logo
logo
logo
logo
samochody hybrydowe

Czy warto kupować nowy samochód?
Opublikowano: 27 września 2023

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na zakup nowych samochodów, zamiast aut z rynku wtórnego. Jednak czy rzeczywiście warto płacić więcej, aby otrzymać auto prosto z salonu? Wydaje się, że pewne argumenty przemawiające za tą tezą są nie do odparcia. Jednym z nich jest możliwość kupienia w salonie nowoczesnego auta hybrydowego.

Nowe samochody hybrydowe

Kupując auto używane, trudno będzie znaleźć model hybrydowy. Powszechnie produkuje się je od niedawna. Oczywiście można kupić kilkuletnie używane auto hybrydowe, jednak jego cena nie będzie o wiele niższa niż w przypadku całkowicie nowego pojazdu. Ponadto, technologia produkcji modeli hybrydowych stale się rozwija. Samochody tegoroczne znacząco prześcigają modele sprzed 2-3 lat pod względem zaawansowania technologicznego. Przeważnie wydajność ich silników jest lepsza, są również jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

Nowe samochody Toyota

Od lat auta marki Toyota cieszą się w Polsce dużą popularnością. W zasadzie niemal wszystkie nowe samochody Toyota sprzedają się co najmniej dobrze. Obecnie coraz większym wzięciem cieszą się pojazdy hybrydowe, których w ofercie Toyoty nie brakuje.

Obecnie w sprzedaży znajduje się między innymi już czwarta generacja Toyoty Prius. Samochód posiada nowoczesny układ hybrydowy o łącznej mocy 122 KM. Jego silnik spalinowy cechuje się sprawnością cieplną wyższą niż 40%. To najlepszy wynik na świecie dla silnika benzynowego. Ciekawą propozycją jest również wersja Prius Plug-in. Akumulatory w tym przypadku można ładować także z gniazdka. Polacy coraz chętniej sięgają też po crossovera Toyotę C-HR z efektownym podświetleniem LED w kabinie. Ponadto, w Polsce nabyć można też Toyotę Yaris w wersji hybrydowej (najtańsza hybryda na rynku), SUV-a Toyota RAV4 Hybrid, nową Corollę Hatchback, Corollę Sedan, Toyotę Camry czy Corollę TS kombi.

Czy auta hybrydowe są ekonomiczne?

Przede wszystkim należy podkreślić, że samochody hybrydowe palą bardzo mało w porównaniu z pojazdami ze standardowym napędem. Można się o tym przekonać już po kilku tygodniach użytkowania takiego pojazdu. W przypadku hybryd marki Toyota najmniejsze spalanie ma Prius Plug-in. Średnie zużycie paliwa dla tego modelu wynosi 1,2 l/100 km. Druga pod tym względem jest Toyota Corolla Hatchback, a trzecia Toyota TS Kombi. Jednak tutaj spalanie wynosi już od 4,3 do 5 l/100 km. Podobnie jest w przypadku Corolli Sedan Hybrid.

Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują odpowiednio: Toyota Yaris w wersji hybrydowej, Toyota C-HR, Camry Hybrid i RAV4 Hybrid. Najgorzej wypada Toyota Prius z zużyciem paliwa niemal 6 litrów na 100 kilometrów. Mimo to i tak hybrydy okazują się być bardziej ekonomicznymi pojazdami niż klasyczne samochody z silnikami konwencjonalnymi. Oznacza to spore oszczędności dla ich właścicieli. Przy przebiegu rzędu 100 tysięcy kilometrów można zaoszczędzić w tym przypadku nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Decydując się na pojazdy hybrydowe, najlepiej sięgnąć po nowe samochody. Mogą to być nowe samochody Toyota, które są przyjazne dla środowiska, a jednocześnie niezwykle ekonomiczne. Tym samym, kupowanie nowych samochodów ma wiele sensu, choćby dlatego, że koszty ich eksploatacji są niższe niż przypadku starszych modeli spalinowych.

Artykuł powstał przy współpracy z salonem Toyota Okęcie.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

gazy cieplarniane

1 proc. najbogatszych ludzi na świecie wytwar...

Wiele mówi się dziś o konieczności ograniczenia emisji gazów c...
Oczyszczanie ścieków

Efektywne oczyszczanie ścieków – poznaj...

Oczyszczanie ścieków jest procesem kluczowym dla ochrony środowiska i...
Ile kosztuje posiadanie samochodu elektrycznego

Ile kosztuje posiadanie samochodu elektryczne...

W ostatnich latach samochody elektryczne zyskały na popularności i sta...
automotive

Technologiczna przyszłość branży automotive &...

Oprogramowanie stało się sercem nowoczesnych samochodów i nieodwracaln...