Jesienią kończą się powoli remonty domów i mieszkań rozpoczęte wiosną i latem. Niestety, przy dużych zmianach powstaje również dużo odpadów poremontowych oraz gruzu. Nie wszyscy wiedzą, że takich pozostałości nie można wyrzucać do zwykłego kontenera na śmieci. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co należy zrobić z odpadami po remoncie domu lub mieszkania, przeczytaj poniższy artykuł.
Na początku warto sobie zadać jedno pytanie. Dlaczego nie można wyrzucić gruzu i innych odpadów poremontowych do zwykłego kontenera na odpady zmieszane? Po pierwsze, utylizacja takich odpadów według prawa musi przebiegać w specjalnych warunkach, których zwykłe sortownie śmieci nie spełniają. Po drugie, gruz oraz ciężkie kamienie mogą uszkodzić śmieciarkę, a zarządca nieruchomości może zostać obciążony karą. Po trzecie, takie odpady zagrażają środowisku naturalnemu, dlatego nie mogą być składowane razem z odpadami komunalnymi. Za utylizację odpadów poremontowych w niedozwolony sposób grozi kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Dlatego warto poznać inne, łatwiejsze i mniej kosztowne sposoby wywozu gruzu oraz pozostałości po remoncie.
Jednym z najwygodniejszych i najprostszych rozwiązań na pozbycie się gruzu oraz innych odpadów poremontowych jest wynajęcie firmy sprzątającej. Jest to dobry pomysł dla osób, które nie mają czasu na porządkowanie mieszkania czy domu po remoncie. Fachowcy przyjeżdżają do mieszkania, usuwają cały gruz, płytki, cegły, stare meble i sprzęt elektroniczny oraz wywożą wszystko do specjalnych punktów utylizacji odpadów. Ty nie musisz się niczym martwić. To rozwiązanie niestety ma pewne wady. Po pierwsze: może być ono bardzo kosztowne. Po drugie: nie wszystkie firmy sprzątające oferują również utylizację gruzu i innych odpadów. Po trzecie: jeżeli nie zarezerwujesz odpowiednio wcześniej terminu, możesz mieć problem z dostępnością osób sprzątających. Dlatego warto się zastanowić nad zamówieniem kontenera na gruz.
Dobrym pomysłem na wywóz gruzu po remoncie mieszkania lub domu jest zamówienie kontenera na odpady z profesjonalnej firmy utylizacyjnej. Kontaktujesz się z obsługą klienta i zamawiasz telefonicznie pojemnik. Doradca pomoże Ci dobrać odpowiednią wielkość, poda koszt wywozu oraz czas realizacji zamówienia, który najczęściej wynosi 24 godziny. W profesjonalnej firmie utylizującej odpady dzierżawa pojemnika jest bezpłatna do 7 dni, dlatego możesz spokojnie i bez stresu sprzątać powstały po remoncie gruz. Pamiętaj jednak, że w takim kontenerze nie można utylizować opadów wielkogabarytowych, sprzętu RTV, AGD, innych elektrośmieci oraz odpadów zmieszanych.
Najtańszym, ale i najmniej wygodnym rozwiązaniem jest zawiezienie gruzu do punktu składowania. Jest to dobra metoda, gdy chcesz się pozbyć gruzu po małych naprawach w domu i został Ci mały worek odpadów, którego nie możesz wrzucić do odpadów zmieszanych. Przy większych ilościach jest to nieopłacalne, ponieważ trzeba mieć dużo miejsca w samochodzie, a odpady mogą pobrudzić lub zniszczyć tapicerkę. Najczęściej należy samemu również przenosić worki z gruzem z samochodu do miejsca składowania. Dlatego, jeżeli posiadasz dużą ilość gruzu do utylizacji, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kontener na odpady poremontowe.
Tagi: Budownictwo, gruz, odpady, Remont
Dodaj komentarz