Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce to razem z paryskimi EURSATORY i londyńskim DSEI jedna z trzech najważniejszych wystaw branży w Europie. Nic dziwnego, że zaistnienie podczas tego wydarzenia jest istotne dla wielkich światowych graczy oraz dla krajów wiodących prym w wojskowych dostawach.
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w 2019 roku krajem wiodącym byli Amerykanie. Spektakularne przeloty samolotów, występy US NAVY BAND czy prezentacja najnowocześniejszego sprzętu wojskowego zza oceanu zrobiły wrażenie na gościach MSPO. W 2020 roku w równie ciekawy sposób planuje zaprezentować się Wielka Brytania.
– Status Kraju Wiodącego daje fantastyczną okazję do wzmocnienia strategicznego partnerstwa polsko-brytyjskiego i podkreślenia naszych wieloletnich relacji w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa i przestrzeni cybernetycznej – napisała w piśmie skierowanym do polskiego MON-u, THE RT HON ELIZABETH TRUSS, Członek Parlamentu, Sekretarz stanu ds. Handlu międzynarodowego i prezes Rady Handlu Wielkiej Brytanii.
Po raz pierwszy swój potencjał Wielka Brytania prezentowała w Kielcach w 2010 roku. Wtedy wystawę narodową otwierał Gerald Howarth, minister ds. strategii bezpieczeństwa międzynarodowego Zjednoczonego Królestwa.
– Przemysł obronny Wielkiej Brytanii jest obecny na kieleckim Salonie od lat. Podczas MSPO 2019 zawarta została ważna, także dla strony polskiej umowa – przypomina dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce – Spółka Mesko SA należąca do PGZ i koncern MBDA wspierany przez rządy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii zawarły porozumienie, włączające Mesko do łańcucha dostaw MBDA. Złożono także zamówienia na dostawy pierwszych partii elementów rakiet przeciwlotniczych CAMM i przeciwpancernych Brimstone.
Podczas MSPO 2019 Mesko otrzymało więc pierwsze zamówienia, dotyczące produkcji elementów pocisków różnych typów, budowanych przez MBDA. Są wśród nich rakiety oferowane przez europejski koncern w polskich programach modernizacyjnych. Przeciwlotniczy CAMM jest proponowany w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, a Brimstone – m.in. w projekcie niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza. W obu tych programach MBDA współpracuje z PGZ.
Do tej pory, w czasie MSPO w ramach Wystaw Narodowych swoje wyposażenie prezentowały: Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Norwegia, Korea Południowa.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w Targach Kielce od 8 do 11 września 2020 roku już po raz dwudziesty ósmy. Poprzednia edycja Salonu zgromadziła 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw. Na MSPO 2019 pojawiło się 30,5 tysiąca gości z całego świata, w tym 13 tysięcy podczas towarzyszącego wystawie Dnia Otwartego. Organizatorzy przewidują, że tegoroczne Targi MSPO również będą imponujące.
Tagi: Andrzej Mochoń, mspo, rynek zbrojeniowy, Wielka Brytania, Wojsko
Dodaj komentarz