Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego utworzony został w 1949 roku jako wiodąca jednostka naukowa ukierunkowana na wsparcie technologiczne i analityczne rozwijającego się przemysłu rolnego i spożywczego w powojennej Polsce.
Po włączeniu w latach 1992-2008 innych jednostek naukowo-badawczych Instytut stał się wielobranżową jednostką naukową, której jedną z podstawowych misji jest wspieranie przemysłu rolno-spożywczego, w tym prowadzenie badań w zakresie bezpieczeństwa żywności rolnictwa ekologicznego, rozwoju innowacyjnych technologii wytwarzania i przechowalnictwa żywności.
Podejmowane przez Instytut badania mające na celu podniesienie jego własnego potencjału naukowego i badawczego dedykowane są wzmocnieniu współpracy z szybko rozwijającym się przemysłem rolno-spożywczym, służąc nie tylko wieloaspektowym doradztwem, ale również opracowaniem nowych produktów, technologii czy też oceną ich wartości technologicznej i jakości żywieniowej.
Działalność Instytutu
W coraz większym zakresie działalność Instytutu finansowana jest z źródeł pozastatutowych, w tym poprzez realizację projektów współfinansowanych z programów krajowych i międzynarodowych, a także analiz, ekspertyz i rozwiązań w formie know how oraz sprzedaż Znaku Towarowego „Produkt Najwyższej Jakości”. Głównym założeniem aktywności Instytutu jest podniesienie jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, zwiększenie trwałości produktów i w konsekwencji wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu rolno-spożywczego na arenie krajowej i międzynarodowej. Realizowane w Instytucie badania dotyczą kompleksowych rozwiązań w zakresie produkcji innowacyjnych produktów żywnościowych o projektowanych cechach sensorycznych, prozdrowotnych i specjalnego przeznaczenia, wykorzystaniu nowoczesnych technologii do utrwalania żywności, opracowania i wdrożenia oceny jakości tusz wieprzowych z wykorzystaniem technik laserowych, zapewnienia paszowych surowców energetycznych w produkcji zwierzęcej czy przetwarzania biomasy odpadowej w procesach biologiczno-chemicznych.
Realizujemy również projekty związane z opracowaniem technologii nowych produktów spożywczych w ramach dostępnych środków regionalnych czy też w zakresie przetwórstwa żywności metodami ekologicznymi, jak np. pieczywa i produktów zbożowych finansowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Instytut posiada Kolekcję Kultur Drobnoustrojów Przemysłowych IBPRS mającą status krajowego i międzynarodowego organu depozytowego drobnoustrojów, stanowiących przedmiot zgłoszeń patentowych. W kolekcji przechowywane są drożdże (piekarskie, gorzelnicze, winiarskie, piwowarskie), grzyby strzępkowe (wytwarzające enzymy, kwasy organiczne) i bakterie (fermentacji mlekowej, octowej). Szczepy te wykorzystywane są przez przemysł krajowy oraz inne placówki naukowo-badawcze w kraju i za granicą. Kolekcja zarejestrowana jest w World Federation for Culture Collection i należy do European Culture Collection Organisation (ECCO). We współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu powstał koordynowany przez IBPRS projekt „SeCuRe – Centrum Zasobów Mikrobiologicznych”. Jego celem jest stworzenie w Polsce zintegrowanej sieci kolekcji specjalizujących się w gromadzeniu, analizowaniu i przechowywaniu materiału biologicznego. Projekt ten wysoko oceniony przez ekspertów znalazł się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB) i uznany za kluczowy dla rozwoju nauki w Polsce.
Od 2004 roku działa w Instytucie laboratorium GMO posiadające wydane przez Ministra Środowiska zezwolenie na zamknięte użycie organizmów zmodyfikowanych genetycznie, w zakresie identyfikacji obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych w paszach i w żywności.
Współpraca z biznesem
Instytut współpracuje z przedsiębiorcami na terenie całego kraju, przyczyniając się do promowania polskiej gospodarki żywnościowej, polskich przedsiębiorstw oraz wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Prowadzone są kompleksowe i interdyscyplinarne badania, oferujące zakładom przemysłu spożywczego i producentom rolnym opracowania technologiczne, licencje, know-how, ekspertyzy, usługi analityczne i szkolenia w zakresie rozwiązywania bieżących problemów. Jedną ze specjalności Instytutu są szczepionki do kiszenia pasz i preparaty probiotyczne w żywieniu zwierząt, a także doradztwo w dziedzinie biopaliw i wykorzystania odpadów roślinnych z produkcji rolniczej do produkcji biogazu.
Instytut jest uprawniony do wykonywania badań urzędowych produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach Inspekcji Weterynaryjnej oraz badań związanych z oceną jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, a także uznaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz inne urzędy administracji państwowej jednostką uprawnioną do wykonywania badań rozjemczych w zakresie analizy spirytusu i wyrobów spirytusowych. Instytut jest uznanym w kraju i na świecie laboratorium wykonującym szeroki zakres usług analitycznych, związanych z oceną jakości produktów przemysłu rolno-spożywczego. Posiada cztery Certyfikaty Akredytacji Laboratorium Badawczego, wydane przez Polskie Centrum Akredytacji.
Popularyzacja wyników badań
Pracownicy Instytutu publikują w międzynarodowych czasopismach z Impact Factor oraz czasopismach krajowych, w tym branżowych, około 300 prac rocznie. Patentowane są wynalazki i wdrażane innowacyjne rozwiązania technologiczne do produkcji w liczbie około 20 rocznie. Pracownicy Instytutu czynnie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych konferencjach prezentując najnowsze wyniki swoich badań. Organizowane są również cykliczne konferencje, w tym Dni Przemysłu Mięsnego poświęcone aktualnym problemom surowca, znakowania i dystrybucji produktów mięsnych, międzynarodowa konferencja Postępy Technologii Tłuszczów Roślinnych czy konferencja poświęcona problemom jakości technologicznej zbóż w Polsce. Co roku współorganizowana jest z przedstawicielami US Wheat Associates „Crop Quality Seminar” poświęcone omówieniu aspektów jakościowych pszenicy w różnych krajach świata w ostatnim roku.
Szkolenia, kursy
Instytut organizuje wiele szkoleń w zakresie swojej działalności, w tym m.in. na rzeczoznawców w zakresie klasyfikacji tusz wieprzowych/wołowych w systemie EUROP; kurs na Świadectwo Kwalifikacji w zakresie substancji kontrolowanych w tematyce chłodnictwa i czynników chłodniczych czy cykl badań biegłości dla laboratoriów przy Zakładach Przetwórstwa Zbożowo-Młynarskiego i Piekarskiego. Pracownicy Instytutu prowadzą również wykłady, warsztaty i praktyki dla studentów oraz są promotorami prac magisterskich i doktorskich.
Nagrody i wyróżnienia
W roku 2013 i 2015 kierownictwo Instytutu i jego pracownicy uhonorowani zostali wyróżnieniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, a w 2014 roku w ogólnopolskim plebiscycie „25 lat wolności dla polskiej przedsiębiorczości” Instytutowi przyznano prestiżowe wyróżnienie „Złotego orła przedsiębiorczości”.
Dr hab. inż. Renata Jędrzejczak, prof. IBPRS
Uzyskała dyplom mgra inż. na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej. Po studiach zatrudniona była w Laboratorium „Polcargo” w Gdyni, uzyskując stanowisko towaroznawcy, a następnie w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Pracę doktorską obroniła na Wydziale Chemii Spożywczej Politechniki Łódzkiej, uzyskując stopień doktora nauk technicznych. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia uzyskała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Od 10 września 2013 roku była pełniącą obowiązki dyrektora Instytutu i od 3 lutego 2014 roku – po wygranym konkursie na stanowisko dyrektora IBPRS – dyrektorem IBPRS.
Za działalność naukowo-badawczą została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”, a także brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.
Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego
Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa
tel.: (+48) 22 606 36 00; fax: (+48) 22 849 04 26
www.ibprs.pl
e-mail: ibprs@ibprs.pl
KRS: 0000126823; REGON: 000053835; NIP: 525 000 82 64
konto: PKO S.A. 10 O/Warszawa 67 1240 1095 1111 0000 0336 5564
Tagi: „Produkt Najwyższej Jakości”, Dr hab. inż. Renata Jędrzejczak, European Culture Collection Organisation, IBPRS, instytut badawczy, Instytut Przemysłu Rolno-Spożywczego, jednostka naukowa, Kolekcja Kultur Drobnoustrojów Przemysłowych, laboratorium GMO, Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej, prof. IBPRS, projekt „SeCuRe – Centrum Zasobów Mikrobiologicznych”, przemysł rolno-spożywczy
Dodaj komentarz