W ramach programu „Prosument” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o wypłatę dofinansowania na zakup i montaż mikro-instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym pompy ciepła.
Środki wypłacane są przez wojewódzkie oddziały NFOŚiGW. Wnioski mogą składać wszystkie osoby prywatne, wspólnoty mieszkaniowe, samorządy i inne podmioty zainteresowane tego rodzaju dotacją.
O dotację można starać się w ramach części 2) programu priorytetowego, która mówi o wspieraniu rozproszonych, odnawialnych źródeł energii oraz o wspomnianym wcześniej dofinansowaniu zakupu i montażu pompy ciepła.
Środki przeznaczone na program Prosument mogą być wydatkowane do 2022, natomiast należy pamiętać że tylko do końca 2016 roku wartość dotacji dla pomp ciepła będzie wynosiła 20% kosztów kwalifikowanych. Od 2017 roku będzie to już tylko 15% .
Zainteresowani składają wnioski o udzielenie pożyczek wraz z wypłatą dotacji w WFOŚiGW. Składanie wniosków odbywa się w formie elektronicznej. Rozpatrywanie wniosku trwa ok.30 dni roboczych i jest możliwość wniesienia poprawek do złożonego wniosku.
Maksymalny koszt kwalifikowany dla instalacji to 100tys.zł, natomiast jeżeli instalowane byłby dwa źródła energii czy ciepła to ten koszt wyniósłby 150tys.
Finansowaniu podlegają projekty, które obejmują zakup i montaż 6 różnych odnawialnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w budowanych lub istniejących już budynkach mieszkalnych. Największym zainteresowaniem cieszy się zatem dotacja na instalacje fotowoltaiczne oraz zakup pompy ciepła.
Koszty które podlegają dotacji to:
Do sierpnia 2015 wnioskodawcy mogli korzystać z programu na znacznie mniej korzystnych warunkach niż obecnie. Aktualnie zniesiony został obowiązek podłączania instalacji do produkcji ciepła z istniejącymi już systemami wytwórstwa energii elektrycznej. Ponadto utrzymano 20-procentową wysokość dotacji dla źródeł ciepła i 40-procentową dla źródeł produkcji energii elektrycznej aż do końca 2016 roku. Niekorzystną zmianą jest to, że zmniejszono koszty kwalifikowane jeśli chodzi o instalacje fotowoltaicznej (z 8tys. za 1kW do 7-6 tys.za 1kW – z zależności od wielkości całej instalacji).
Od 2016 ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii wprowadza bilansowanie półroczne (tzw. net-metering) co umożliwia „magazynowanie energii w sieci” w momentach gdy mamy nadwyżkę i korzystanie z jej w chwili niedoboru. Niekorzystną informacją jest brak możliwości łączenia dotacji w ramach programu PROSUMENT i taryf gwarantowanych, które wchodzą z dniem 01.01.2016.
W przypadku składania wniosków o wypłatę dotacji na zakup pompy ciepła najważniejsze jest dotrzymanie terminów składania wniosków oraz podpisywania umów. Aktualnie obowiązujące terminy dla wnioskodawców można znaleźć na stronie Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne, które realizują program PROSUMENT.
Należy także pamiętać o tym, że w przypadku składania dokumentów w ramach programu „Prosument” należy złożyć dwa odrębne wnioski – jeden z nich musi dotyczyć udzielenia preferencyjnej pożyczki, a drugi musi dotyczyć wypłaty dotacji.
Należy tez podkreślić, że w przypadku wnioskowania o wypłatę wsparcia na zakup i montaż pompy ciepła, warto przed złożeniem wniosku i dokonaniem wyceny kosztów inwestycji skontaktować się z firmą zajmującą się sprzedażą źródeł produkcji odnawialnej energii. Jedną z nich jest np. Elektro-Sanit.
Tagi: dofinansowanie zakupu pompy ciepła., dotacja na instalacje fotowoltaiczne, Prosument, zakup pompy ciepła
Polecam program Prosument, ponieważ sami się tym zajmujemy i wiemy jakie są z tego korzyści. Wiele firm skorzystało już z dofinansowania, dlatego warto jest uzyskać częściowy zwrot gotówki za montaż pompy ciepła, np. we Wrocławiu, Opolu. My zajmujemy się już tym od wielu lat, więc polecamy każdemu ekonomiczne rozwiązania, np. ogrzewanie podłogowe.
witam ,
jestem w trakcje projektowania domu , chciałem założyć pompe ciepła wodną , z odwiertami , podłogówka + użytkowa ciepła woda,
dom jednorodzinny 150 m2 z garażem
na jakie dofinansowanie mogę liczyć ?
Jak sam widzisz po komentarzach-zadne! Oto polska wlasnie!
Sam probuje ,licze twardo bez dotacji-chyba kupie w grmanii .Mieszkam tu i wiem ze min 40% investycji zwraca panstwo.
Bardzo przykre jest , ale jak za komuny musisz palic ekogroszkiem albo grzac pradem -albo gazem-pozdrawiam
100m2 dachu na fotovoltaik + pompa ciepla -woda powietrze-robi + na bilansie energrtycznym domu ca 280m.
Kto mowi inaczej jest slaby i na pziomie alternatywy 4 .
pozdrawiam
marcin
Dofinansowanie jest możliwe niemal w każdej gminie w całym kraju. Trzeba się tylko rozejrzeć po urzędach, albo po ich stronach internetowych. Zwykle takie przedsięwzięcia są ogłaszane. Polecam każdemu skorzystanie z takiej okazji, naprawdę się opłaca. Ostatnio w internecie natknąłem się na ciekawy artykuł odnośnie dofinansowań, może komuś się przyda: blog.dedietrich.pl/wybierz-zrodlo-dofinansowania-na-wymiane-urzadzenia/
Nie rozumiem ze przy takiej rozbudowie struktury administracyjnej i za takie piniądze z tymi sprawami ma sie męczyć „petent”. Gdzie są Ci doradcy unijni specjalnie powołani do tego celu przy wszelkiego rodzaju urzędach w terenie. Kto tym nadzoruje? Ciągle się kręci kupa cwaniaczków (doradców)skorumpowanych i pragnących skubnąć tego „biednego petenta”. Dlaczego nie ma szczegółowej instrukcji w punktach jak postępować?
Dlaczego Twórcy programu PROSUMENT chowają się za plecami niekompetenych urzędników trzepiąc taką kasę z tego funduszu jak jasna cholera. Gdzie jest Urząd do Walki z Korupcją. (Patryk_WAW pisze: Dofinansowanie jest możliwe niemal w każdej gminie w całym kraju).
Nie gniewaj sie kolego; ciebie chyba porąbało! Dostaję w każdej gminie ulotki i wirtualne przekierowanie po biurach.
Ja chcę info konkretne:
punkt po puncie. I chcę opiekuna prawnego o odpowiedzialnego z urzędu prowadzącego moją sprawę zgodnie z KPA.
Tak jest w normalnym cywilizowanym świecie.
Pozdrawiam wszystkich ubiegających się o tą dotację.
Apeluję nie liżmy dup urzędnikom i zacznijmy upominać się o swoje.
A jak nie chcę pożyczki, bo sam sobie sfinansuję inwestycję, a zależy mi na dotacji, to jest taka opcja?
Ja tez nie chcę pożyczki. Znalazł Pan jakieś info jak można dostać dofinansowanie na pompę w takim wypadku?
niestety takie formy dotacji nie istnieją ;/ dofinasowane w progranie prosument są jedynie kredyty, ale jeśli szukasz 'dofinasowania’ do pompy, to sprawdź, co oferuje vikersonn – zawsze poratują jąkimś rabatem
Czesc.mam spory nowy surowy domek i tak sie zastanawiam czy te ogrzewanko pompami ciapla jest oplacalne.różnych. opinni sluchalem od dłuższego czasu sie tym innteresuje i wszyscy mówią ze to nieoplacalne gdyz sa duze rachunki za prąd. A tak ju jak cos to na jakiej zasadzie dziala to dofinansowanie unijne gdzie mozna o to sie ubiegac i od czego zaczac…pozdro…wojtus
Nie rozumiem o co chodzi z tą preferencyjną pożyczką. Muszę ją brać? Czy tylko składam wniosek i nie muszę z niej korzystać?
Jestem instalatorem i już trochę się napatrzyłem , pożyczkę to musimy brać i to na hipotekę z całym majdanem formalności , zakup całości (pakietu) jest teoretycznie w promocji , ale jak sobie tak konkretnie policzymy to wychodzi wielka kicha , bo jak mamy gotówkę albo nawet jakiś kredyt weżniemy sobie w „swoim” banku , to okaże się że całą dotację (teoretycznie 40%) oddamy do banku BOŚ czyli jest to wpompowanie kasy unijnej do banku BOŚ ,bo musi być to zrobione z całą ceremonią projektów ,odbiorów itd , a jak jest dobry instalator lub sami tylko troszeczkę pochodzimy za zakupem to uzyskamy taki rabat w hurtowni , że całe to dofinansowanie to śmiechu warte , i jest jeszcze jedna cenna zaleta własnego zakupu , możemy instalację realizować w etapach ,czyli rozciągnąć koszty w czasie ,co też nie jest bez znaczenia ,a nie na hura ,po realizacji inwestycji też trzeba jeszcze trochę pożyć
WITAM No ładnie napisane , zwłaszcza o tych 15% ogólnego udziału , pewnie zawarte są w nim zakupy dokonywane przez elektrociepłownie PEŁNOWARTOŚCIOWEGO drewna np w Brazylii czy Afryce ,a później spalanych w energoblokach i czym wyższa cena ( rachunek) tym lepiej ,bo wymagania Unii , to 10 % udziału w kosztach ma być przeznaczone na zakup paliwa odnawialnego – dowód – nie tak trudno się domyśleć czego szuka teraz prokuratura w elektrociepłowni w Szczecinie , prosty zabieg ,a jaki skuteczny , drugą sprawą poruszaną w tym artykule jest SPRZEDAŻ nadwyżki energii do sieci , tylko że nie jest to tak proste formalnie i technicznie , bo wytworzony prąd MUSI być zsynchronizowany ( częstotliwość ) z siecią krajową , bo może być małe „bum” i zgaśnie światło w całym kraju BIK
Jest bardzo proste wszystko robi inwerter.
WITAM Tak robi inwerter , to weź jedną fazę i zero ,a będzie 230 v i kolejną fazę i zero też będzie 230 v ,potem połącz fazę z fazą a zero z zerem ,tak jak w bateryjce + do + i – do – ,a się przekonasz ,napięcie to samo częstotliwość też ale niezgodna w czasie , dlatego podaje się częstotliwość wzorcową w radio 0 12 .00 , czasem taka synchronizacja trwa i to dość długo , albo jeszcze inaczej ,włącz agregat prądotwórczy ( też jest 230 v i 60 Hz ) do wewnętrznej sieci domowej ,a potem podepnij się pod sieć krajową – powodzenia BIK
Witam,
Polecam powietrzną pompę ciepła szwedzkiego koncernu Ahlsell do c.o. i c.w.u.
oraz firmę instalacyjną EcoHVAC, która wykonała mi całą instalację w domku 160m2.
Naprawdę polecam, zastanawiam się teraz nad dołożeniem fotowoltaiki.
Rożnica w rachunkach jest zauważalna mi wychodzi do 10% taniej niż na kotle gazowym, a tym bardziej polecam pompę ciepła gdyż wchodzi nowa polityka energetyczna od września tego roku.
Pozdrawiam wszystkich.
Mateusz
Pompa ciepła to świetne rozwiązanie dla rodzin gdzie kobieta zostaje w domu gdy mąż wyjeżdża zagranice do pracy. Osobiście mam pompę ciepła Ochsner i jesteśmy bardzo zadowoleni. Ja nie mam problemu z podkładanie do pieca a mąż jest spokojniejszy bo nie martwi się o to czy jesteśmy bezpieczni bo wiadomo czad czy gaz jest bardzo niebezpieczny. Decyzja o zakupie pompy ciepła to naprawdę była świetna decyzja. Pamiętajcie tylko by wybrać dobrą markę by potem nie szukać części czy fachowców w Chinach, przecież to wybór na lata.
czytaliscie dokladnie, a moze ja nie rozumiem ?
datacje to takie ze trzeba zlozyc dwa wnioski pierwszy o pozyczke, a drugi o wyplate dotacji.
takie krecenie wora…
pewnie procentowo moze byc taniej niz w banku, ale to sie nie nazywa dotacja tylko pozyczka..maloprocentowa, a moze i taki sam procent tylko latwiej dostepna, co te mysliciele jeszcze nie wymysla………………………….
Wątpliwości ws.dotacji na zakup pompy ciepła
Czyste powietrze
Jak wiadomo, Unia nakłada na państwa członkowskie obowiązek zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenia zużycia węgla. W związku z tym powstał program „Czyste powietrze”, które wspomaga inwestowanie w tzw OZE czyli odnawialne źródła energii. Oprócz innych ulg i dopłat istnieje program dopłat do instalacji pomp ciepła, powietrznych czy tez ziemnych.
Warunkiem otrzymania takiej dotacji do pompy, minimum 30% jej wartości, jest likwidacja posiadanego węglowego kotła C.O. I tu bardzo proszę, niech mi ktoś wytłumaczy, po co istnieje taki warunek. Moim głupim zdaniem po to, żeby zniechęcić ludzi do instalacji takich pomp. Bo jakie może być inne wytłumaczenie? Przecież nikt rozsądny nie zlikwiduje sobie pieca, jeśli jest to nowoczesny, ekologiczny piec na ekogroszek. Nie dlatego, że mu go żal, tylko dlatego, żeby zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła w razie bardzo ostrej zimy, ewentualnej awarii pompy, czy też innych zdarzeń losowych. Czy twórcy takiego ograniczenia sądzą, że posiadacz sprawnej pompy ciepła będzie sobie kupował węgiel i palił w piecu tylko po to, żeby im zrobić na złość? Podobno ma to być gwarancja, że posiadacz takiego pieca nie będzie palił w nim śmieci. I tu moje zapytanie: Skąd on ma brać te śmieci, jeśli jest zmuszony ekonomicznie do dokonywania segregacji odpadów, wszystko oddaje do recyklingu bądź utylizacji. Czy ma może chodzić po lesie i zbierać porzucone butelki po wódce i piwie, puszki, potargane i pobrudzone ziemią reklamówki i rozkładające się papierki, żeby je spalić w swoim piecu na ekogroszek? Przecież w takim piecu nie ma możliwości nic palić, prócz ekogroszku właśnie! Ponadto bez przerwy latają nad nim drony i sprawdzają, co też wylatuje mu z komina. Pytam więc jeszcze raz: jaki jest cel robić z ludzi idiotów?
Dodaj komentarz