Rozmowa z dyrektor SZPZLO Warszawa-Wawer dyr. lek. med. Marią Aleksandrą Kąkol
Dobra organizacja pracy i kwalifikacje personelu decydują o jakości usług, jednak ważna jest także odpowiednia baza lokalowa i zaplecze techniczne. Czy zgadza się Pani z tym stwierdzeniem?
– Założenie, że organizacja pracy i kwalifikacje personelu decydują o jakości usług jest prawdą oczywistą i bezdyskusyjną. Jednak nieodpowiednia baza lokalowa i brak dobrego zaplecza technicznego zniweczyć może najlepsze procedury organizacyjne przy najlepszych kwalifikacjach personelu np. świetnie wykwalifikowany radiolog bez odpowiedniej jakości aparatury takiej jak RTG czy USG będzie bezsilny i nie zapewni właściwej diagnostyki osiągalnej w obecnej rzeczywistości technologicznej. Stąd też SZPZLO Warszawa-Wawer stosuje zasadę nieustannej modernizacji infrastruktury zgodnie z zasadą koła Deminga: planowanie – wykonanie – sprawdzanie – działanie (poprawianie).
Jakie modernizacje i inwestycje zrealizowała Państwa placówka w ostatnim czasie?
– W ostatnim czasie wykonaliśmy kilka strategicznych modernizacji infrastruktury, do których należą m.in. budowa nowego budynku przychodni rejonowej nr 4 przy ul. Begonii 10 czy wdrożenie teleinformatycznej sieci światłowodowej pozwalającej na podniesienie jakości i prędkości przepływu informacji cyfrowej niezbędnej w informatyzacji medycznej obsługi pacjentów np. między innymi przesył obrazów aparatów RTG czy USG w czasie rzeczywistym. Zakupiliśmy i zainstalowaliśmy cyfrowy bezkasetowy aparat RTG i przebudowaliśmy pracownię RTG – zdjęcia RTG mogą być dostarczane do gabinetów opisowych i lekarskich w kilka sekund po wykonaniu ekspozycji pacjenta. Udało się wymienić flotę samochodową SZPZLO na nowe samochody jednolitej marki, koloru i ekonomiczne – samochody te są niezbędne do obsługi pacjentów w domach, jak i pacjentów niepełnosprawnych.
Liczne modernizacje i inwestycje na pewno podnoszą jakość usług medycznych, a to podnosi poziom zadowolenia mieszkańców Wawra, czy docierają do Pani takie sygnały?
– Tak, w każdej inwestycji czy modernizacji takie sygnały mamy i je ewidencjonujemy, podobnie wyrazy niezadowolenia, ale tych jest bardzo mało. Prowadzimy roczną ankietę satysfakcji, według której osiągamy 90-95% dużego zadowolenia wśród pacjentów. Rejestr skarg i wniosków jest przepleciony licznymi pisemnymi gratulacjami i podziękowaniami.
Jakie elementy składają się na sukces w zarządzaniu, na co warto zwrócić szczególną uwagę Pani zdaniem?
– Biorąc pod uwagę moje dotychczasowe nieomal 25-letnie doświadczenie, mogę stwierdzić, że sukces w zarządzaniu takimi placówkami osiągnąć można jedynie przez dyscyplinę finansową, ciągłe szukanie luk w świadczeniach medycznych oraz odkrywanie potrzeb pacjentów i ich zaspokajanie z równoległym wzrostem przychodów finansowych. Takie zasady pozwalają na utrzymanie dobrego stanu finansów placówki, które są podstawą inwestycji i utrzymania standardów zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego personelu oraz jakości wyposażenia. Nie należy polegać tylko na dotacjach, dofinansowaniach i ulgach, bo to ślepa uliczka prowadząca do ciągłego zadłużenia. Konieczna jest samodzielność w finansowaniu placówki służby zdrowia i samodzielność w podejmowaniu decyzji strategicznych, przy dobrej współpracy z organem założycielskim, jak i z czynnikami społecznymi gminy, regionu czy miasta.
Placówka, którą Pani zarządza została nominowana w konkursie: Placówka Medyczna Dobrze Zarządzana, czy jest Pani dumna z tego wyróżnienia?
– Nominacja SZPZLO Warszawa-Wawer w konkursie Placówka Medyczna Dobrze Zarządzana to oczywiście „zastrzyk” dumy, satysfakcji i duże zobowiązanie dla mnie, a przede wszystkim dla pracowników i współpracowników – przecież to głównie ich zasługa.
Rozmawiał Tomasz Rekowski
Tagi: dyr. lek. med. Marią Aleksandrą Kąkol, gdzie do lekarza w Wawrze, koło Deminga, lekarz Warszawa Wawer, nagradzane placówki służby zdrowia, omasz Rekowski, Placówka Medyczna Dobrze Zarządzana, planowanie – wykonanie – sprawdzanie – działanie (poprawianie), Przychodnia Rejonowa nr 4 przy ul. Begonii 10, przychodnia Warszawa-Wawer, służba zdrowia, SZPZLO Warszawa-Wawer, yfrowy bezkasetowy aparat RTG, zasady Deminga
Dodaj komentarz