logo
logo
logo
logo
górska wycieczka

Jak przygotować się do górskiej wycieczki?
Opublikowano: 13 stycznia 2022

Górska wycieczka to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Nie tylko zapewnia solidną dawkę wysiłku fizycznego, lecz także gwarantuje możliwość podziwiania pięknych widoków. Przed wyruszeniem na szlak zawsze jednak trzeba się do tego dobrze przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na swój ekwipunek i kluczowe zasady bezpieczeństwa.

Odpowiedni ekwipunek to podstawa

Przygotowując się do wyprawy, przede wszystkim należy zadbać o zabranie stosownego ekwipunku. Dzięki niemu cała wycieczka będzie bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Co zabrać w góry? Oczywiście wiele zależy od pogody i pory roku. Istnieje jednak lista rzeczy, które zawsze należy mieć przy sobie. Są to:

  • naładowany telefon oraz powerbank,
  • papierowa mapa,
  • dokumenty,
  • pieniądze w gotówce,
  • napój (latem sprawdzi się woda mineralna, natomiast zimą termos z ciepłą herbatą),
  • prowiant (np. batony, kanapki, orzechy, kabanosy)
  • górska apteczka zawierająca przede wszystkim leki o działaniu przeciwbólowym, folię NRC, bandaż oraz płyn dezynfekujący,
  • naładowana latarka (najlepiej czołówka),
  • krem z filtrem UV (może się przydać zarówno latem, jak i zimą),
  • płaszcz przeciwdeszczowy.

Wszystko to należy zapakować do wygodnego górskiego plecaka, najlepiej wyposażonego w klamry do zapinania w pasie i na wysokości klatki piersiowej. Dodatkowo warto, aby miał on przeciwdeszczowy pokrowiec.

Ważne jest też oczywiście ubranie. Latem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na założenie górskich butów za kostkę, skarpet turystycznych oraz zabranie czapki z daszkiem i cieplejszej bluzy lub kurtki w razie załamania pogody. Zimą z kolei zawsze należy ubierać się na cebulkę. Warto zainwestować w spodnie trekkingowe, porządne zimowe buty do chodzenia po górach oraz dopasowane do nich nakładki z kolcami, ciepłe rękawiczki, polar, bieliznę termoaktywną, softshell i kurtkę membranową.

Planowanie trasy przed wycieczką

Przed wyruszeniem na szlak trzeba konkretnie zaplanować całą wyprawę – w górach lepiej nie stawiać na spontaniczność. Należy więc wyznaczyć trasę, uwzględniając przy tym własne możliwości fizyczne. Warto przy tym pamiętać, że liczy się nie tylko dystans, lecz także kwestia pokonywanych przewyższeń. Trzeba zatem mierzyć siły na zamiary – czasami lepiej wybrać się na krótszą i mniej wymagającą wycieczkę, jednak mieć pewność, że nie skończy się ona w nieprzyjemny sposób.

Podczas planowania wyprawy można skorzystać ze zwykłej mapy oraz przydatnych narzędzi internetowych. Wybierając się na dłuższą wycieczkę, zawsze warto przygotować też „plan B”.

Pozostałe kwestie bezpieczeństwa

Zarówno odpowiedni ekwipunek, jak i wcześniejsze zaplanowanie wyprawy wpływają na jej bezpieczeństwo. O czym jeszcze trzeba pamiętać, ruszając w góry? Kluczowe jest dostosowanie się do pogody – zawsze trzeba sprawdzić prognozę oraz mieć na uwadze to, że warunki w górach szybko mogą się zmienić.

Ruszając na wyprawę, warto także poinformować kogoś bliskiego o tym, gdzie zamierza się być i o której chce się wrócić – najlepiej przesłać mu przygotowany plan trasy. Podczas wycieczki należy się go trzymać i nie zbaczać ze szlaku.

Konieczne jest też zapisanie w telefonie oraz na kartce numeru alarmowego GOPR, a w Tatrach również TOPR.  Oprócz tego warto zabrać ze sobą kartkę ICE ze swoimi danymi (imieniem i nazwiskiem) i telefonem kontaktowym do bliskiej osoby.


Jaka powinna być kurtka zimowa dla dziecka

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Warszawska Wola

Warszawska Wola – najciekawsze atrakcje dla m...

Warszawska Wola odznacza się niezwykłym charakterem, który prz...
Bułgaria

Podróże po Europie – Bułgaria...

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Bułgaria była bardzo modnym kierunkiem...