• Menu

  8 sygnałów, żeby udać się na terapię dla par

  Wspólna psychoterapia coraz częściej staje się rozwiązaniem po jakie sięgają pary. Szczególnie teraz, podczas pandemii, kiedy spędzamy z partnerem coraz więcej czasu a codzienne funkcjonowanie znacznie różni się od czasów przed lock downami. Przyczyn pogorszenia się relacji może być bardzo dużo, dlatego poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych sygnałów, że Twój związek może potrzebować pomocy specjalisty.

  terapia dla par

  Jakie są oznaki, że terapia dla par może być Wam potrzebna?

  1. Nawracające kłótnie o tej samej tematyce z podobnym przebiegiem

  Częste, powtarzające się kłótnie to jeden z najbardziej uporczywych problemów par. Gdy dyskusja na ten sam temat pojawia się z dużą częstotliwością, z czasem może okazać się, że niemożliwe wydaje nam się podjęcie tematu “na zimno”. Ciągłe powtarzanie i upominanie partnera o swoich potrzebach, które nie są zaspokajane budują napięcie w związku. Amerykański badacz psychologii John M. Gottman udowodnił, że dyskusje kończą się takim samym tonem, jakim się zaczęły. Oznacza to, że jeśli zaczynamy dyskusję z partnerem krzykiem, są bardzo małe szanse, że będzie to spokojna rozmowa, a prędzej dyskusja przemieni się w awanturę. Podejmując ten sam temat po raz kolejny, jesteśmy od razu zirytowani, że musimy się powtarzać – co praktycznie gwarantuje nam, że u partnera również pojawią się takie emocje jak złość i irytacja, w odpowiedzi na nasz, silnie nacechowany emocjonalnie komunikat.

  1. Dystans i gęsta atmosfera

  Częste kłótnie nie sprzyjają przyjemnej atmosferze w domu – w odpowiedzi na napięcie możemy coraz częściej spotykać się z cichymi dniami, dystansem, surowością, zimnem ze strony partnera lub gęstą atmosferą, która zwiastuje kolejne, ostre dyskusje. Trwanie w takiej atmosferze jest niezwykle wyczerpujące na dłuższą metę.

  1. Brak intymności

  Brak intymności i czułości może negatywnie wpływać na relację. Może to wskazywać na brak poczucia zaufania wobec partnera, poczucie nie bycia atrakcyjnym i zaniedbanym przez drugą połówkę.

  1. Zdrada

  Zdrada to trudne doświadczenie. Dla niektórych oznacza koniec związku, jednak jeśli obie strony decydują się zawalczyć o swoją relację, to terapia dla par będzie idealnym wyborem. Terapeuta pomoże razem przebrnąć partnerom przez kryzys, jeśli obie strony są na to gotowe, a osoba zdradzająca zakończyła relację z kochankiem/kochanką.

  1. Ciężko jest wyobrazić sobie dalszą przyszłość z partnerem, jeśli nic się nie zmieni

  Jeśli wizja kontynuowania związku w taki sposób, jak wygląda on teraz wydaje Ci się przytłaczająca lub nawet przerażająca – warto zastanowić się nad podjęciem terapii dla par.

  1. Nawracające myśli o separacji

  Jeśli dręczą Cię nawracające myśli o separacji, myślisz tunelowo a szersza perspektywa jest już dla Ciebie nieosiągalna terapia może zaoferować Ci rozwiązanie tego problemu. Terapeuta może pomóc Wam zrozumieć siebie nawzajem oraz poznać swoje potrzeby. Możliwe, że okaże się, że jesteście w stanie znaleźć rozwiązanie swoich problemów bez separacji.

  1. Wspólna trauma lub kryzys

  Wydarzenia traumatyczne takie jak poronienie, niepłodność, problemy zdrowotne lub finansowe są bardzo trudnymi doświadczeniami zarówno dla jednostki, jak i dla pary. Jeśli w Waszych życiach zaszły duże zmiany, a funkcjonowanie takie jak wcześniej jest już dla Was nieosiągalne, to warto udać się na terapię.

  1. Nieefektywna komunikacja

  Jeśli podczas rozmowy z partnerem pojawiają się w Tobie takie emocje jak obrzydzenie, pogarda lub nienawiść, to są to wyraźne sygnały, że coś jest nie tak. Kolejnymi sygnałami są: poniżanie, ironizowanie, ignorowanie czy manipulacja podczas dyskusji. Może to wskazywać na silne poczucie krzywdy jednego lub obu partnerów, głębokiego żalu lub nawet próby zemsty za krzywdy. Pojedyncze przytyki mogą bardzo szybko przerodzić się w przemoc słowną, która jest wyniszczająca dla związku i zdrowia psychicznego partnerów.

  Powyższe punkty to tylko niektóre sygnały, które świadczą o potrzebie terapii dla par. Również nie wszystkie muszą się pojawić, ponieważ każdy związek wygląda inaczej. Aby zwrócić się o pomoc istotny jest dobór odpowiedniego terapeuty. Specjaliści w Centrum Nowa w Warszawie są odpowiednio wykwalifikowani i pomogą Ci ponownie odnaleźć wewnętrzny spokój i radość z życia. Mamy świadomość, że to trudny proces, dlatego nasi terapeuci są empatyczni i dostosują się do tempa pracy, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane