• Menu

  Rok 2016 – jakie zmiany w prawie?

  1000 zł na dziecko, ozusowane umowy zlecenie i brak obowiązku szkolnego dla 6-latków to tylko niektóre zmiany, jakie nastąpiły wraz z początkiem roku 2016. Sprawdźmy, co czeka Polaków w nowym roku.

  Prawo, szczególnie w naszym kraju, ma tendencję do częstej zmiany i wydaje się, że Polacy przyzwyczaili się już do tego. Rok 2016 pod względem zmian jest wyjątkowo bogaty, a dotyczą one różnych grup społecznych i różnych obszarów naszego życia.

  zmiany w prawie

  Pieniądze na dzieci

  W ostatnim czasie wiele słyszeliśmy o uchwalonym niedawno programie 500 Plus na drugie i każde następne dziecko, który wchodzi w życie od 1 kwietnia. Jednak warto pamiętać, że od 1 stycznia wszedł w życie inny program, przygotowany przez poprzedniego ministra pracy i polityki społecznej – Władysława Kosiniaka-Kamysza. W ramach „kosiniakowego” rodzice, którzy nie płacą składek ZUS i nie przysługują im urlopy rodzicielskie, będą otrzymywali co miesiąc 1000 zł przez okres 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Z tego wsparcia będą mogli korzystać studenci, którzy zostali rodzicami, ale również bezrobotni lub pracujący w oparciu o umowę o dzieło.

  Umowy zlecenie i składki do ZUS

  W 2016 roku zmienia się także prawo pracy. Zmiany dotknęły także umów zlecenia, a ściślej mówiąc, sposobu naliczania składek do ZUS. Do tej pory, gdy zawieranych było kilka tego rodzaju umów w roku, zleceniodawca zapłacił składkę od wybranej umowy, najczęściej opiewającej na najniższą kwotę. Od 1 stycznia 2016 składka pobierana jest do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w bieżącym roku wynosi 1850 zł brutto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska na tym rozwiązaniu dodatkowo 650 mln zł, a pracownicy zaczną składać kapitał na przyszłe emerytury, chociaż takie rozwiązanie nie sprawi, że będą to świadczenia wysokie.

  Zmiany dla 6-latków

  Nowy rok 2016 to również nowa rzeczywistość dla 6-latków i 5-latków, wobec których został zniesiony obowiązek szkolny. Wróciliśmy do rozwiązania, jakie funkcjonowało jeszcze kilka lat temu – obowiązkową naukę muszą podjąć dopiero 7-latki. Prawo do wychowania przedszkolnego zachowały 4-latki, którym samorządy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolu.

  Rodzice 6-latków, którzy już uczęszczają do I klasy, będą mogli zdecydować, czy pozostawić dziecko na kolejny rok w tej samej klasie, czy posłać je dalej. Decyzję muszą podjąć do 31 marca. Oczywiście nie oznacza to, że 6-latki nie będą mogły, jak dotąd, chodzić do I klasy – potrzebna będzie do tego pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

  Wśród innych zmian wprowadzonych w 2016 roku można między innymi wymienić utratę przez straż miejską uprawnień do używania fotoradarów, zmiany w przyznawaniu prawa jazdy czy wzrost uposażenia żołnierzy zawodowych.

  Więcej informacji o zmianach jakie Nas czekają znajdziecie pod adresem:  https://kancelaria-gizinski.com/

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane