Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, ale dokonuje zakupów we Francji lub na przykład płaci za przejazdy tamtejszymi autostradami, może się ubiegać o zwrot zapłaconego podatku VAT. W jaki sposób ma to zrobić?
Francja to kraj, w którym polscy przedsiębiorcy mają bardzo wiele kontaktów biznesowych i chętnie współpracują z tamtejszymi firmami. Często wiąże się to z koniecznością dokonywania zakupów we Francji, co z kolei oznacza płacenie tamtejszego podatku VAT, oznaczanego skrótem TVA (Taxe sur la Valeur Ajoutée). Na szczęście w wielu przypadkach można później odzyskać te pieniądze.
Wniosek o zwrot VAT można składać samodzielnie, co jednak często oznacza zmierzenie się ze skomplikowaną francuską procedurą. Można też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej w zwrotach VAT firmy. Przykładem tej ostatniej jest FDE, do której usług otrzymują dostęp na przykład posiadacze karty paliwowej Shell Card (dotychczas: euroShell). Procedura zwrotu często trwa wówczas 2 tygodnie zamiast kilku miesięcy.
O zwrot podatku VAT z Francji mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy:
Francuski fiskus ściśle określa, za które towary lub usługi przysługuje zwrot podatku VAT. Należy zapoznać się z taką listą, planując tam zakupy. Wśród towarów lub usług z refundowanym VAT-em można znaleźć między innymi:
Należy także pamiętać, że zwrot podatku VAT nie przysługuje na przykład za:
We Francji obowiązują cztery stawki VAT, w tym podstawowa i obniżone:
Francuski fiskus rozpatruje wnioski o zwrot VAT tylko wtedy, gdy zostanie osiągnięta minimalna kwota podatku:
Do każdego wniosku o zwrot podatku VAT przedsiębiorca musi dołączyć fakturę lub paragon. Faktura powinna zawierać takie informacje jak nazwa, adres wystawcy faktury i jego NIP, te same dane odnośnie do odbiorcy faktury, data jej wystawienia, data dostawy lub płatności, numer faktury, nazwa i ilość towaru/usługi, cena jednostkowa bez VAT, stawka VAT dla każdej pozycji oddzielnie i w podobny sposób ujęta kwota netto oraz brutto. Do tego w przypadku dostaw wewnątrzunijnych należy zaznaczyć, czy usługa jest zwolniona z podatku, czy podlega systemowi „reverse chargé”.
Paragony jako dowód poniesienia kosztów z tytułu VAT są akceptowane tylko w przypadku przewozu towaru lub osób. Na każdym paragonie musi jednak znaleźć się pieczątka firmy i jej NIP. W przypadku opłat za autostrady lub parkowanie konieczne jest także dopisanie na paragonie numeru rejestracyjnego samochodu, danych kierowcy i umieszczenie wyjaśnienia, dlaczego korzystano z urządzenia poboru opłat.
Francja należy do tych krajów, które dość precyzyjnie określają termin składania wniosków o zwrot podatku VAT. Aby odzyskać pieniądze, trzeba przestrzegać wyznaczonych ram czasowych na złożenie wniosku. Przedsiębiorca może ubiegać się o odzyskanie podatku VAT za cały rok, za jeden kwartał lub za kilka kwartałów następujących po sobie. W przypadku zwrotu VAT za kwartał należy złożyć wniosek maksymalnie do końca pierwszego miesiąca po tym kwartale. Jeśli w danym kwartale nie zostanie zebrana minimalna wymagana kwota podatku, może ona zostać dołączona do kwoty, która uzbiera się w kolejnym kwartale.
Złożenie wniosku o zwrot VAT i korespondencja z urzędem skarbowym we Francji odbywa się obecnie jedynie drogą elektroniczną w języku francuskim. Należy sprawdzić dokładnie poprawność wypełnienia formularza, ponieważ francuskie prawo nie przewiduje składania korekt wniosków o zwrot VAT. Chociażby z tego powodu warto zatem zastanowić się nad wsparciem profesjonalnej firmy, jak wspomniana wcześniej FDE, która specjalizuje się we francuskim prawie podatkowym i udostępnia usługi między innymi klientom biznesowym Shell.
Tagi: finanse, Francjia, podatki, prawo, VAT, zwrot podatku
Dodaj komentarz