logo
logo
logo
logo
VPN

Dane ważniejsze niż kiedykolwiek
Opublikowano: 22 lutego 2022

Prywatność w sieci i ochrona danych to tematy, które ostatnimi czasy zyskują coraz bardziej na popularności. Obecni użytkownicy Internetu to zarówno dorośli, którzy pamiętają czasy łączenia się z siecią przez telefoniczny modem, jak również młodzież, urodzona w czasach, gdy posiadanie stałego łącza nie było już zjawiskiem niecodziennym. Co ich łączy? Wszystkie te osoby są coraz bardziej świadome zagrożeń czyhających w Internecie i ryzyka, jakie niesie za sobą korzystanie z sieci. Oczywiście ryzyko to można zminimalizować używając odpowiedniego oprogramowania, które chroni przed wirusami oraz usług szyfrujących dane, jak np. wirtualne sieci prywatne, czyli VPN. 

Co to jest VPN i do czego służy

VPN, od angielskiego virtual private network to tunel, który udaje sieć prywatną w sieci publicznej. Mechanizm działania VPN opiera się na ukrywaniu prawdziwego adresu IP użytkownika i na szyfrowaniu danych, które przesyłane są podczas połączenia z siecią.

Co w praktyce oznacza korzystanie z sieci VPN? Przede wszystkim użytkownik zyskuje ochronę np. podczas korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi – na lotniskach, w kawiarniach, na uczelniach itp. Co więcej adres IP (protokołu internetowego) zostaje ukryty, co pozwala zachować prywatność np. podczas przeglądania stron WWW. VPN szyfruje również ruch internetowy, co zwiększa ogólne bezpieczeństwo i prywatność podczas surfowania. 

Oprócz usług związanych stricte z zabezpieczeniami, wirtualna sieć prywatna pozwala także zyskać dostęp do większej ilości cyfrowych treści oraz omijać restrykcje, np. cenzurę rządową. Np. zmieniając swoją lokalizację poprzez VPN, użytkownik może przeglądać filmy na Netflix, które normalnie niedostępne są dla regionu, w którym się znajduje. 

Jaki VPN wybrać?

Profesjonaliści i eksperci z branży nigdy nie rekomendują używania VPN-ów, które są darmowe. Dlaczego? Większość z takich usług zawiera reklamy, które mogą okazać się irytujące dla użytkownika, a w niektórych przypadkach usługi te mogą nawet zawierać złośliwe oprogramowanie. W praktyce może okazać się, że korzystanie z darmowego VPN-a powoduje, iż użytkownik ujawnia więcej danych, niż w przypadku normalnego połączenia z Internetem (gdzie adres IP nie jest zmieniany).  

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych usług, które oferują doskonałą ochronę użytkownika oraz przede wszystkim kompetentny i doświadczony support, który w razie potrzeby służy użytkownikowi pomocą. Jedną z takich usług jest np. Surfshark VPN. Usługodawca stawia na personalizację bezpieczeństwa w sieci i chce, aby było ono dostępne dla wszystkich użytkowników. Surfshark dąży do tego, aby każdy zyskał pełną kontrolę nad swoim cyfrowym życiem. W jaki sposób najlepiej szukać informacji o konkretnym VPN? Najlepsze źródło informacji to zawsze oficjalna strona internetowa usługodawcy i to właśnie tam najlepiej szukać odpowiedzi na wszystkie nurtujące użytkownika pytania. 

Minimalizacja ryzyka

Oczywiście należy pamiętać, że żaden VPN nie jest w stanie ochronić użytkownika przed atakiem phishingowym czy niechcianymi połączeniami telefonicznymi. Fałszywe strony internetowe czy dobrze spreparowane e-maile to tylko jedna z wielu stron tego rodzaju ataku. Niemniej, niektóre VPN-y są w stanie wykryć fałszywą stronę internetową i zaalarmować użytkownika o podejrzeniu ataku. Są to usługi sprawdzone i takie, które na przestrzeni ostatnich lat zyskały zaufanie użytkowników. Surfshark jest jedną z nich, dlatego warto zaznajomić się z ofertą usługodawcy. 

Jeszcze nigdy ochrona danych i prywatność w sieci nie były tak gorącym tematem jak obecnie. Zjawisko nie powinno jednak dziwić – w obecnych czasach dane to potężne narzędzie, które w niepowołanych rękach może być przyczyną wielu szkód, zarówno dla całych organizacji, jak i prywatnych użytkowników. VPN to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej użytkowników, i słusznie. Wirtualna sieć prywatna to usługa, którą na pewno warto włączyć do swojego Internetowego życia. 

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

seriale dokumentalne

Najlepsze seriale dokumentalne, które warto o...

Oglądanie serii dokumentalnych łączy w sobie dwie pozytywne rzeczy, pr...
Smartwatch

Smartwatch a smartband – czym się różnią?...

Sportowe opaski oraz inteligentne zegarki stanowią elektroniczne gadże...
hyperbook

Hyperbook – Laptop taki jak chcesz...

Laptopy są chętniej kupowane niż komputery stacjonarne. Jednak...
Formjacking

Formjacking – osoby dokonujące zakupów...

Co miesiąc około 4800 stron internetowych na całym świecie zostaje zai...