• Menu

  Ceny prądu w Polsce w 2019 roku – czy będzie drożej?

  ceny prądu w Polsce 2019Pytanie o  poziom cen prądu należałoby zadać naczelnemu jasnowidzowi Rzeczypospolitej urzędującemu w Człuchowie. Wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce od wielu lat związane jest węglem jako surowcem podstawowym.

  Brak dywersyfikacji źródeł energii spowodował że, energetyka jest nieefektywna ekonomicznie i wysoko emisyjna. Rosnące ceny węgla i wzrost ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, spowodowały w ciągu 2018 roku 80% wzrost cen prądu.

  W grudniu 2018 r. cena hurtowa prądu oscylowała w okolicy 260 zł/MWh. W zależności od taryfy, zawartej umowy  i zużycia, cena czystej energii stanowi ok. 40 – 50% opłat naliczanych na rachunku, reszta to opłaty przesyłowe, przejściowe, akcyza itp. Skutkiem tak dużego wzrostu hurtowych cen prądu byłby wzrost poziomu opłat naliczonych na rachunku o 30 do 50%.

  Taki wzrost cen spowodowałby perturbacje w całej gospodarce. Z pomocą pospieszył Rząd.

  Jak powstrzymano wzrost cen prądu w 2019 r.

  Biorąc pod uwagę niezadowolenie społeczne i możliwy wzrost cen w całej gospodarce, Sejm w trybie pilnym uchwalił, a Senat przyjął bez poprawek „Ustawę z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw”. Ustawa była przygotowana w trybie pilnym. Obniża akcyzę za prąd z 20 zł/MWh do najniższej możliwej stawki 5 zł/MWh.

  Zredukowana o 95% została również opłata przejściowa, której wysokość zależy od taryfy i rocznego poziomu zużycia energii elektrycznej. Obniżenie tych dwóch opłat wstrzymało podwyżki cen w 2019 r.  (zobacz: https://poprostuenergia.pl/akcyza-na-prad-i-nowe-ceny-energii-elektrycznej-w-2019-roku/ ) niezależnie od taryfy lub zawartej z odbiorcą zbiorowym umowy. Część odbiorców zbiorowych (samorządy, firmy, szpitale itp.) oraz indywidualnych podpisało już umowy, zakończyło przetargi na dostawę prądu uwzględniające przewidywane podwyżki.

  Ustawa zobowiązuje, do zastosowania ceny i stawki brutto za prąd nie wyższej niż obowiązująca w dniu 30 czerwca 2018 r. Cena i stawka brutto za dystrybucję lub przesyłanie ma być nie wyższa niż cena i stawka brutto stosowana w dniu 31 grudnia 2018 r. Ustawodawca zobowiązuje firmy działające w zakresie obrotu energia elektryczną do zmiany warunków umów zgodnie z ustawą do dnia 1 kwietnia 2019 r., ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r.

  Więcej informacji na: https://poprostuenergia.pl/faq/

  Czy ceny prądu nie zmienia się do końca 2019 r.?

  Ustawa z 28 grudnia 2019 r. opracowana była pod dużą presją czasową dlatego konieczne było wprowadzenie kilku poprawek. Konsekwencje ustawy są dla końcowego odbiorcy energii elektrycznej jak najbardziej pozytywne. Dla wielu odbiorców ceny prądu spadły i obligatoryjnie będą obowiązywały do końca 2019 r. W art.19 ustawy określono termin obowiązywania przepisów wykonawczych  na 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji.

  Ostatnia nowelizacja ustawy z 22.02.2019 r. dotyczy opłat dystrybucyjnych. Ducha ustawy najtrafniej określił minister Tchórzewski: „To jest najważniejsze. Obywatele nie będą mieli energii podniesionej, a jednocześnie przedsiębiorstwa dostarczające energię nic na tym nie stracą. To jest właśnie nasz sukces, że potrafimy takie rzeczy zrobić. Jako jedyni w Europie”.

  Stabilizacja cen to najlepszy okres na zawieranie i przedłużanie umów na zakup energii. Można wiele zyskać. Przykładowo zawierając umowę z firmą Po Prostu Energia S.A. można  zyskać do 40% na opłatach.

   

  2 odpowiedzi na “Ceny prądu w Polsce w 2019 roku – czy będzie drożej?”

  1. Agnieszka Kowal pisze:

   Bardzo fajnym sposobem jest też inwestycja w urządzenie do monitoringu zużycia prądu. Polski StartUp OneMeter proponuje bardzo fajne rozwiązanie. Do tego na blogu dzielą się swoją fachową wiedzą: onemeter.com/pl/blog/przedsiebiorco-oszczedzaj-prad-z-onemeter/

  2. warszawa pisze:

   wystarczy zmiana firmy energetycznej np w warszawie najtańsza ofertę i rachunki daje lumi czyli polska grupa elektryczna centrum. jeden rachunek i polska firma

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane