Dopasowana do potrzeb firmy taryfa energetyczna pozwoli zaoszczędzić nawet do 30% na rachunkach za prąd! Sprawdź, jakie warianty masz do wyboru i zdecyduj się na opcję najbardziej opłacalną dla twojej działalności.
Taryfa energetyczna to inaczej plan cenowy, w ramach którego kupujesz energię od sprzedawcy prądu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz działalność w Polsce, możesz skorzystać z jednej z kilku taryf dla firm. Na polskim rynku wyróżniamy ich 3 kategorie:
Z taryfy A korzystają największe zakłady produkcyjne, przemysłowe, fabryki, które potrzebują prądu na realizację wielu skomplikowanych procesów. B to zazwyczaj rozwiązanie dla średnich firm i obiektów typu hotele, galerie handlowe i szpitale. Najpopularniejszą i najpowszechniej stosowaną w naszym kraju jest taryfa C, czyli przeznaczona dla małych i średnich firm (głównie sklepów oraz punktów handlowo-usługowych) oraz gospodarstw rolnych.
Podział na poszczególne typy taryfy C wygląda podobnie, jak w przypadku gospodarstw domowych.
C11 to na nią najchętniej decydują się małe i średnie firmy w Polsce. C11 to taryfa jednostrefowa, co oznacza, że cena prądu jest stała przez całą dobę. Ta grupa taryfowa jest dedykowana przede wszystkim firmom, które działają całodobowo lub jedynie w godzinach dziennych. Są to branże usługowe i handlowe, przedsiębiorstwa produkcyjne czy jednoosobowe działalności gospodarcze, również w wolnych zawodach.
To taryfa dwustrefowa, w której mniej zapłacimy za prąd w godzinach nocnych oraz popołudniowych, przy czym przedział godzinowy może różnić się w zależności od sprzedawcy i pory roku, np.:
Lato (od kwietnia do końca września)
Zima (od października do końca marca)
Koszt 1 kWh jest większy w szczycie przedpołudniowym i popołudniowym, w pozostałych godzinach przedsiębiorca płaci mniej.
Niższa stawka za energię elektryczną obowiązuje poza godzinami szczytu bez zróżnicowania na pory roku (czyli przeważnie między 13:00 a 15:00 oraz od 22:00 do 6:00). Stawki za kWh są tu przeważnie nieco niższe niż w przypadku C12a.
Taryfy C12a i C12b są ukierunkowane na firmy, które działają przede wszystkim wczesnym popołudniem i w nocy lub które mogą zaplanować swoją pracę a konkretne godziny, na przykład poprzez zaprogramowanie pracy urządzeń.
C11, C12a i C12b to podstawowe taryfy, dostępne u wszystkich sprzedawców energii. Niektórzy z nich w swojej ofercie mają jeszcze kilka dodatkowych rozwiązań, np. taryfę C12w, w której przedsiębiorca zapłaci mniej za prąd w godzinach nocnych oraz w weekendy, od piątku wieczorem do poniedziałku rano.
Na potrzeby większych firm, z grupy A i B, tworzone są taryfy trzy- lub czterostrefowe. Zdarza się też, że duże zakłady przemysłowe itp. często ustalają własne, indywidualne warunki współpracy ze sprzedawcami energii.
Zmianę taryfy powinny rozważyć również osoby, które prowadzą działalność gospodarczą we własnym domu, np.:
Zdarza się, że w takiej sytuacji zakład energetyczny wręcz wymaga zmiany taryfy na dedykowaną firmom. Ponadto warto pamiętać, że taryfa dla przedsiębiorców to dobre rozwiązanie w sytuacji, w której chcesz rozliczać się podatkowo z faktur za prąd, tzn. ujmować je w kosztach prowadzenia działalności.
Wybierając taryfę dla swojego przedsiębiorstwa, przeanalizuj swoje dni i godziny pracy. Możliwe, że taryfa dwustrefowa pozwoli na wygenerowanie oszczędności i zmniejszenie kwoty na fakturze nawet o 1/3. Jeśli nie – lepiej wybrać taryfę jednostrefową, która zapewnia największą elastyczność i swobodę w korzystaniu z energii elektrycznej. Należy też mieć na uwadze, że plan można zmienić w dowolnym momencie, jednak przeważnie nie częściej niż raz do roku.
Tagi: Energetyka, firma, Gospodarka, prąd, taryfy energetyczne
Dodaj komentarz