Psycholog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem problemów psychologicznych oraz udzielaniem profesjonalnej pomocy z zakresu psychologii. Z pomocy psychologów korzysta obecnie coraz więcej osób. Wiąże się to między innymi z rosnącą skalą problemów wynikających między innymi ze stresu, a także większą świadomością społeczną dotyczącą wpływu kondycji psychicznej na jakość życia i codzienne funkcjonowanie.
Psychologia to dziedzina nauki, która bada zachowania człowieka oraz wszelkie mechanizmy i prawa mające wpływ na jego psychikę. Procesy psychiczne interesowały ludzi jeszcze w starożytności, jednak przez wiele stuleci psychologia traktowana była jako jedna z gałęzi filozofii. Rozwój psychologii jako odrębnej dziedziny nauki rozpoczął się dopiero w XIX wieku. Dziś do poradni psychologicznych zgłaszają się osoby w różnym wieku i z różnymi problemami. Psychologowie pracują też często w szkołach, przedszkolach, szpitalach, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach pomocy społecznej i poradniach zdrowia psychicznego. Wielu specjalistów prowadzi również prywatną praktykę psychologiczną.
Psycholog w przeciwieństwie do psychiatry nie jest lekarzem. Tym tytułem może posługiwać się osoba, która ukończyła studia magisterskie (II stopnia) na kierunku psychologia. Psychologia jest dziedziną interdyscyplinarną, która wiele czerpie z innych nauk, przede wszystkim antropologii, socjologii, biologii, filozofii i psychiatrii. W trakcie studiów przyszły psycholog zdobywa wiedzę z zakresu zachowań ludzkich i procesów psychicznych, sposobów uczenia się i zapamiętywania, procesu działania pamięci, zachowań społecznych, a także metod walki ze stresem. W przeciwieństwie do psychiatry, specjalista psychologii nie może przepisywać pacjentom leków. Terapia opiera się przede wszystkim na poradnictwie i zwykle jest długoterminowa. Leczenie psychiatryczne często jest jednak wspierane również psychoterapią.
Na stronę gabinetu psychologicznego w Poznaniu trafiają ludzie w różnym wieku – dzieci, osoby dojrzałe i seniorzy. Najczęściej przyczyną wizyty u psychologa są problemy życia codziennego (w pracy, związku itp.) i niemożność radzenia sobie z nimi. Specjalista tej dziedziny zajmuje się także terapią osób cierpiących z powodu depresji, objawów psychosomatycznych, zaburzeń odżywiania, czy też snu oraz zachowań obsesyjno-kompulsywnych. Jeśli borykamy się, z którymś ze wspomnianych problemów wizyta u psychologa może być bardzo pomocna.
Więcej znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/psychologia
Tagi: lekarz, psycholog
Dodaj komentarz