logo
logo
logo
logo
zwolnić pracownika poprzez e-mail

Czy można zwolnić pracownika poprzez e-mail?
Opublikowano: 31 marca 2020

Czy wypowiedzenie umowy o pracę można przesłać pracownikowi za pośrednictwem poczty elektronicznej, jeżeli ten udostępnił mu swój adres e-mail?  Kodeks pracy nie zawiera postanowień regulujących wprost tę kwestię. Znajdziemy w nim jedynie zapis wskazujący, że oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Wątpliwości wyjaśnia Barbara Bil, adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group).

zwolnić pracownika poprzez e-mail

 

Wypowiedzenie umowy o pracę, przesłane pracownikowi za pośrednictwem poczty elektronicznej będzie skuteczne i zgodne z zasadami wypowiadania umów o pracę określonymi w kodeksie pracy, gdy oświadczenie to zostanie opatrzone przez pracodawcę kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wynika to wprost z przepisów kodeksu cywilnego, który w art. 78 (1) stanowi, że do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a oświadczenie woli złożone w tej formie jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej – mówi Barbara Bil, adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group).

W przypadku przesłania pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę za pośrednictwem poczty elektronicznej bez opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym wypowiedzenie umowy o pracę będzie skuteczne, lecz nastąpi niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi pisemnej formy wypowiadania umów o pracę.

Potwierdzenie powyższego stanowiska znajdujemy w orzecznictwie Sądu Najwyższego tj. w uchwale z dnia 2 października 2002 r., sygn. akt III PZP 17/02, gdzie czytamy, że „Doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 KP, ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 KP„.

Art. 30 § 3 kodeksu pracy (KP), na który powołuje się Sąd Najwyższy stanowi, że oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Niezachowanie zatem tej formy jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę oraz przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia.

Oznacza, to że dokonując wypowiedzenia umowy o pracę za pomocą faksu czy poczty elektronicznej (gdy nie dysponujemy kwalifikowanym podpisem elektronicznym) nie składamy pracownikowi oświadczenia na piśmie, tak jak wymaga tego kodeks pracy i na tej podstawie pracodawca musi się liczyć z uwzględnieniem przez sąd ewentualnych roszczeń pracownika, gdy ten postanowi wystąpić na drogę sądową – wyjaśnia Barbara Bil, adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group).

Termin do złożenia odwołania do sądu pracy w takim przypadku zaczyna swój bieg od dnia doręczenia pracownikowi wiadomości e-mail wraz z oświadczeniem o wypowiedzeniu umowy o pracę w taki sposób, aby miał on możliwość zapoznania się z jego treścią.

Zgodnie bowiem z art. 61 § 1 zdanie 1 KC w związku z art. 300 KP, wypowiedzenie umowy o pracę uznaje się za złożone z chwilą, gdy dotarło do pracownika w taki sposób, że mógł się on zapoznać z jego treścią. Powyższa kwestia była przedmiotem wielu orzeczeń Sądu Najwyższego, w których Sąd ten podkreślał, że art. 61 KC nie wymaga, by adresat faktycznie zapoznał się z treścią oświadczenia woli. Dla skutecznego złożenia takiego oświadczenia jest bowiem istotna sama możliwość zapoznania się z jego treścią (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 1995 r., sygn. akt I PRN 2/95, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2002 r., sygn. akt I PKN 259/01).

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...
Mobile Developer

Przyszłość Mobile Developer w Erze Sztucznej...

Mobile Developer to programista aplikacji mobilnych, który spe...