• Menu

  Akcesoria do biegania zwiększające regenerację powysiłkową

  Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów i sposobów na utrzymanie kondycji. Jednak, aby takie wysiłek był bezpieczny dla zdrowia, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria.

  Jakie akcesoria przydają się podczas biegania?

  Najważniejszym elementem ubioru podczas biegania są buty. To one amortyzują wstrząsy i zapewniają stabilność na każdym podłożu. Nie bez znaczenia jest także strój, który powinien odprowadzać pot i zapewniać komfortową temperaturę. Jednak jest jeszcze jedna rzecz, którą warto mieć, a są to skarpety kompresyjne.

  Na czym polega kompresjoterapia?

  Kompresjoterapia to jedna z najstarszych metod profilaktyki oraz leczenia żylaków nóg, Wzmianki o stosowaniu opasek uciskowych znaleźć można w pismach Hipokratesa, a ich zalety są niepodważalne. Noszenie specjalnych wyrobów kompresyjnych wspomaga pracę żył raz krążenie krwi w dolnych kończynach. Ucisk jest stopniowany, przy czym najsilniejszy jest w obrębie stopy i zmniejsza się ku górze. W efekcie krew nie zalega w żyłach, zmniejszają się obrzęki i nie pojawia się uczucie „ciężkich nóg”.

  Jak działają akcesoria kompresyjne?

  Najpopularniejsze akcesoria kompresyjne to, oprócz opasek, wygodne i trwałe skarpetki. Ich wierną fanką jest jedna z najlepszych biegaczek długodystansowych – Paula Radcliffe. Skarpetki kompresyjne mają specjalną konstrukcję, dzięki której poprawiają ukrwienie i sprawiają, że ciśnienie krwi w nogach jest równomiernie rozprowadzane. W efekcie mięśnie mniej się męczą, a ryzyko skurczy i zakwasów jest zminimalizowane. Sprawdzają się one nie tylko w bieganiu, ale także w leczeniu schorzeń związanych z zakrzepicą żył głębokich czy żylakami.

  Skarpety kompresyjne są wykonywane z poliamidu i polipropylenu. Te syntetyczne tkaniny mają właściwości oddychające, dzięki czemu zapewniają skuteczną ochronę przed przegrzaniem i sprawiają, że stopy przez długi czas pozostają suche. Ponadto dzięki domieszce elastanu skarpety te można łatwo założyć, a podczas biegania nie zwijają się.

  Kiedy stosować skarpetki kompresyjne?

  Stosowanie skarpetek (podkolanówek) kompresyjnych jest polecane przede wszystkim w czasie zawodów oraz treningów. Jednak możne je używać również po wysiłku, ponieważ przyspieszają regenerację powysiłkową. W takim wypadku należy jest nosić przynajmniej przez 90-120 minut. Niezalecane jest noszenie takich skarpetek dłużej niż przez 4 godziny, ponieważ może to powodować bóle nad kolanem.

   


  Bieganie – sport dla wszystkich?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane