Już dawno minęły czasy, kiedy telefon komórkowy służył jedynie do dzwonienia i pisania wiadomości. Teraz większość z nas ma smartfony, które przydają się nie tylko jako narzędzie do komunikacji, ale również świetnie sprawdzają się w zupełnie innych rolach.
Robimy nimi zdjęcia, sprawdzamy pogodę, słuchamy muzyki. Możemy używać ich jako latarki, barometru czy nawet kompasu. A to i tak tylko niektóre z zastosowań smartfonów. W rzeczywistości możemy ich używać do tak wielu celów, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Przyjrzyjmy się zatem tylko tym najbardziej popularnym i wydawałoby się, że też najbardziej przydatnym w życiu codziennym.
Jedna z najczęściej używanych funkcji smartfona, poza oczywiście tą komunikacyjną, jest fotograficzna. By odpowiedzieć na pytanie, dlaczego sięgamy po telefon właśnie w tym celu, nie trzeba długo się zastanawiać. Bo to przede wszystkim łatwe, szybkie i wygodne.
Tym bardziej, że smartfon zrobi często o wiele lepsze jakościowo zdjęcie od wysłużonego aparatu fotograficznego, po który sięgamy od czasu do czasu, przy okazji wyjazdu na wakacje czy rodzinnego spotkania przy świątecznym stole. Dodatkowo możemy też zainstalować odpowiednią aplikację, dzięki której szybko i łatwo (zazwyczaj działanie takich aplikacji jest bardzo proste) podrasujemy nieco zdjęcie.
Jeżdżąc samochodem warto korzystać z nawigacji. Pomaga ona nie tylko w czasie dłuższej trasy, ale również w codziennym przemieszczaniu się po mieście, które przecież wciąż się rozbudowuje i nikt nie jest w stanie spamiętać wszystkich ulic i dojazdów. Mając smartfon nie musimy mieć w samochodzie oddzielnego urządzenia nawigacyjnego i tu pomocny będzie nasz telefon.
Przyda się on jednak nie tylko podczas podróży własnym samochodem, ale także gdy wybierzemy inny środek komunikacji. Za pomocą smartfona sprawdzimy którymi autobusami najszybciej dojedziemy do celu, wyświetlimy aktualny rozkład jazdy i często kupimy też bilet.
Jeśli zdecydujemy się jechać taksówką, to też nie będzie problem dla naszego telefonu. Są już aplikacje, które za pomocą telefonu pozwalają zamówić taksówkę bez wykonywania połączenia do konkretnej korporacji. Do tego smartfon da nam znać, kiedy taksówka podjedzie po nas na miejsce.
Smartfon świetnie sprawdza się również jako… osobisty trener. Istnieje mnóstwo darmowych aplikacji, które pomagają monitorować aktywność fizyczną. I to niemal każdą formę ruchu. Możemy biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy po prostu maszerować. Smartfon pokaże nam m.in. jaki dystans pokonaliśmy, w jakim czasie i z jaką prędkością, czy ile spaliliśmy kalorii. Nie musimy też specjalnie uprawiać żadnej dyscypliny sportowej, a telefon może posłużyć nam jako krokomierz podczas codziennego ruchu, drogi do pracy, domu czy sklepu.
Dodatkowo smartfon będzie nas mobilizował do kolejnych aktywności. Wyświetli zestawienia z poszczególnych dni czy tygodni. Pomoże ułożyć plan treningowy, czy wyznaczyć cel, o którym będzie nam systematycznie przypominał.
Telefon komórkowy od dawna służył też do celów rozrywkowych. W starych aparatach zainstalowane były zawsze dwie lub trzy proste gry. Dziś, dla korzystających ze smart fonów, możliwości są, oczywiście, o wiele większe. Możemy grać w gry strategiczne czy rozwiązywać quizy. Ale to nie wszystko. Możemy słuchać muzyki, oglądać filmy, czytać książki. A pamięć urządzenia zazwyczaj jest na tyle duża, że pozwala na zapisywanie plików w telefonie, nie musimy więc być przez cały czas połączeni z siecią.
Poza rozrywką smartfon świetnie sprawdzi się również do nauki, np. języków obcych. Odpowiednie aplikacje pomogą w powtórkach słówek czy nauce języka od podstaw. I tu również, podobnie jak przy aktywności fizycznej, nasz telefon będzie działał mobilizująco, przypominając o kolejnych lekcjach, powtórkach czy wyświetlając wykresy prezentujące nasze postępy w nauce.
Tagi: aplikacje, Smartfon, telefonW dzisiejszych czasach trudno się obejść bez smartphon’a. Czasami jest to męczące…
Dodaj komentarz