logo
logo
logo
logo

Aegon – jak wybrać polisę w zakresie własnych możliwości?
Opublikowano: 1 lutego 2016

Regularne oszczędzanie, polisy inwestycyjne, ubezpieczenie na życie i dożycie – w ostatnim czasie produkty te nie kojarzą się zbyt pozytywnie. Niestety przyczyniło się do tego wiele podmiotów z rynku finansowego, które nierzadko zawierały umowy z Klientami nie do końca świadomymi konstrukcji oferty, na jaką się decydowali. Może jednak warto przyjrzeć się produktom, jakie oferują nam towarzystwa ubezpieczeniowe i odczarować niekorzystny PR oszczędzania?

Oszczędzanie tyko dla bogaczy?

Błędne przekonanie o tym, że oszczędzać mogą jedynie osoby posiadające duży zasób gotówki, powstrzymuje sporą część społeczeństwa przed zainwestowaniem w swoją przyszłość . Tymczasem wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, określić cel jaki chcielibyśmy osiągnąć i przede wszystkim przygotować się do spotkania z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego – wtedy ryzyko, że sięgniemy po produkt, który przekracza nasze możliwości finansowe, spada niemalże do zera. Będąc świadomym konsumentem można wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Cztery „złote zasady”

Po pierwsze, należy zapoznać się ze strukturą oferowanych produktów. Aegon proponuje polisy wyłącznie inwestycyjne – w których lokujemy kapitał z możliwością dopłaty środków w okresie trwania umowy, lub ubezpieczeniowo-inwestycyjne, gdzie oszczędzanie połączone jest z ubezpieczeniem. Pierwsza opcja jest odpowiednia w przypadku dysponowania określonym kapitałem. Wybierając polisę inwestycyjną całość składki wpłaca się od razu – a w późniejszym okresie można dokonywać tzw. wpłat dodatkowych. Przy niższych zdolnościach finansowych lepszym produktem będzie polisa na życie i dożycie.

Niektóre polisy zakładają miesięczne składki o naprawdę niewielkiej wysokości – nawet od 200 zł, co można przeliczyć na chociażby cztery kolacje „na mieście” czy kilka paczek papierosów. Co więcej, Aegon ma w swojej ofercie polisy nie tylko miesięczne, ale również roczne. Oznacza to, że środki niekoniecznie muszą wpływać co miesiąc, kwotę określoną w umowie można wpłacać w wybranym przez siebie okresie.

Kolejną rzeczą jest czas, na jaki chcemy zawrzeć umowę. Minimalny okres umowny to 5 lat, można go jednak przedłużać na kolejne lata. Kwestię okresu warto dobrze przemyśleć, ponieważ wypłacając środki przed końcem okresu umownego można narazić się na dodatkowe opłaty oraz wypłatę kwoty niższej od zainwestowanej. Jednocześnie dłuższy czas oszczędzania jest szansą na uzyskanie większych zysków, dlatego wybór trzeba po prostu dobrze przekalkulować.

Wybierając konkretny produkt należy również zwrócić uwagę na tzw. agresywność portfela – czyli w co inwestowane są środki. Dla osób o większej tolerancji na ryzyko a jednocześnie nastawionych na większy zysk bardziej odpowiednie będą inwestycje w akcje. Jeśli ważniejsza jest natomiast gwarancja zysku, nawet niższego, lepszym wyborem będą przykładowo obligacje. Aegon ma bardzo szeroki wybór portfeli, dlatego wybierając konkretny produkt koniecznie trzeba zapytać w co środki będą inwestowane.

Ostatnią kwestią jest wysokość opłat. Podpisując umowę należy poprosić o wyszczególnienie wszystkich opłat – zarówno tych stałych, jak i występujących np. w przypadku rezygnacji z danego produktu. Najlepiej poprosić o wypisanie wszelkich możliwych kosztów na odrębnej kartce – porównanie opłat w różnych produktach może być bardzo pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji co do popisania konkretnej umowy.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

najlepsze konto oszczędnościowe 

Dla kogo konta oszczędnościowe są dobrą formą...

To, że należy oszczędzać, nie ulega żadnej wątpliwości. Okazuje się je...
inwestycje alternatywne

Dlaczego warto zdecydować się na inwestycje a...

Gdy wartość pieniądza coraz bardziej jest zagrożona ze względu...
Bitcoin

Bitcoin vs Tradycyjne Waluty – Porównan...

Od momentu swojego powstania w 2009 roku, Bitcoin stał się obiektem za...
Jak kupić akcje

Jak kupić akcje – 3 sprawdzone sposoby...

Inflacja w Polsce jest na historycznie wysokim poziomie. Lokaty w bank...