Dobry kredyt gotówkowy powinien być nie tylko tani, ale także łatwy w obsłudze i precyzyjnie dostosowany do potrzeb kredytobiorcy. W artykule wyjaśnimy, jakie parametry warto wziąć pod uwagę, wybierając ten jedyny. Podpowiemy także, czy lepszym wyborem będzie kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym czy zmiennym.
Kredyt gotówkowy to jeden z najskuteczniejszych sposób na szybkie i bezpieczne pozyskanie środków finansowych na dowolny cel. Sięgając po taki produkt, pożyczysz nawet kilkaset tysięcy złotych, a spłatę rozłożysz na okres kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy. Czym jest w praktyce kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to kredyt bankowy wypłacany w formie jednorazowego przelewu na konto kredytobiorcy. Spłata odbywa się z reguły w miesięcznych ratach. Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest możliwość przeznaczenia pozyskanych z niego środków na dowolny cel konsumpcyjny: bieżące wydatki, remont mieszkania, sfinansowanie prywatnego zabiegu medycznego czy wakacyjny wyjazd. W zależności od swoich potrzeb i możliwości możesz wnioskować o kredyt przez internet (kredyt gotówkowy online), telefon lub w oddziale banku.
Ogrom dostępnych na rynku ofert kredytów gotówkowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Choć na pozór każda z nich wygląda tak samo, poszczególne produkty różnią się od siebie niewielkimi, lecz ważnymi z punktu widzenia kredytobiorcy szczegółami. Kluczem do znalezienia szytej na miarę oferty powinno być więc dokładne porównanie ofert w oparciu o następujące parametry:
Jeszcze jakiś czas temu większość banków udzielała kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Na skutek wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji do końca 2020 kredytodawcy musieli wprowadzić do swoich ofert także te z oprocentowaniem stałym. Co różni oba produkty i który z nich warto wybrać?
Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym to kredyt ze stałą stopą bazową — odporną na wahania stop procentowych. Sięgając po kredyt o stałym oprocentowaniu, zachowasz więc pewność, że przez cały okres spłaty kwota raty utrzyma się na identycznym poziomie — nie zmaleje i nie wzrośnie. Taka konstrukcja przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które chcą zachować pełną kontrolę nad budżetem. Taki kredyt to także dobry sposób na zminimalizowanie ryzyka towarzyszącego zmianie stóp procentowych.
Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym uwzględnia zmienne stopy procentowe, które wpływają na stawkę WIBOR, a co za tym idzie także na wysokość raty. Oprocentowanie zmienne może sprawić więc, że Twoja rata zmaleje lub wzrośnie. W przypadku wskaźnika WIBOR(R) 3M – po każdych kolejnych 3 miesiącach, a dla WIBOR®-u 6M – co 6 miesięcy. Sięgając po taki produkt, ponosisz więc pewne ryzyko.
Podejmując decyzję o wyborze rodzaju procentowania, weź pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje, ale także aktualną sytuację na rynku finansowym. Obecnie, kiedy stopy procentowe są rekordowo niskie, prawdopodobieństwo kolejnych spadków (a co za tym idzie obniżenia kwoty raty) jest niewielkie. Ryzyko wzrostu — zdecydowanie wyższe. Aby zachować spokojny sen i zminimalizować niepotrzebny stres, zwłaszcza przypadku kredytów na wysokie kwoty, wybór tego ze stałym oprocentowaniem wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.
Tagi: finanse, Kredyt, kredyt gotówkowy
Dodaj komentarz