• Menu

  Coraz tańsze elektrownie morskie

  Koszt budowy morskich farm wiatrowych stale się zmniejsza. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu nowych i większych turbin o mocy 8 MW. W rezultacie napięcie kabli łączących turbiny zmieniło się z 33 kV na 66 kV, a napięcie kabli eksportowych wzrosło ze 132 kV do 230 kV. Pozwoliło to zredukować wydatki eksploatacyjne farm

  Już dziś energia generowana przez farmy offshore’owe jest jedną z najtańszych, a branża energii odnawialnej – jedną z najbardziej rozwijających się na świecie. Przykładowo: koszt wytworzenia 1 MWh na farmie West Duddon Sands, który w 2011 r. wynosił 170 euro, spadł do 65 euro, co uzyskano podczas ostatniej aukcji w Wielkiej Brytanii dla prądu z farmy Hornsea Two.

  Prognozy WindEurope

  W roku 2025 przewidywana moc turbin będzie się kształtować na poziomie od 13 do 15 MW. Część z nich będzie zapewne turbinami pływającymi, co dodatkowo pozwoli zmniejszyć koszt ze względu na eliminację budowy kosztownych podwodnych podstaw. –  Morza i oceany to ciągle w znacznej mierze terra incognita. Sięgamy po ropę i gaz, korzystamy z energii wiatrowej, ale prawdziwe wykorzystanie zasobów drzemiących pod i na ich dnie, jest ciągle przed nami.

  WindEurope zakłada, że do końca tej dekady przeciętnie co roku będą w Europie powstawać farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 12,6 GW. Spełnienie takiego scenariusza oznaczałoby, że w roku 2020 potencjał energetyki wiatrowej w Europie wzrósłby do 204 GW, a wiatr byłby wówczas najważniejszym źródłem odnawialnym pod względem zainstalowanej mocy, wyprzedzając energetykę wodną i zaspokajając 16,5 proc. zapotrzebowania na energię na naszym kontynencie.

  Według stowarzyszenia WindEurope już za kilkanaście lat ok. 30 proc. energii powinno być wytwarzane z wiatru. Żeby mogło się tak stać, zdaniem WindEurope konieczne są inwestycje sięgające 240 mld euro do 2030 r. To oznacza olbrzymie oszczędności w imporcie paliw kopalnych, a także tworzenie nowych miejsc pracy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane