• Menu

  Zatrudnianie pracowników z Azji – sprawdź, jakie formalności należy spełnić

  Zatrudnianie obcokrajowców już nikogo nie dziwi, a pracownicy z Azji – nawet tej dalekiej – wydają się być już mniej egzotyczni. Czy oznacza to, że zatrudnienie pracowników z Azji jest dla polskich przedsiębiorców łatwiejsze lub bardziej korzystne? Niezmiennie trzeba przejść przez gąszcz procedur, ale warto, ponieważ współpraca z Azjatami może być korzystna dla obu stron.

  Zatrudnianie pracowników z Azji

  Azjatycka kultura pracy

  Gabinety masażu tajskiego czy balijskiego były jeszcze kilka lat temu absolutną atrakcją, szczególnie, jeśli masażystki pochodziły z tych właśnie rejonów świata, gdzie ów techniki powstały. Dziś Tajki i Balijki przylatują do Polski na dłuższe kontrakty, stając się gwarancją najlepszej jakości i profesjonalnie wykonanego zabiegu przez specjalistkę w swojej dziedzinie. Pracują w gabinetach SPA świetnych hoteli i w miejskich ośrodkach typu Day SPA, a pracodawcy doceniają ich zaangażowanie w wykonywaną pracę.

  Azjaci świetnie znajdują swoje miejsce w branży hotelarsko-gastronomicznej. Nie zapominajmy, że kuchnia azjatycka podbiła serca Polaków i dania w wersjach oryginalnych, przyrządzane na bazie tradycyjnych receptur, a nie polskich modyfikacji – są coraz częściej poszukiwane przez smakoszy kuchni chińskiej, tajskiej czy japońskiej. Nie jest też tajemnicą, że takież dania najlepiej przygotują kucharze, pochodzący właśnie z Azji.

  Polscy pracodawcy doceniają w pracownikach z Azji nie tylko specjalistyczną wiedzą i umiejętności przypisane danej dziedzinie. Należy w tym miejscu podkreślić, iż Azjaci to osoby wychowane w specyficznej kulturze, w której praca jest prawdziwą wartością i wykonywać należy ją prawdziwie sumiennie z należytym zaangażowaniem. To ogromny atut dla każdego pracodawcy. Nie może zatem dziwić, że po Ukraińcach i Białorusinach, to Nepalczycy są znaczącą grupą obcokrajowców zatrudnionych w Polsce.

  Jak zatrudnić pracownika z Azji

  Procedury, procedury i jeszcze raz procedury. Kiedy już znajdziesz odpowiedniego kandydata upewnij się czy posiada ważny tytuł pobytowy, ponieważ obok zezwolenia na pracę jest to jeden z najważniejszych dokumentów każdego pracownika z Azji. Co ważne – to na pracodawcy ciąży odpowiedzialność za sprawdzenie czy pracownik posiada odpowiednie dokumenty, a także przechowywanie ich kopii na wypadek kontroli.

  Na początek pracodawca musi uzyskać zaświadczenie od starosty, że na podległym mu terenie w Urzędzie Pracy nie są zarejestrowani bezrobotni, którzy mogą być zatrudnieni na danym stanowisku, ponieważ polscy pracownicy – zgodnie z prawem – mają pierwszeństwo przed cudzoziemcami. Od tej zasady są odstępstwa, m.in. jeśli wykonywana praca znajduje się na liście zawodów deficytowych. Ich pełna i aktualna lista dostępna jest w rządowym serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców.

  W przypadku pracowników spoza UE, EOG, Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii, pracodawca musi następnie wystąpić do właściwego Urzędu Wojewódzkiego z wnioskiem o zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca. Oczywiście nie jest to wymagane w przypadku osób ustawowo zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Zezwolenie A dotyczy pracowników, którzy będą wykonywać pracę u pracodawcy na terenie RP, natomiast zezwolenie B dotyczy osób wchodzących w skład zarządu lub pełniących rolę komplementariusza lub prokurenta w firmie na określonych warunkach.

  Zezwolenia typu A i B wydawane są na okres nie dłuższy niż 3 lata, ale typu B w niektórych okolicznościach może być wydane na 5 lat. Każdy z wymienionych typów zezwoleń można przedłużyć w odpowiednim trybie. Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim. Czas rozpatrzenia wniosku wynosi 30 dni, ale w skomplikowanych przypadkach czas może wydłużyć się o kolejny miesiąc.

  Jak znaleźć pracownika z Azji

  Pokonanie biurokratycznej machiny nie musi być trudne, jednakże zawsze wymaga czasu na zebranie odpowiednich dokumentów oraz na rozpatrzenie poszczególnych wniosków. W przypadku pracowników z Azji nadal nie działają uproszczone procedury, dlatego cały proces wydaje się żmudny.  Jeśli nie masz do tego głowy i nie wiesz gdzie właściwie znaleźć odpowiedniego pracownika z Azji, zawsze możesz rozważyć outsourcing pracowników, jako korzystną alternatywę zatrudniania na własną rękę. Zapytaj już dziś o ofertę oraz szczegóły dt. zatrudniania pracowników z Azji z pomocą Conquro .

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane