• Menu

  Czym różnią się OC i AC? Ile kosztują i do czego są potrzebne?

  OC i AC – każdy z nas słyszał o tych skrótach dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jednak nie wszyscy świeżo upieczeni kierowcy i właściciele aut wiedzą, czego dotyczą oba ubezpieczenia. Dziś wyjaśniamy zatem zakres obu polis wskazując jednocześnie sposób na obliczenie składek i wybór najkorzystniejszej oferty.

  Czym różnią się OC i ACUbezpieczenie OC, czyli obowiązkowa ochrona przed kosztami spowodowanych szkód

  Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) jest w Polsce obowiązkowe. Jego zakres i wartość polisy określa stosowna ustawa. Każdy z nas prowadząc pojazd może spowodować wypadek lub kolizję, potrącić rowerzystę czy pieszego lub nieumyślnie uszkodzić czyjeś mienie. Zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona kierowcy pojazdu przed roszczeniami poszkodowanych. Innymi słowy polisa pokrywa wartość wyrządzonych przez Ciebie szkód, dokonanych za kierownicą pojazdu. Odpowiedzialność finansowa spoczywa wówczas na ubezpieczycielu. Wartość polisy to około 6 milionów euro w przypadku kosztów leczenia bądź rehabilitacji, a także ponad 1 milionów, jeśli chodzi o szkody dotyczące mienia. Każdy pojazd musi posiadać ważną polisę OC już od dnia rejestracji, natomiast biorąc pod uwagę, że zakres wszystkich polis jest praktycznie identyczny, warto poszukać najtańszej.

  Autocasco, czyli spokój ducha właściciela pojazdu

  Polisa AC jest natomiast ubezpieczeniem dobrowolnym. Istnieje jednak wiele okoliczności sprawiających, że jej wykupienie to zdecydowanie dobry wybór. Autocasco chroni interesy właściciela pojazdu. To zabezpieczenie Twoich finansów w przypadku uszkodzenia samochodu w trakcie spowodowanej kolizji drogowej lub wypadku, ale także jego kradzieży. Polisy AC najczęściej pokrywają także zdarzenia takie jak pożary, klęski żywiołowe czy akty wandalizmu. Czy warto ją wykupić? Być może nie zawsze, jednak w przypadku właścicieli dość nowych i wartościowych aut taka decyzja jest bardzo racjonalna. Kradzież lub zniszczenie auta wiąże się bowiem z ogromną stratą finansową, znacznie przekraczającą potencjalną wysokość składek AC. Lepiej więc dmuchać na zimne. Ponadto dobra polisa AC może gwarantować nam dostęp do auta zastępczego, wsparcie przy naprawach drobnych awarii na drodze czy koszty pobytu w miejscu, gdzie zdarzenie wystąpiło. Właściciele starszych aut ryzykują znacznie mniej, ale także składki na ubezpieczenie AC są proporcjonalnie niższe. Jeśli istnieje wysokie ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia lub auto ma dla Ciebie wartość sentymentalną, autocasco także może okazać się dobrym wyborem.

  Ile kosztują polisy AC i OC? Porównaj oferty online i wybierz najkorzystniejszą!

  Polisy AC i OC charakteryzują się odmiennymi kosztami. W przypadku OC różnice wynikają przede wszystkim z polityki ubezpieczycieli, którzy mogą stosować odmienne taryfy w zależności od modelu pojazdu, miejsca zamieszkania czy wieku i zawodu wykonywanego przez właściciela pojazdu. Autocasco charakteryzuje się jeszcze wyższym zróżnicowaniem cenowym, ponieważ zakres poszczególnych polis także jest zróżnicowany.

  Pod poniższym adresem znajduje się kalkulator AC i OC uwzględniający oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych: https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/

  Dzięki niemu masz szansę zapoznać się z jak największą liczbą ofert i wybrać tą najkorzystniejszą, a także dostosowane do Twoich potrzeb. Kupując OC i AC w pakiecie i przez internet oszczędzasz sporo pieniędzy, jak również czas.

  Jedna odpowiedź do “Czym różnią się OC i AC? Ile kosztują i do czego są potrzebne?”

  1. Michał pisze:

   Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane