pracy, a wszystko da się połączyć. Narzędzia pomogą Ci też uwzględnić stałe preferencje pracowników (np. fakt, że jakiś student jest niedostępny w każdy piątek).

3. Dobry harmonogram pracy jest zbawienny dla finansów firmy

Zły – niezgodny z prawem, nieempatyczny, autorytarny – grafik pracy pociąga za sobą niezadowolenie pracowników. Pojawia się więc zagrożenie opłacania zastępstw na ostatnią chwilę oraz ponoszenia kosztów nadmiernej rotacji (a zatem rekrutacji i szkoleń). Ponadto problemy z harmonogramem mogą bardzo szybko przekształcić się w poważne problemy finansowe, np. z powodu opóźnień w realizacji zleceń lub odpływu nieobsłużonych w porę klientów.

Optymalny grafik pomaga uchronić firmę przed zbędnymi wydatkami. Pożyteczny program do układania harmonogramu potrafi automatycznie wyliczyć koszty pracy i dostosować grafik do możliwości firmowego budżetu. Wystarczy dobrze przysiąść nad kwestią rozplanowania godzin pracy, żeby zoptymalizować wydatki o blisko 50% (np. eliminując zmiany na zakładkę czy wystrzegając się kosztownych nadgodzin). Stwórz idealny harmonogram czasu pracy na GrafikOptymalny.pl – odnajdziesz tam narzędzie, które sprawdza się dla różnych typów etatów i umów, zarówno w systemie równoważnym, jak i przy pracy zmianowej. Powodzenia!

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...
Mobile Developer

Przyszłość Mobile Developer w Erze Sztucznej...

Mobile Developer to programista aplikacji mobilnych, który spe...
Mobbing

Mobbing – coraz mniej skarg, coraz więk...

Mobbing to poważny problem, który wciąż funkcjonuje w polskich firmach...
Logistyka Magazynowa

Logistyka Magazynowa – Kluczowe Aspekty...

Skuteczne zarządzanie magazynem stanowi klucz do sukcesu przedsiębiors...