Aż 8 na 10 aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że w pracy liczy się dla nich rozwój, a nie wygoda – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl. Okazuje się jednak, że ambicje zawodowe nie zawsze idą w parze z aktywnością na rynku pracy.
Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”*, większość Polaków twierdzi, że w pracy rutyna jest dla nich czymś negatywnym (70%). Aż 80% badanych podkreśla, że w życiu zawodowym stawia na rozwój a nie na wygodę, a ponad połowa (56%) deklaruje, że jest w swoim żywiole, gdy może zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i obowiązkami.
Rutyna może być zjawiskiem zarówno pozytywnym, jak i negatywnym. Powtarzalność łączy się z przewidywalnością, zmniejsza stres i pozwala zaplanować pewne działania, co wielu osobom może dawać poczucie bezpieczeństwa. Jednak, gdy potrzeby związane z „przetrwaniem” zostaną zaspokojone, często pojawiają się potrzeby wyższego szczebla, związane z samorealizacją. Dla każdego rozwój zawodowy może oznaczać coś innego – dla jednych przykładowo może to być poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych kompetencji, dla innych – poznawanie ciekawych osób czy miejsc a dla jeszcze innych – otrzymanie awansu i podwyżki. Niezmienne pozostaje jednak to, że dla zdecydowanej większości z nas, rozwój jest ważny w pracy i umożliwia nam samorealizację oraz osiągnięcie zawodowej satysfakcji – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager Grupy Pracuj.
Być może to właśnie duże ambicje zawodowe powodują, że już co trzeci aktywny zawodowo Polak (34%) ma poczucie, że w obecnym miejscu pracy się nie rozwija. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że 67% badanych w ciągu ostatnich trzech lat nie zmieniło stanowiska ani nie awansowało, a 41% nie otrzymało w tym czasie podwyżki.
Mimo to, odsetek osób, które biorą pod uwagę możliwość zmiany miejsca pracy pozostaje zaskakująco niski – aż 84% badanych twierdzi, że nie szuka obecnie innej pracy. Co ciekawe, na strony z ogłoszeniami o pracę raz w tygodniu zagląda zaledwie co dziesiąty badany (8%).
Przeglądanie ofert pracy jest najlepszym i najszybszym sposobem sprawdzenia tego, co dzieje się na rynku pracy, ale też zweryfikowania, jakie kompetencje i umiejętności są najbardziej pożądane. Znajomość oczekiwań innych pracodawców może być czynnikiem motywującym do rozwoju zawodowego i zdobywania nowych kompetencji. To istotne, bo żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie niezwykle ważne jest szybkie uczenie się i zdobywanie nowych umiejętności – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager Grupy Pracuj.pl.
Oprócz regularnego przeglądania ofert pracy, dodatkowym ułatwieniem przy byciu na bieżąco z rynkiem pracy jest Pracuj Select, narzędzie automatycznego rekomendowania kandydatów, posiadających uzupełniony profil na Pracuj.pl, do opublikowanego w serwisie ogłoszenia o pracę. Wystarczy, że osoby szukające pracy lub chcące być na bieżąco z rynkiem pracy, wypełnią profil zawodowy na Pracuj.pl (w układzie zbliżonym do klasycznego CV) i włączą zgodę na polecanie tego profilu pracodawcom.
Profile założone na Pracuj.pl nie są publicznie dostępne. Użytkownicy sami zarządzają widocznością profilu i mogą oznaczyć pracodawców, którym z różnych względów nie chcą być polecani (np. firmy, w których pracują lub pracowali). Użytkownicy w swoim profilu mogą również sprawdzić, ilu rekruterów na Pracuj.pl szuka kandydatów o ich kompetencjach, co dodatkowo zachęca do pozostawania na bieżąco z ofertami pracy.
*Wyniki badania motywacji zawodowych Polaków, zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków.
Tagi: oferty pracy, pracuj.pl, rynek pracy, Sabina Dąbrowska-Olbryś
Dodaj komentarz