logo
logo
logo
logo
ubezpieczenie Autocasco

Co to jest ubezpieczenie Autocasco?
Opublikowano: 20 czerwca 2022

Inwestycja w samochód zazwyczaj wiąże się z dużym wydatkiem finansowym, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zakup nowego auta z salonu. Warto zadbać o to, by w razie powstania szkód uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela. W takim wypadku niezbędna może się okazać polisa Autocasco. Dowiedz się, jaki jest zakres ubezpieczenia AC i kiedy warto w nie zainwestować.

Autocasco – co to za ubezpieczenie?

W Polsce ustawodawca nakłada na właścicieli pojazdów obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Natomiast rozszerzenie zakresu ochrony o autocasco, assistance czy NNW jest dobrowolne. Dowiedz się, co obejmuje AC:

  • szkody w wyniku kolizji samochodowej, nawet jeśli ubezpieczony był sprawcą wypadku,
  • zniszczeń spowodowanych działaniem warunków atmosferycznych, np. opadu gradu,
  • szkody powstałej w wyniku działania osób trzecich,
  • kradzieży pojazdu.

Warto jednak dokładnie przeanalizować ogólne warunki umowy ubezpieczenia AC, gdyż w zależności od wybranego wariantu zakres ochrony może się różnić.

Kradzież pojazdu a ubezpieczenie AC

Nierzadko się słyszy o kradzieżach samochodów. Co ciekawe, ofiarami złodziei aut mogą stać się właściciele zarówno nowych pojazdów, jak i tych kilkuletnich. Niestety nie zawsze udaje się odnaleźć skradzione mienie i wtedy poszkodowany musi sam uporać się ze stratą pojazdu. Dlatego coraz popularniejszą opcją jest ubezpieczenie AC z uwzględnieniem kradzieży samochodu. Zanim jednak zdecydujesz się na wykup danej polisy, zwróć uwagę na kilka elementów:

  • udział własny w usunięciu szkody

Zadeklarowanie większego procentu udziału własnego w usunięciu szkody to możliwość obniżenia składki za polisę AC. Jednak w przypadku, gdy wystąpisz o odszkodowanie z ubezpieczenia, musisz pamiętać o tym, że zostanie ono pomniejszone o zadeklarowaną kwotę.

  • sumę gwarantowaną ubezpieczenia

Warto pamiętać, aby suma gwarantowana odpowiadała wartości pojazdu. Niedoubezpieczenie, choć skutkuje niższą składką, będzie problemem przy wypłacie odszkodowania.

  • wykluczenia w umowie

W przypadku ubezpieczenia AC z uwzględnieniem kradzieży pojazdu ubezpieczyciel analizuje jakie zabezpieczenia przeciwwłamaniowe stosuje klient. Jeśli zadeklarowałeś, że pojazd jest garażowany, a do tego masz system monitoringu obejmujący garaż oraz wjazd na posesję, możesz uzyskać niższą kalkulację stawki. Natomiast w przypadku, gdy takie systemy nie działają, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.

Warto także pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, gdyż ubezpieczyciel może zdecydować się na niewypłacenie odszkodowania za kradzież pojazdu w przypadku, gdy właściciel samochodu wykaże się rażącym niedbalstwem. Jako takie zachowanie można zaliczyć pozostawienie włączonego pojazdu na parkingu.

Jak wykupić AC samochodu?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup polisy AC samochodu przez internetowe porównywarki. Wykorzystanie takich narzędzi pozwala na wybór oferty spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Do tego cały proces możesz wykonać przez internet.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

najtańsze OC

Które firmy mają w ofercie najtańsze OC?...

Szukasz towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaproponuje optym...
Autocasco

5 różnych sytuacji, w których przydaje się Au...

Zastanawiasz się, czy Autocasco to rozwiązanie dla Ciebie? Pra...
pierwszy samochód

Na co należy zwrócić uwagę, kupując pierwszy...

Zakup samochodu jest zawsze dość stresującym doświadczeniem, nawet dla...
Gdzie naprawić samochód ciężarowy

Gdzie naprawić samochód ciężarowy po wypadku...

Każdy uczestnik ruchu, bez względu na to jakby nie był ostrożny, jest...