logo
logo
logo
logo

Jak bezpiecznie pracować na wysokościach?
Opublikowano: 9 maja 2016

Mimo że często zwraca się uwagę na Bezpieczeństwo i Higienę Pracy, nie wszyscy, a może raczej rzadko kto stosuje się do tych przepisów. Jeszcze mniejsza liczba ludzi w ogóle je zna. Tymczasem w każdym zakładzie pracy i firmie powinny się znaleźć odpowiednie tablice nie tylko z instrukcjami ewakuacyjnymi i przeciwpożarowymi, ale również tymi dotyczącymi BHP. Szczególnie surowe zasady powinny obowiązywać pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki na wysokości.

Upadek z dużej wysokości to natychmiastowa śmierć

Wiele upadków z dużej wysokości kończy się śmiercią. Dodatkowo osoba, która straci równowagę, może spaść na samochód lub przechodnia, stwarzając dodatkowe niebezpieczeństwo. Bilans ofiar tego typu wypadków może być więc większy. Takie zdarzenia często występują właśnie podczas prac na wysokościach. Dlatego jest to szczególnie niebezpieczny typ działalności, który wymaga surowego przestrzegania przepisów. Według polskiego prawa, praca na wysokości to ta wykonywana co najmniej jeden metr nad poziomem podłogi lub ziemi. Jeśli chodzi o prace na rusztowaniach podczas takich prac jak odnawianie fasad, robotnik musi mieć specjalne pozwolenie na wykonywanie pracy na poziomie powyżej 3,5 metrów.

Jak zabezpieczyć się podczas pracy na wysokościach?

Przede wszystkim, zgodnie z wymogami przepisów, robotnik wykonujący prace budowlane, konserwatorskie czy montażowe na wysokości powinien posiadać na głowie kask. Jeśli praca jest związana z konserwacją budynków, dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas pracy realizator projektu powinien zapewnić pracownikom odpowiednie rusztowania. Kiedy firma nie posiada ich na wyposażeniu, można je wynająć.

Ramirent specjalizuje się w wypożyczaniu sprzętu budowlanego – w swojej ofercie posiada także różnego rodzaju rusztowania. To pośredni sposób dbania o bezpieczeństwo robotników. Jedną z bezpośrednich metod, wykorzystywanych na przykład podczas mycia okien na wysokości, jest wyposażenie pracowników w szelki bezpieczeństwa, amortyzatory oraz rękawice. Ważne jest, aby te ostatnie nie ograniczały zdolności manualnych rąk. Odpowiednio założone i zabezpieczone szelki będą chroniły robotnika nawet w momencie, kiedy poślizgnie się na parapecie czy balustradzie.

Dzięki temu zapobiegnie to jego upadkowi. Przy kupnie czy wypożyczaniu takiego sprzętu trzeba jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni model. Co prawda pasy są regulowane, jednak takie artykuły BHP powinny być w stu procentach dopasowane do ciała osoby, która będzie z nich korzystała. Tylko w takim wypadku można mieć pewność, że w razie niebezpiecznej sytuacji pracownikowi nie będzie nic groziło.

Prace budowlane są niezwykle niebezpieczne. Te na wysokości są ich szczególną odmianą, cechującą się jeszcze większym ryzykiem. Dlatego nie można lekceważyć przepisów, a wręcz przeciwnie – należy z bardzo dużą ostrożnością podchodzić do wykonywania zadań nad powierzchnią ziemi. Bezpieczeństwo przy takich pracach zapewni nie tylko odpowiednie rusztowanie, ale również inne, dodatkowe środki i elementy wyposażenia, które można zakupić w firmie Ramirent.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Zasady BHP – o czym należy pamiętać?...

Przestrzeganie przepisów BHP jest niezwykle istotne w każdym ś...
rusztowanie

Bezpieczne prace na wysokości – podstaw...

Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która powinna zapewniać bezpi...