• Menu

  Związek Banków Polskich podaje: kredyty ma przeszło 15 milionów Polaków

  zadłużenie polakówChyba każdy z nas zna kogoś, kto ma kredyt albo pożyczkę. Według ostatniego raportu przygotowanego przez Związek Banków Polskich zadłużonych jest ponad 15 milionów Polaków. Łączna kwota wszystkich zobowiązań to aż 576 miliardów złotych!

  Raport „InfoKREDYT” upubliczniony niedawno przez Związek Banków Polskich niesie ze sobą interesujące dane. W przekrojowy sposób podaje on zarówno wartość, jak i liczbę kredytów i pożyczek Polaków w 2016 roku.

  Jakie pożyczki i kredyty mają Polacy?

  Zgodnie z danymi z raportu kredyty i pożyczki ma 15,3 miliona Polaków. Łącznie te osoby posiadają ponad 27,4 miliona umów różnego rodzaju pożyczkowych i kredytowych w bankach i firmach pożyczkowych.

  Raport wskazuje, że 8,3 miliona obywateli Polski ma kredyt konsumpcyjny w banku albo firmie pozabankowej, na przykład chwilówki. Takie kredyty najczęściej przeznaczane są przykładowo na bieżące wydatki, remont czy zakupienie wyposażenia do domu. Pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. 4,8 miliona Polaków ma z kolei kartę kredytową. Kredyt na mieszkanie dotyczy 2,05 miliona rodaków.

  Łączna wartość zobowiązań Polaków to 576,2 miliarda złotych. Jak informuje raport, za taką sumę można by wybudować aż 10 elektrowni atomowych albo 10 nowych linii metra w stolicy. W porównaniu do poprzedniego roku w 2016 zadłużenie Polaków było większe o 5%.

  Wobec tego obecnie na jednego Polaka przypada średnie zadłużenie wynoszące 38 158 złotych. Z kolei średnia wartość kredytu mieszkaniowego, który był zaciągnięty w 2016 roku to 221 412 złotych.

  Aż 28 miliardów złotych niespłaconych kredytów i pożyczek

  Raport Związku Banków Polskich poświęca też miejsce na spłaty i zaległości pożyczek i kredytów zaciąganych przez Polaków. Zgodnie z jego danymi, w 2016 roku wartość niespłaconych zobowiązań wyniosła aż 28 miliardów złotych. Co ciekawe, najbardziej terminowo spłacane są przede wszystkim kredyty hipoteczne.

  Jedna odpowiedź do “Związek Banków Polskich podaje: kredyty ma przeszło 15 milionów Polaków”

  1. Taras pisze:

   Jeśli musisz wybrać dobrą pożyczkę, polecam odwiedzenie tej witryny kredyty-pozabankowe24.pl/

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane