Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które można znaleźć na wyposażeniu profesjonalnych warsztatów. Coraz częściej sięgają po nią również osoby prywatne, bo jej liczne funkcje znajdują zastosowanie w pracach domowych i ogrodniczych.
Właśnie temu tematowi poświęciliśmy dzisiejszy artykuł – z jego lektury dowiesz się, do czego przyda Ci się profesjonalna myjka ciśnieniowa i na ile sposobów można z niej korzystać. Nie czekaj, dowiedz się tego wszystkiego już teraz!
Brud jest bezlitosny i nie bierze jeńców – może zagnieździć się wszędzie, a zwłaszcza tam, gdzie rzadko zaglądamy lub gdzie mamy ograniczony dostęp. Wszystko to sprawia, że niekiedy bardzo trudno jest się go pozbyć i musimy sięgnąć po specjalne środki czyszczące – właśnie w tym momencie przyda nam się myjka ciśnieniowa. Możemy jej używać do mycia samochodu, rynien, kostki brukowej czy mebli ogrodowych.
W zależności od tego, co chcemy czyścić, możemy wyposażyć ją w różne pomocne akcesoria, które ułatwią nam pracę lub w ogóle ją umożliwią w danym środowisku (odmienne końcówki, dysze, szczotki, zestaw do piaskowania itp.). Wymienne akcesoria sprawiają, że urządzenie nabiera cech uniwersalnych i może pełnić jeszcze więcej funkcji niż jego podstawowy model.
Myjki ciśnieniowe mogą nam posłużyć przede wszystkim do czyszczenia utwardzonych powierzchni. Woda – niekiedy zmieszana z piaskiem lub środkami chemicznymi – wystrzeliwana jest pod dużym ciśnieniem, które nadaje strumieniowi moc zdolną do pozbycia się brudu i zanieczyszczeń. Za pomocą pistoletu natryskowego możemy skierować strumień wody w dowolnym kierunku, a za jego siłę uderzenia odpowiada pompa kompozytowa lub aluminiowa umieszczona wewnątrz urządzenia.
Jak już wspomnieliśmy – myjka może być dodatkowo wyposażona w specjalny dozownik chemikaliów lub zestaw do piaskowania, tego typu elementami cechuje się jednak sprzęt z wyżej półki, a w parze z szeregiem udoskonaleń idzie wyższa cena. Dla wszystkich miłośników ekologii niektóre z myjek zostały wyposażone w specjalne filtry, które pozwalają pobierać wodę z naturalnych zbiorników (np. znajdującego się na terenie działki oczka wodnego, zbiornika na deszczówkę czy zbiornika, w którym stoi woda po deszczowej nocy).
Wybierając myjkę ciśnieniową, mamy możliwość zakupu jednego z dwóch rodzajów urządzenia tego typu. Możemy kupić myjkę elektryczną lub spalinową. Pierwsza ma mniejszą moc i wymaga podpięcia do źródła zasilania za pomocą kabla – sprawia to, że jej zasięg jest ograniczony długością przewodu. By ten ostatni nie plątał się pod nogami i nie stanowił zagrożenia, możemy użyć specjalnego zaczepu oraz zwijarki, która pomoże schować kabel po skończonej pracy. Z kolei myjki spalinowe mogą teoretycznie dostać się wszędzie (nic nie krępuje naszych ruchów), ale są to urządzenia cięższe, mniej ekologiczne i głośniejsze – przeznaczone raczej do długotrwałej pracy i na większą skalę. Jeśli szukamy myjki do celów prywatnych, by raz na jakiś czas umyć kostkę brukową lub wyczyścić meble ogrodowe po zimie, to powinniśmy się zdecydować na model elektryczny.
Na przestrzeni powyższych akapitów niejednokrotnie wspomnieliśmy, że myjką ciśnieniową możemy umyć m.in. ścieżkę czy samochód. Urządzenie znajduje jednak więcej zastosowań – może posłużyć nam do mycia elewacji domu, a wszyscy wiemy jak bardzo kurz i pył z pobliskiej drogi lubi przylegać do ścian zewnętrznych budynku (jeśli ten jest otynkowany na biało, to tym bardziej myjka może okazać się niezbędna). Tam, gdzie moc szlaucha ogrodowego okaże się niewystarczająca, tam myjka ciśnieniowa bez problemu sobie poradzi. Dotyczy to również ścieżek – woda pod ciśnieniem nie tylko wypłucze piasek i drobne kamienie spomiędzy kostki brukowej (naprawdę potrafi dotrzeć do najmniejszych zakamarków!), ale również pozbędzie się zalegających liści. Ogrodzenie, brama i furtka, to kolejne elementy ogrody wystawione na spotkanie z brudem i pyłem – zwłaszcza gdy nasza działka znajduje się niedaleko ruchliwych dróg. Z tego typu problemami profesjonalna myjka wysokociśnieniowa poradzi sobie w mgnieniu oka.
Pamiętajmy, że każdy rodzaj pracy wymaga niekiedy innego zestawu narzędzi. Za pomocą myjki możemy umyć samochód, ale musimy uważać, by strumień wody pod ciśnieniem nie był za mocny – inaczej możemy trwale uszkodzić karoserię auta. Dlatego też wybierzmy inną końcówkę do mycia samochodu (najmniej inwazyjny będzie rozproszony strumień wody), a inną do sprzątania ścieżki przed domem. Pomoże w tym szeroki wybór końcówek, dysz i detergentów, które pozwolą dostosować funkcje urządzenia do rodzaju wykonywanej pracy. Nie spieszmy się i nie bierzmy się do roboty bezmyślnie – pochopne działania i korzystanie z niewłaściwych końcówek może przynieść więcej szkody niż pożytku…
Zgodzę się, że brakuje na takich wydarzeniach (całkiem zresztą ciekawych) specjalistów od tzw. rolniczego hardware’u. Również wypatrywałem gacola, organizatorzy powinni zapraszać takie firmy, dla nas to przecież ważni wspólnicy.
To prawda, cieszmy się kolego, że takie firmy jak Gacol istnieją, bo ja też miałem okazję współpracować i rzeczywiście są to spece prawdziwi, a nie tylko na piśmie.
Gacol ma ogólnie bardzo dobry sprzet. Jesli chodzi o smarowanie, to zdecydowanie wiedzą co robią i mają po prostu świetny sprzęt. U nas w maszynach rolniczych mamy tego trochę od nich i jakoś pierwsza, bezsprzecznie
Dodaj komentarz