logo
logo
logo
logo

Filtry powietrza – dlaczego są one tak ważne?
Opublikowano: 28 kwietnia 2016

Żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie oraz rośnie liczba chorób związanych z układem oddechowym. Niestety na kontakt ze szkodliwymi związkami jesteśmy narażeni nie tylko przebywając w centrum zatłoczonego miasta, ale i we własnym domu! Dla tych, którzy pragną zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczne środowisko istnieje proste wyjście – montaż filtra powietrza.

Jak to działa?

Domowe filtry to urządzenia, które w procesie filtracji oczyszczają przepływające przez nie powietrze z cząsteczek stałych (np, pyłki, zarodniki grzybów). Dzięki temu z naszego otoczenia usuwane są szkodliwe alergeny, ale istnieją też urządzenia które bez problemu radzą sobie z nieprzyjemnymi zapachami a nawet dymem tytoniowym. Większość domowych aparatów składa się z 2 lub trzech filtrów, które możemy podzielić na zaporowe i elektrostatyczne, Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, stanowią fizyczną barierę dla zanieczyszczeń.

Wykonane są z materiału o gęstym splocie który zatrzymuje większe cząsteczki. Podlegają dosyć częstym wymianom, o czym najczęściej informuje nas urządzenie poprzez zaświecenie odpowiedniej kontrolki. Drugim typem są filtry elektrostatyczne – ich działanie polega na naładowaniu w komorze jonizacyjnej cząsteczek ładunkiem dodatnim, co z kolei powoduje, że przyciągane one są do ujemnie naładowanych płytek. Ten rodzaj filtru należy systematycznie oczyszczać i raz na jakiś czas wymienić na nowy.

Rodzaje filtrów – jaki wybrać?

Czytając opisy urządzeń można odnieść wrażenie, że wszystkie domowe filtry mają podobny zakres działania. Warto jednak zgłębić swoją wiedzę na temat funkcji poszczególnych rodzajów by wybrać taki, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Najczęściej w opisach możemy spotkać się z filtrami:

  • filtr HEPA – wysokosprawny filtr który służy do dezynfekcji powietrza, jest w stanie wyłapać 99,97% zanieczyszczeń, w tym groźne wirusy, bakterie, zarodniki grzybów oraz pyłki, wychwytuje wszystkie cząsteczki o średnicy większej niż 0,3µm, wykonane są ze szkła spiekanego
  • filtr węglowy – wypełniony węglem aktywnym, który na swojej powierzchni posiada liczne pory zwiększające powierzchnię filtracji, posiada doskonałe właściwości adsorpcyjne, dzięki czemu wiąże na swojej powierzchni zanieczyszczenia, świetnie wychwytuje zapachy, dym a nawet opary chemiczne, jednak nie radzi sobie z kurzem i bakteriami
  • filtr wodny – jako element wyłapujący zanieczyszczenia z powietrza wykorzystywana jest woda, którą należy regularnie wymieniać, dobrze radzi sobie z większymi zanieczyszczeniami takimi jak kurz, sierść zwierząt czy pyłki, jednak nie stanowi bariery dla bakterii i wirusów
  • filtr UV – wykorzystując światło ultrafioletowe filtr ten niszczy DNA patogennych mikroorganizmów (bakterie, wirusy, grzyby), jednak nie oczyści powietrza z zanieczyszczeń stałych (pył, kurz)

Łatwo więc teraz odpowiedzieć sobie na tytułowe pytanie: „Filtry powietrza – dlaczego są one tak ważne?” ; nie tylko pomagają pozbyć się z naszego najbliższego otoczenia wyczuwalnych zanieczyszczeń takich jak kurz czy zapachy, ale przede wszystkim eliminują szkodliwe czynniki niewidoczne dla oka. Odpowiednio dobrany do potrzeb filtr powietrza nie tylko pomoże w walce z alergią lub astmą, ale też uwolni nasze mieszkanie od grzybów i pleśni.

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny – poznaj 3 fakty i 3 m...

W każdym domu znajdą się urządzenia, których używa się sporady...
Smog

Smog – co to jest, jak powstaje i jak s...

Smog występuje dość często w naszym kraju, co jest jedną z przyczyn ni...