Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Nadal jednak wiele osób nie jest do końca przekonanych o zaletach tych rozwiązań. Specjaliści z Alians OZE obalają popularne mity dotyczące fotowoltaiki.
Obecnie koszty całego systemu fotowoltaicznego zwracają się w okresie od 8 do 10 lat. Panele zachowują pełną sprawność przez około 20-25 lat, więc po okresie zwrotu zaczynamy już zarabiać na inwestycji. Korzystanie z ulg (np. ulga termomodernizacyjna) może dodatkowo skrócić okres zwrotu o 1 rok do 2 lat.
W rzeczywistości czas montażu wynosi około 2-3 dni i jest głównie uzależniony od warunków pogodowych oraz wielkości i ilości paneli fotowoltaicznych.
Nie, to dwie, całkowicie odmienne rodzaje instalacji. Elementem, który je łączy, jest wykorzystanie energii słonecznej. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują ją jednak do produkcji prądu, a kolektory słoneczne do podniesienia temperatury czynnika grzewczego (może być nim ciecz albo gaz).
Panele fotowoltaiczne produkowane są z komponentów odpornych na wysokie i niskie temperatury, a także inne, niekorzystne czynniki. Kulki padającego gradu, które można już uznać za duże (około 2,5 cm średnicy i ważące 7-8 g) nie są w stanie wyrządzić szkód w strukturze modułów. Panele są także odporne na stałe, przestrzenne obciążenie do około 550 kg/m2.
W instalacji fotowoltaicznej energia nie przepada bezpowrotnie. Nawet jeżeli produkujemy więcej energii, niż jesteśmy w stanie wykorzystać, jej nadmiar możemy odebrać w okresach wzmożonego zużycia. Procent odzysku to 70 lub 80%, w zależności od mocy instalacji.
Większość producentów zaleca, aby ich moduły czyścić raz do roku. Usterki paneli zdarzają się rzadko z uwagi na brak ruchomych elementów. Usługę czyszczenia najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, takiej jak Alians OZE.
Oczywiście w nocy same moduły nie wytwarzają energii. Oglądając TV albo robiąc pranie, wieczorem korzystamy jednak ze zgromadzonych w ciągu dnia nadwyżek prądu.
Na działanie instalacji fotowoltaicznej podczas znacznego zachmurzenia pozwala tzw. promieniowanie rozproszone. To promieniowanie słoneczne, które nie dociera do nas bezpośrednio, ale jest rozpraszane w atmosferze Ziemi.
W rzeczywistości spadek wydajności wynosi mniej niż 1% rocznie. Większość paneli nawet po 25 latach zachowuje sprawność na poziomie powyżej 80%.
Rzeczywiście, okres letni trwa u nas tylko trzy miesiące. Wystarczy jednak odpowiednio ukierunkować i nachylić panele, aby uzyskać 100% potrzebnej energii. Co więcej, różnice pomiędzy poszczególnymi regionami w Polsce wynoszą zaledwie kilka procent.
Tu przeczytasz więcej o montażu fotowoltaiki, pomp ciepła i rekuperacji we Wrocławiu.
Tagi: Alians OZE, fotowoltaika, instalacja PV, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczneCześć zajmuję się profesjonalnie doradztwem fotowoltaicznym i działam na terenie całej Polski.
Pracowałem dla kilku firm zanim znalazłem faktycznie tą która dba o dobro i kieszeń Klienta jednocześnie.
Przede wszystkim jestem wstanie przygotować bardzo dobrą cenę za kWp z zachowaniem top urządzeń z czołówki firm branży według listy Bloomberg New Energy Finance – to aktualizowany kwartalnie ranking jakości.
Jeżeli szukasz dobrych rozwiązań – służę fachowością i proponuję zrobić konsultacje i wycenę – to z mojej strony jest gratis.
Wyślę Ci też nasze referencje i pokarzę informacje jak się poruszać po informacjach które są pisane drobnym drukiem przez firmy fotowoltaiczne gdzie łatwo nie zauważyć ukrytych kosztów po instalacyjnych…
Kłaniam się i Pozdrawiam.
Radosław Joy Jarosik
tel. 888 777 040
r.jarosik@solisys.pl
Dodaj komentarz