logo
logo
logo
logo
licencja transportowa

Czy można pożyczyć licencję transportową?
Opublikowano: 1 sierpnia 2022

Legalne wykonywanie usług przewoźnika drogowego wymaga szeregu pozwoleń i dokumentów. Firmy transportowe doskonale wiedzą, że do wykonywania zleceń potrzebna jest licencja transportowa. W jaki sposób ją uzyskać i czy można ją między sobą pożyczać? Odpowiedzi znajdziemy w tekście poniżej.

Czy można jeździć na cudzej licencji transportowej?

Licencja transportowa to jeden z wielu dokumentów, jakie powinno posiadać przedsiębiorstwo trudniące się transportem drogowym towarów lub rzeczy. Jeden z wielu. Dokładnie tak – z wielu.

Ten, kto przeszedł tę wyboistą drogę wie, ile formalności należy spełnić, aby móc wysłać kierowcę w pierwszą trasę. A zatem może warto trochę pomóc szczęściu i skrócić formalności? Może jednak warto pożyczyć? Nie warto. Zobacz dlaczego.

Zgodnie z literą prawa, użyczenie certyfikatu kompetencji jest całkowicie nielegalne. Mimo to, w sieci można spotkać posiadaczy certyfikatu, którzy oferują w tym zakresie swoje usługi na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Choć nie ma wątpliwości odnośnie braku legalności takiego procederu, na aukcjach internetowych można często napotkać na takie oferty.

Co więcej, nie brakuje podmiotów gospodarczych, które płacą za korzystanie z cudzego certyfikatu, aby spełnić urzędowy wymóg posiadania tego dokumentu.

Konsekwencje jazdy z cudzą licencją transportową

Jeżeli koszt związany z ubieganiem się o licencję transportową jest wyższy, niż możliwości Twojego budżetu, lecz pomimo tego decydujesz się na właśnie taką formę działalności, musisz pamiętać o konsekwencjach. Zatrzymanie kierowcy transportującego ładunek bez ważnej licencji kończy się karą finansową, wynoszącą nawet 12 000 zł.

Nie zalecamy liczyć na przypływ szczęścia, ponieważ kontrole drogowe przeprowadzane są przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) regularnie i skrupulatnie. Warto dodać, że forma mandatu całkowicie nie jest opłacalna dla firmy. Dlaczego? Naraża ją na złą opinię w środowisku, co może skutkować w przyszłości problemami w uzyskaniu licencji transportowej lub kolejnych klientów.

Dla kogo jest licencja transportowa?

Licencja transportowa umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności polegającej na przewozie osób i towarów czy różnego rodzaju rzeczy. Nie mówimy tutaj oczywiście o przewiezieniu na przykład rzeczy osobistych podczas przeprowadzki, ale o działaniach związanych z przewozem na dużą skalę w celach zarobkowych.

Jeżeli konkretne przedsiębiorstwo zajmuje się na przykład organizowaniem wycieczek i zobowiązuje się do transportu turystów do celu podróży, jest to przewóz zarobkowy. Taka działalność wiąże się z koniecznością posiadania licencji transportowej. Jeżeli obszar naszej działalności obejmuje transport różnego rodzaju surowców, np. węgla, tkanin, artykułów spożywczych w umówione miejsce, co jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty za wykonaną usługę, również konieczne jest posiadanie takiego dokumentu.

Wszelkiego rodzaju tematy związane z odpłatnym transportem osób i towarów, wizami czy ubezpieczeniami OC dla przewoźników drogowych są szczególnie bliskie pracownikom firmy BOS Licencje transportowe.

Korzystając z ich usług, możesz być pewnym, że otrzymasz nie tylko kompleksową opiekę nad formą prowadzonej przez siebie działalności, ale również wsparcie w obszarze wypełniania, a następnie składania niezbędnych dokumentów, a także pilnowania terminów oraz kompletnej obsługi związanej z licencjami transportowymi dla swoich kierowców.

Dlaczego posiadanie licencji transportowej jest ważne?

Obowiązek posiadania licencji na transport, czyli de facto pozwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, jest regulowane ustawą o transporcie drogowym z dnia 15.08.2013 roku na zasadach określonych w rozporządzeniu PE i Rady nr 1072/2009. Takie pozwolenie może uzyskać tylko osoba prowadząca działalność gospodarczą, zarządzająca spółką komandytową lub jawną, a także członek zarządu firmy. Jest jednak warunek – taka osoba nie była do tej pory prawomocnie karana.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy transport w firmie wymaga licencji transportowej. Gdy przewozisz swoich pracowników lub też materiały na miejsce pracy, jest to przewóz pomocniczy i nie ma wówczas obowiązku posiadania licencji transportowej. Wystarczy zaświadczenie o przewozie na potrzeby własne.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

kontener morski

Ile kosztuje kontener morski? Orientacyjne ce...

Zakup lub wynajem kontenera morskiego to koszt od kilku do kilkudziesi...
Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...