• Menu

  Bieganie – sport dla wszystkich?

  Moda na bieganie w Polsce zagościła na dobre, coraz częściej bierzemy też udział w maratonach. Biegamy w parkach, po ścieżkach leśnych, a także po ulicach naszych miast. Kto biega? Grono jest spore – biegają aktorzy, biznesmeni, politycy oraz osobistości z pierwszych stron gazet. Z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto biega – z rodziny, z pracy czy z sąsiedztwa. Bieganie jest zdrowe i ma wiele zalet, należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku oraz o prawidłowej technice biegania.

  Zacznijmy od plusów biegania, bo tych z pewnością jest więcej. Bieganie uaktywnia pracę całego naszego organizmu, usprawnia funkcje serca, płuc, mięśni, nóg. W skuteczny sposób obniża cholesterol, a także zapobiega osteoporozie. Znakomicie poprawia nasz nastrój, zmniejsza stres oraz kształtuje sylwetkę, bo podczas biegu spalamy kalorie i zrzucamy zbędne kilogramy.

  Co ważne, bieganie nie wymaga dużych nakładów finansowych, choć oczywiście potrzebujemy dobrych butów – bez nich lepiej nie zaczynać. Na rynku jest obecnie bardzo szeroka oferta różnych modeli, każdy z nas znajdzie z pewnością model odpowiedni dla siebie. Fachowcy podkreślają, że najlepsze są te buty, które podpierają śródstopie.

  Jak prawidłowo biegać, żeby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu? Przede wszystkim należy pamiętać o właściwym ruchu rąk i ustawieniu stóp, ale ważne, by pamiętać też o sylwetce, ruchach głowy oraz bioder.

  Trzeba pamiętać o systematycznym wykonywaniu badań lekarskich. Biegania nie powinny wybierać osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi – takie nieprzemyślane próby aktywności fizycznej mogą skończyć się bardzo źle. Największe ryzyko pojawia się u osób niezdiagnozowanych, bo wada serca może ujawnić się właśnie dopiero podczas biegania. Nie tylko choroby sercowe są przeszkodą w bieganiu, tego sportu nie powinny wybierać również osoby mające problemy z kręgosłupem oraz ze stawami.

  Dobrze jest, kiedy do biegania zaczniemy przygotowywać się już zimą, ćwiczenia na siłowni czy też w domu będą idealnym początkiem przygody z bieganiem. Samo bieganie lepiej zacząć od marszu na przemian z bieganiem. Po takim wstępie możemy zwiększyć tempo oraz dystans. Podczas biegania nie można zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

  Bieganie to sport dla każdego z nas, pod warunkiem że nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Biegać możemy o każdej porze roku i dnia, bez problemu znajdziemy także miejsce do uprawiania tego niezwykle popularnego sportu. Nawet wiek nie jest przeszkodą, po prostu wysiłek należy dostosować do stanu zdrowia i do naszej kondycji.

  Jedna odpowiedź do “Bieganie – sport dla wszystkich?”

  1. Bieganie Uskrzydla pisze:

   Ciekawy artykuł. Ludzie biegają, ponieważ poprzez uprawianie tego sportu czują się lepiej, zmieniają swoje ciało na lepsze, wytwarzają endorfiny, które powodują, że są bardziej szczęśliwi. Zalet biegania jest naprawdę sporo, a minusów dość niewiele. Chyba, że przegina się z treningami, wówczas można złapać kontuzję czy uraz, ale generalnie, jeśli przestrzega się ogólnie przyjętych zasad co do regeneracji, odpoczynku, ilości treningów i diety, nic się złego nie powinno stać 🙂 Pozdr. Kamil 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane