Przed nami jubileuszowa edycja MSPO w Kielcach. Podczas tej imprezy prezentowane będą najnowsze technologie obronne oferowane przez przemysł Polski, jak też wystawców z ponad 30 krajów.
Znaczące miejsce będzie również zajmować ekspozycja Sił Zbrojnych, w tym ich nowego elementu, Wojsk Obrony Terytorialnej. Z okazji 25-lecia targów 9 i 10 września zaplanowano Dni Otwarte MSPO, w czasie których swój potencjał obronny zaprezentuje polskie wojsko.
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wyznacza ćwierć wieku obecności Kielc na mapie światowych imprez branżowych. Pod względem skali to trzecie tego typu wydarzenie w Europie, zaraz obok paryskiego Eurosatory i londyńskiego DSEI. Nie może tu zabraknąć nie tylko partnera strategicznego imprezy, czyli Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale też największych światowych potentatów rynku zbrojeniowego takich jak: Airbus, Bell Helicopter, Boeing, Kongsberg Defence & Aerospace, Leonardo, Nammo, ThyssenKrupp Marine Systems, MBDA, Lockheed Martin, Raytheon czy Saab Technologies.
Dotąd potwierdzono udział ponad 400 wystawców z 30 krajów, wśród których prym będzie wiodła Korea Południowa reprezentowana przez ekspozycję tamtejszego ministerstwa obrony oraz stanowiska 14 firm. Współpraca z tym krajem jest już intensywnie realizowana przez polski przemysł, między innymi w ramach programu dział samobieżnych Krab kalibru 155mm wykorzystujących koreańskie podwozie K9 firmy Samsung Techwin.
Rozwoju odpowiedzią na rosnące zagrożenie
Tegoroczne MSPO, jak to często bywa z jubileuszowymi imprezami, łączy tradycję z nowoczesnością. Honorowy patronat nad całością imprezy przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Swoją obecność na imprezie zapowiedział również Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
Wojsko Polskie na obszernej ekspozycji pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność” zaprezentuje sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie jakim dysponuje. Odrębne miejsce na tej wystawie zajmą powołane do życia w bieżącym roku Wojska Obrony Terytorialnej. Formacja ta pozyskuje obecnie znaczną ilość nowoczesnego sprzętu produkcji krajowej, np. hełmy i oporządzenie firmy Maspol, optoelektronikę z PCO oraz karabinki modułowe MSBS i pistolet PR-15 Ragun – najnowszą konstrukcję Fabryki Broni Łucznik.
Zakupy są elementem szerokiego programu modernizacji i rozbudowy Sił Zbrojnych w oparciu o Strategiczny Przegląd Obronny. Wynika on z obecnej sytuacji związanej z aneksji Krymu i trwającego konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz narastającym napięciem na linii Rosja – NATO. Jednym z sygnałów zaostrzenia się tej relacji będą nadchodzące zaledwie tydzień po zakończeniu MSPO ogromne manewry rosyjsko -białoruskie „Zapad 2017”, w których weźmie udział 13 tys. żołnierzy.
W tym roku na kieleckiej imprezie można spodziewać się rekordowej obecności nie tylko pod względem liczby ministerialnych delegacji, ale również wystawców oraz zwiedzających. Do pobicia jest ubiegłoroczny wynik, który zamknął się liczbą 614 wystawców, w tym 264 firm zagranicznych oraz 22 140 zwiedzających. Jeśli chodzi o odwiedzających targi, to z pewnością na wysoką frekwencję wpłyną dwa dodatkowe dni, podczas których zwiedzanie terenów wystawowych na Targach Kieleckich będzie bezpłatne.
Tagi: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, mspo, przemysł obronny, targi, targi kielce, Wojsko
Dodaj komentarz