Powoli stajemy się społeczeństwem obrazkowym. Z wielką chęcią oglądamy zdjęcia, ale też bez problemu udostępniamy je w internecie. Zapominamy, że nie możemy tego robić bez ograniczeń i wszystkie nasza działania w sieci podchodzą pod różne przepisy prawne.
Dlatego warto uświadomić sobie pewne kwestie i nie wrzucać bezmyślnie zdjęć, ponieważ może to się wiązać z przykrymi dla nas konsekwencjami. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji, możecie zamówić różne pozycje dotyczące prawa autorskiego na https://www.profit24.pl/prawo. My przygotowaliśmy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące udostępniania zdjęć w sieci.
Wiele ludzi jest przekonanych, że skoro są osobami prywatnymi, to bez ograniczeń wrzucać cudze zdjęcia na swoje tablice w mediach społecznościowych. Niestety to tak nie działa i warto to sobie uświadomić, jak najszybciej. Musimy pamiętać, że cudze zdjęcia chronią prawa autorskie i nie możemy ich wykorzystywać, gdy tylko nam się podoba. Nie dotyczy to tylko firm, ale też prywatnych użytkowników. Dlatego jeśli zamierzamy wrzucić zdjęcie znalezione w internecie na swoją tablicę, powinniśmy się nad tym dobrze zastanowić.
Znalazłeś piękny pejzaż i chciałbyś go umieścić jako zdjęcie w tle? Albo bardzo Ci się podoba zdjęcie jakiegoś bukietu i chcesz je wrzucić wraz z życzeniami? Jednak teraz się obawiasz, że nie możesz wykorzystać żadnych zdjęć? Jeżeli masz potrzebę, to niektóre zdjęcia możesz udostępnić, ale powinieneś to robić z głową. Dlatego w pierwszej kolejności, musisz sprawdzić licencję wybranego zdjęcia. W internecie znajduje się mnóstwo zdjęć, które nie są objęte prawami autorskimi i wolno je publikować bez żadnych ograniczeń. Takie fotografie będą oznaczone licencją CC-O. Są też zdjęcia, które możemy publikować, ale trzeba podać ich autora – ich oznaczenie to CC-BY. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie zdjęcia wykorzystujemy zgodnie z prawem.
W momencie, gdy wrzucamy zdjęcie do internetu, zyskuje do niego dostęp wiele osób. Co się dzieje z prawami autorskimi takiej fotografii? Oczywiście wszystkie prawa autorskie przysługują nam, ale nie tylko. Jeżeli zamieszczamy je na facebooku, zgodnie z regulaminem, udzielamy licencji temu portalowi. To sprawia, że ma on prawo dysponować Twoim zdjęciem. Jednak raczej nie musimy się obawiać, że pewnego dnia zobaczymy je gdzieś na ulicznym billboardzie.
Taki punkt regulaminy głównie ma chronić facebooka przed pozwami za wykorzystywanie cudzych zdjęć na portalach, do których trzeba się zalogować za jego pośrednictwem. Jednak musimy pamiętać, że dopóki zdjęcie znajduje się na naszym profilu, facebookowi również przysługują do niego prawa autorskie. Musimy też uświadomić, że nie chronią nas przed tym żadne popularne oświadczenie, które swego czasu wiele osób zamieszczało na tablicach. W momencie zakładania konta zaakceptowaliśmy regulamin, w którym udzielamy facebookowi zgody na wykorzystywanie naszych zdjęć.
Tagi: Facebook, foto, fotografia, Internet, prawo, prawo autorskie
Dodaj komentarz