• Menu

  Jak pomóc polskim producentom w czasach epidemii koronawiursa

  Epidemia koronawirusa zmusiła nas do życia w izolacji. Decyzją władz zamknięte są sklepy i punkty usługowe. Jak pomóc polskim producentom w czasach epidemii koronawiursa? Kupować produkty, które produkowane są w naszym kraju.

  Polscy przedsiębiorcy znaleźli się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Handel, gastronomia i turystyka przestały działać praktycznie z dnia na dzień. Zamknięto również usługi – salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wszystko przez Covid-19, który jest śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka. Sytuacja jest poważna,  i to od nas zależy czy polski producent rowerów, rodzinna szwalnia czy manufaktura kosmetyków przetrwają ten trudny czas.

  epidemia koronawirusa

  Jak koronawiurs wpłynął na gospodarkę? Zagrożenie dla firm

  Epidemia koronawirusa to ogromne zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla portfeli Polaków. Z dniem 1 kwietnia prawie 50 tysięcy polskich przedsiębiorców zawiesiło swoje małe działalności. Giganci już planują zwolnienia grupowe. Jaki to będzie miało wpływ na sytuację Kowalskiego?

  Gospodarka to system naczyń połączonych – jeśli przedsiębiorcy przestaną zarabiać nie zapłacą podatków i składek ZUS. Państwowe kasy zaczną świecić pustkami – nie będzie pieniędzy na utrzymanie sektora publicznego, a przede wszystkim służby zdrowia. Zatem nie będzie środków na leczenie chorych, których z każdym dniem przybywa. Nie tylko tych zakażonych koronawirusem, ale wszystkich chorych.

  Przedsiębiorca, którego firma nie generuje zysków zmuszony jest zwolnić pracowników, bo nie ma środków na wypłaty pensji i opłacenie podatku i ZUS-u za pracowników. Rynek pracy kurczy się, a to przyczyni się do wielu tragedii ludzkich.

  Z drugiej strony mamy konsumenta – pandemia strachu sprawia, że ludzie kupują mniej lub odkładają zaplanowane zakupy na później. Taki mechanizm tworzy bardzo niebezpieczną sytuację, w której pieniądz znika z obrotu i handel upada.

  Rząd wprowadził rozwiązania w postaci Tarczy Antykryzysowej, ale tak naprawdę niewiele firm może z tej pomocy skorzystać. Z opłacania składek zwolnieni zostali przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 49 pracowników, ale w praktyce zwolnienie obejmuje tylko 9 osób, za pozostałych składki muszą zostać opłacone. Firmy jednoosobowe mogą skorzystać z tego zwolnienia, ale tylko w sytuacji, gdy ich przychód w marcu wyniósł mniej niż 15 681 zł. Wbrew pozorom jest to bardzo niewielka kwota, bowiem przychód to kwota wystawionych faktur lub paragonów, a nie realny zysk który firma osiągnęła w danym miesiącu. Kiedy odejmiemy od tej kwoty koszty uzyskania przychodu może się okazać, że tak naprawdę firma zarobiła ułamek tej kwoty.

  Koronawirus to również ogromne ograniczenia i nowe obowiązki, które ciążą teraz na pracodawcach. Część pracowników jest obecnie zmuszona do opieki nad dziećmi w domach, bo zamknięto szkoły i przedszkola. Na przedsiębiorcach ciąży również ogromna odpowiedzialność zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom. To wszystko dodatkowe koszty, które generuje pandemia koronawirusa w polskich firmach.

  Znaleźliśmy się zatem w sytuacji, która wymaga od nas dużej odpowiedzialności. To my – konsumenci możemy ratować swoje miejsca pracy. Nie rząd, nie Unia Europejska, ale właśnie my Kowalscy podejmując przemyślane decyzje zakupowe.

  Jak wesprzeć polskich producentów?

  Firmy zarejestrowane w Polsce płacą podatki w Polsce. Oznacza to, że pieniądze, które wpłacają co miesiąc do Urzędów Skarbowych i ZUS realnie wpływają na to jak wygląda nasz kraj. Za te pieniądze utrzymywana jest służba zdrowia, szkolnictwo, kultura. Te pieniądze przeznaczane są na budowę infrastruktury drogowej i miejsc użyteczności publicznej. Ich składki ZUS to emerytury dla Twoich rodziców i dziadków, zasiłek macierzyński dla Twojej żony.

  Wybierając polskie produkty masz wpływ również na to, jak wygląda nasz rynek pracy. Im większe zapotrzebowanie na produkt, tym więcej rąk do pracy potrzeba. Warto o tym pamiętać podczas małych i dużych zakupów. Dzięki temu, że na polskie produkty wzrośnie popyt będziemy mogli przetrwać największy kryzys gospodarczy od 100 lat.

  Dlaczego warto wybierać polskie produkty? Nie tylko ze względu na korzyści gospodarcze i patriotyzm lokalny. Polskie produkty wyróżniają się jakością – są zdecydowanie wytrzymalsze i lepiej dopracowane. Nie ma znaczenia czy jest to podkoszulek czy rower – polscy producenci nie mają się czego wstydzić.

  Producenci polskich produktów muszą konkurować ze światowymi gigantami. Dlatego nad Wisłą komponuje się świetnej jakości rowery w uczciwych cenach. Do tego zyskujesz profesjonalny serwis i doradztwo – bez problemów z komunikacją i czekania tygodniami na części.

  Akcja #wspieramPL

  Żyjemy w czasach, kiedy media społecznościowe kreują rzeczywistość. Korzystajmy z nich umiejętnie i w dobrej sprawie. Dołącz do akcji #wspieramPL – to piękna inicjatywa polskich przedsiębiorców. Nowa, trudna rzeczywistość to doskonała okazja do tego, aby solidarnie wspierać lokalnych producentów i polskie firmy.

  Jak możesz pomóc?

  1. Weź udział w facebookowym evencie #wspieramPL.
  2. Udostępnij wydarzenie i zaproś znajomych.
  3. Na swoich kontach social media pokaż swoje ulubione polskie marki. Koniecznie oznacz post lub story hasztagiem #wspieramPL .
  4. Nominuj swoich znajomych do oznaczania ich ulubionych marek z Polski.
  5. Kupuj polskie produkty i korzystaj z usług polskich firm.

  To prosty gest, kilka kliknięć, które mogą pomóc przetrwać polskim firmom w tym trudnym czasie. Przyszło nam się zmierzyć z wyjątkową sytuacją. Tylko działając razem możemy wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

  Zdajemy sobie sprawę, że ciągłe przebywanie w domu jest trudne. Ale tylko w ten sposób możemy zatrzymać rozprzestrzenianie się pandemii. Pamiętaj – teraz siedzimy w domach po to, aby latem bezpiecznie wyjść z domów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane