• Menu

  Dobry sezon dla pracowników

  26023

  35% przedsiębiorstw chce w najbliższym półroczu podwyższyć wynagrodzenia swoich pracowników – wynika z 28. już edycji badania Randstad i TNS Polska „Plany pracodawców”. Na bardzo wysokim poziomie utrzymują się również plany zwiększania zatrudnienia w firmach.

  Sondaż pokazuje, że tradycyjny okres podwyżek wynagrodzeń obejmujący pierwszy kwartał roku, będzie w 2016 roku wyjątkowo gorący. Aż 35% badanych firm przyznało, że w tym czasie planuje zwiększenie pensji swoim pracownikom. Jest to o 10 punktów procentowych więcej niż przed rokiem, czyli najwyższy poziom deklaracji w tym obszarze w prawie siedmioletniej historii badania. – Dobrze być pracownikiem w najbliższym okresie, bo ponad jedna trzecia pracodawców chce podwyższać wynagrodzenia – mówił podczas prezentacji raportu prezes PAIiIZ, Sławomir Majman.

  Najwięcej, bo aż 40 proc., deklaracji pracodawców dotyczących wzrostu wynagrodzeń odnosi się do sektora przemysłowego. Poprawy wynagrodzenia mogą się też spodziewać osoby zatrudnione w usługach (39% deklaracji pracodawców) oraz sektorze transportowym, magazynowym i logistyce (38%). Prawie dwie trzecie badanych firm deklaruje, że podwyżki zostaną przyznane większości pracownikom. Natomiast nieco ponad jedna trzecia obejmie podwyżkami mniejsze grupy, stanowiące do 50% całej załogi. Co więcej, jak wynika z badania, podwyżki pensji będą miały miejsce w całym kraju, przy czym nieco częściej na zachodzie i północy (odpowiednio 41% i 40%). Obejmą zarówno duże miasta, jak i oddalone od aglomeracji wsie.

  Rośnie także zatrudnienie. Tworzenie nowych etatów na przełomie roku planuje 32% firm, co oznacza spadek o zaledwie 1 p.p. wobec poprzedniego kwartału. Jest to jednak o 5 p.p. więcej niż przed rokiem i o 12 p.p. więcej niż w 2013 roku. W perspektywie regionalnej największą dynamikę rozwoju zatrudnienia deklarują firmy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (37%). Branżowymi liderami zwiększania zatrudnienia będą handel i naprawy oraz logistyka, transport i gospodarka magazynowa (po 35%) oraz sektor przemysłowy (33%).

  logo2

  Bardzo korzystne perspektywy dla rozwoju przedsiębiorstw wiążą z ich kondycją finansową. Dwie trzecie badanych firm, znajduje się w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej (67%), ze złą lub bardzo złą kondycją finansową boryka się jedynie 5% przedsiębiorstw. Stanowi to niemal o połowę mniejszą grupę, niż miało to miejsce na początku 2014 roku. –To, że ponad jedna trzecia pracodawców planuje podwyżki płac to dobra wiadomość dla pracowników. Jest to jednocześnie sygnał, że przedsiębiorstwa są w lepszej formie niż przed rokiem, a pracownicy mają mocniejszą pozycję przetargową – podsumował prezes Majman.

   

  Źródło PAIiIZ

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane