logo
logo
logo
logo
Czyszczenie kostki brukowej

Czy czyszczenie kostki brukowej wpływa na jej żywotność?
Opublikowano: 17 lipca 2023

Czyszczenie kostki brukowej jest kluczowym elementem jej utrzymania. Możesz się zastanawiać, czy regularne czyszczenie kostki brukowej ma wpływ na jej żywotność? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Kostka brukowa to bardzo popularny sposób na aranżację powierzchni przy siedzibach instytucji, a także domach prywatnych.

Producenci kostki mają bogatą ofertę dla swoich klientów. Oferują bruk w różnych kształtach i kolorach, matową i z połyskiem. Kostka brukowa jest materiałem bardzo trwałym i przy właściwej konserwacji może służyć i być atrakcyjna przez wiele lat. Warunkiem, aby tak się stało, jest regularne czyszczenie i zabezpieczenie bruku. Jakiego rodzaju nieczystości pojawiają się na bruku?

 • Tłuste plamy z rozlanego oleju silnikowego.
 • Zabrudzenia organiczne np. mech, chwasty, trawa.
 • Resztki farby i zaprawy cementowej po renowacji elewacji.

Pan Adam odkrywa sekret czystego bruku i odpowiada na pytanie „Jak często czyszczę kostkę brukową”?

Czyszczenie kostki brukowej to proces, który obejmuje usuwanie brudu, plam, mchu i innych zabrudzeń z powierzchni kostki. Specjalistyczne sprzątanie koło domu może być wykonane za pomocą różnych metod, w tym mycia ciśnieniowego, środków chemicznych czy tradycyjnych metod np. za pomocą szczotki o twardym włosiu i gorącej wody.

Kostkę brukową zazwyczaj czyszczę minimum jeden raz do roku – mówi Pan Adam z Katowic, właściciel nieruchomości z ogrodem i pięknym podjazdem wykonanym z bruku.

Przed rozpoczęciem wakacji, w ich trakcie oraz przed nadejściem zimy. Kostka brukowa jest stale narażona na działanie warunków atmosferycznych. Jesienią spadają na nią liście a deszcze i wiatry przynoszą sporo zanieczyszczeń. Zimą zalega na niej śnieg, a odśnieżanie przy użyciu soli powoduje plamy i zacieki. Należy pamiętać, aby delikatnie odśnieżać i nie skuwać lodu ostrymi narzędziami. Warto też zrezygnować z soli, gdyż chlorek sodu odbarwia powierzchnię.

Także codzienna eksploatacja bruku wiąże się z licznymi zabrudzeniami. Powstają palmy z oleju i innych tłuszczy. Bruk zarasta mchem, a rośliny eksplorują spoinę pomiędzy kostkami. Chcąc mieć kostkę brukową w należytym stanie, należy ją regularnie czyścić. Plamy z oleju i innych tłuszczy, jeśli są świeże, można zmyć przy użyciu wody i detergentu, np. płynu do naczyń.

Aby usunąć  plamy zastarzałe, niezbędne są specjalistyczne środki chemiczne. Takie czynności najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie sprzątającej. Dysponuje ona wykwalifikowaną kadrą, a także odpowiednim sprzętem do wykonania takich prac. Specjaliści zlikwidują wszelkie zanieczyszczenia na powierzchni kostki brukowej. Pozbędą się także roślin w spoinach.

Używają do tego urządzenia, którego głównym elementem jest metalowa szczotka.  Z jego pomocą likwiduje się mchy i inne rośliny. Piasek w spoinach zostaje także oczyszczony z innych zabrudzeń. W ten sposób tworzy się podstawę do wymiany piasku na nowy taki, który jest przepłukany i może być wykorzystany do wypełnienia miejsc między kostką. Pamiętajmy o stałym zamiataniu powierzchni. Pozbywając się zabrudzeń, uniemożliwimy im wniknięcie w strukturę kostki.

Jak czyszczenie kostki brukowej wpływa na jej żywotność?

Regularne mycie kostki brukowej jest kluczowe dla jej trwałości i estetyki. Zanieczyszczenia mogą powodować erozję i uszkodzenia kostki, skracając jej żywotność. Dodatkowo mchy i algi mogą stworzyć powierzchnię śliską, stanowiącą potencjalne zagrożenie. Mycie bruku nie tylko poprawia wygląd kostki, ale również pomaga zabezpieczyć ją przed szkodliwymi elementami.

Czyszczenie kostki brukowej ma wpływ nie tylko na jej wygląd, ale też trwałość. Mocno zabrudzona kostka brukowa musi być myta z użyciem środków chemicznych. Nie wystarczy tu myjka Karcher z opcją podgrzewania wody. Chemia oddziałuje  na strukturę bruku, a także na jego powierzchnię. Używanie wody ze środkiem chemicznym, a nawet bez niego powoduje też wypłukiwanie spoiny. Kostka traci stabilność i może się przemieszczać.

Brak jednorodnego łącznika kostek wpływa także na wygląd całej powierzchni Zatrudnienie specjalistycznej firmy oprócz tego, że mamy pewność należytego wykonania usługi, daje też gwarancję, że środki chemiczne zastosowane w procesie czyszczenia będą adekwatne do stopnia zabrudzenia. Ma to duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.

Jakie są metody czyszczenia kostki brukowej?

Podstawowym pytaniem wydaje się kwestia, czym wyczyścić kostkę brukową, aby oczyścić ją z uporczywych zabrudzeń? Różne metody czyszczenia kostki brukowej dobieramy do rodzaju zabrudzeń oraz stanu samej kostki brukowej.

Do najbardziej powszechnych metod czyszczenia kostki brukowej zaliczamy między innymi mycie ciśnieniowe, użycie środków chemicznych czy tradycyjne metody za pomocą szczotki i wody. Wybór metody zależy od stopnia zabrudzenia kostki oraz od indywidualnych preferencji. Jedną z metod mycia bruku jest również szlifowanie kostki brukowej za pomocą specjalnych tarcz. Taki zabieg powinien jednak obejmować całą powierzchnię kostki brukowej, a więc nie usuniemy w ten sposób pojedynczych zabrudzeń. A jakie narzędzia wybrać do pielęgnacji kostki brukowej? Przydatne sprzęt do mycia bruku to m.in.:

 • Miotła i taczka;
 • Wiadro ze środkiem czyszczącym;
 • Myjka wysokociśnieniowa;
 • Folia zabezpieczająca rośliny w ogrodzie;
 • Preparat do impregnacji bruku.

Niektórzy sięgają po domowe środki czystości jak np. płyn do mycia naczyń lub ocet. Takie sposoby nie sprawdzą się jednak do mycia kostki brukowej z cementu, farb czy tłustych plam z oleju samochodowego. Pamiętaj, że niektóre metody, jak na przykład mycie ciśnieniowe, mogą być bardziej agresywne dla kostki, a co za tym idzie, skrócić jej żywotność. W sytuacji, gdy nie ma pewności, którą z metod mycia wybrać, najlepiej zlecić profesjonalne czyszczenie kostki brukowej firmie świadczącej takie usługi.

Warto pamiętać o opcji czyszczenia kostki brukowej myjką ciśnieniową z opcją podgrzewania wody. Ta metoda sprawdzi się idealnie w przypadku tłustych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Do zabrudzeń atmosferycznych czy takich z mchu i porostów raczej wystarczy nam zwykła myjka ciśnieniowa z lekkim detergentem.

Czyszczenie kostki brukowej

Jak zabezpieczyć bruk po myciu?

Po czyszczeniu kostki brukowej ważne jest jej zabezpieczenie. Można to zrobić poprzez nałożenie specjalnego impregnatu, który zabezpiecza kostkę przed wilgocią, zanieczyszczeniami, a także przed działaniem mrozu. Impregnat pomaga również utrzymać ładny wygląd kostki przez dłuższy czas. Najlepszym sposobem zabezpieczenia kostki brukowej po czyszczeniu jest impregnacja.

Nałożenie środka ochronnego spowoduje, że bruk będzie bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych i innych zabrudzeń. Na rynku dostępne są impregnaty różnego rodzaju. Są takie, które chronią przed zabrudzeniami określonego typu, np. wykwitami solnymi. Dostępne są również takie, które wzmacniają antypoślizgowość.

Inne tworzą efekt mokrej kostki bądź nadają brukowi określony kolor. Każdy impregnat chroni kostkę i powoduje, że procesu czyszczenia nie trzeba zbyt często powtarzać. Należy jednak pamiętać, że każde gruntowne mycie uszkadza warstwę impregnatu. Dlatego też zabieg impregnowania powinien być ponawiany po każdym czyszczeniu. Zalet impregnacji kostki brukowej jest sporo, a najważniejsze z nich to:

 • Zabezpieczanie betonu przed korozją;
 • Przedłużanie efektu czystości bruku;
 • Ochrona kostki brukowej przed defektami kolorystycznymi;
 • Ogranicza powstawanie wykwitów.

Regularna impregnacja kostki brukowej — o czy musisz pamiętać?

Czyszczenie kostki brukowej jest istotnym elementem dbałości o jej trwałość i estetykę. Wybór odpowiedniej metody czyszczenia oraz regularne zabezpieczanie kostki po czyszczeniu, mogą znacznie przedłużyć jej żywotność. Pamiętajmy, że dobrze utrzymana kostka brukowa to nie tylko przyjemność dla oka, ale również bezpieczeństwo dla jej użytkowników.

Wyłożenie powierzchni kostką brukową to duży wydatek. Każdy, kto się na to decyduje, liczy na funkcjonalną i estetyczną powierzchnię wokół swojej nieruchomości. Aby jednak tak było i kostka spełniała swoją funkcję przez wiele lat i cieszyła też nasze oko, należy o nią dbać.

Ta troska to regularne czyszczenie, a także zabezpieczenie powierzchni przez impregnowanie. Pielęgnacja kostki brukowej nie jest skomplikowana, ale warto przeprowadzać ją regularnie. W wykonaniu tych prac pomocne będą specjalistyczne firmy. Warto skorzystać z ich usług.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
 • Otto pisze:

  Swojej nie muszę czyścić jakoś bardzo często, mam zaimpregnowaną z Bruk betu, według mnie warto bo nie przepłaciłem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

oświetlenie

Oświetlenie, które wpisuje się w tegoroczne t...

Bez oświetlenia nie możemy się obejść w żadnym domowym wnętrzu...
Meble ogrodowe

Lato w ogrodzie – jak wyposażyć przydomową pr...

Ani się obejrzymy, a w naszych ogrodach zagości prawdziwe lato! W prom...
oświetlenie w ogrodzie

Efektowne, praktyczne i modne oświetlenie w o...

W ogrodzie musimy postawić nie tylko na wygodne meble, ale i n...
produkty do hydroizolacji

Na jakie informacje zwrócić uwagę, wybierając...

Hydroizolacja wydaje się niezwykle ważna w budownictwie oraz przy kons...