Dla większości z nas cenniki przesyłek kurierskich przypominają czarną magię. Niewielu z nas potrafi odnaleźć się wśród skomplikowanych tabel zawierających złożone odnośniki i przypisy. Z tego powodu wysłanie paczki – czynność sama w sobie prosta i nieskomplikowana – czasami staje się zadaniem wymagającym niezłej orientacji w logistycznych zawiłościach.
Zwłaszcza, gdy chcemy sprawdzić, co dokładnie obejmuje cena usługi kurierskiej (np. czy zawiera już w sobie ubezpieczenie przesyłki) i czy musimy ekstra dopłacić, aby odbiorca mógł dostać swoją paczkę następnego dnia przed 10.00 rano. Cenniki kurierów poszczególnych firm mogą się znacznie różnić, dlatego warto wiedzieć, co wpływa na końcową cenę nadania przesyłki.
Tutaj nie ma nic skomplikowanego. Wiadomo, że im cięższa i większa przesyłka, tym cena za usługę rośnie. Wiąże się to z ilością zajmowanego miejsca w samochodzie kierowcy. Zazwyczaj maksymalna waga paczki, za którą nie ponosi się dodatkowej opłaty to 25 lub 30 kg. Są też takie przesyłki, które są lekkie, ale zabierają dużo miejsca ze względu na niestandardowe rozmiary (np. narty). Są to tak zwane paczki gabarytowe, a ich cenę oblicza się według wzoru udostępnionego na stronie firmy kurierskiej. Jeśli nie jesteśmy pewni, ile dokładnie waży przesyłka, którą chcemy nadać, zawsze obowiązuje zasada wyboru wyższej wagi paczki – wtedy mamy pewność, że kurier przyjmie paczkę i że nie będziemy musieli dopłacać za nadgabaryt.
Najprostszym rozwiązaniem jest nadanie paczki za pomocą Paczkomatu InPost – na stronie przewoźnika można sprawdzić dokładne wymiary skrytek i bez problemu dopasować wymiary naszej paczki. Przy okazji zyskujemy czas i oszczędzamy pieniądze.
Jeśli chcemy, aby odbiorca otrzymał swoją przesyłkę już następnego dnia, to także musimy do niej dopłacić, gdyż jest to tzw. usługa dodatkowa, czyli wykraczająca poza standard świadczeń oferowanych przez firmy kurierskie. Jest to usługa zazwyczaj dość droga, ale czasem warto dopłacić, jeśli zależy nam, aby ważne dokumenty czy cenna zawartość paczki trafiła do rąk odbiorcy w odpowiednim czasie. Ekstra płatne jest także doręczenie paczki w sobotę, choć trzeba pamiętać, że nie wszyscy przewoźnicy oferują taką możliwość przez cały rok. Płatność za pobraniem, choć także jest usługą dodatkowo płatną, jest często wybierana np. przez przezornych klientów dokonujących pierwszych zakupów w niesprawdzonym jeszcze przez nich sklepie internetowym.
Wysyłając paczkę trzeba też sprawdzić, jakie ubezpieczenie oferuje kurier, którego wybraliśmy. Niektóre firmy oferują ubezpieczenie wliczone w cenę przesyłki, ale tylko do określonej, zazwyczaj niewielkiej kwoty. Jeśli wysyłamy przedmiot, który ma większą wartość, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zwłaszcza, że kosztuje ono niewiele. Są jednak takie przedmioty, które nie podlegają ubezpieczeniu, dlatego zawsze trzeba sprawdzić regulamin konkretnego przewoźnika.
Każda firma kurierska ma w swojej ofercie szereg usług dodatkowych, więc jeśli nie zależy nam tylko na wysyłce standardowej, to patrzymy na cennik opisujący wagę i wymiary, w którym zazwyczaj łatwo się odnaleźć. W przypadku bardziej skomplikowanych potrzeb warto zadzwonić do doradcy obsługi klienta, który na pewno doradzi wybór odpowiedniej opcji i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Tagi: cena, kurier, Logistyka, paczka
Dodaj komentarz