Rozmowa z dr. n. med. Zbigniewem Czyżem, współzałożycielem i przewodniczącym Rady Nadzorczej American Heart of Poland
Grupa American Heart of Poland S.A. została założona z inicjatywy wybitnych lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych prawie 16 lat temu. Jakie były Państwa początki?
– W latach 90. ubiegłego wieku dostęp do nowoczesnych metod leczenia kardiologicznego w Polsce praktycznie nie istniał. Zabiegi przezskórne, które w Europie i na świecie były już popularne, u nas zaczęto dopiero stosować. Wykonywano je tylko w dużych ośrodkach, a więc dostęp do nich był ograniczony. Chorzy czekali na te zabiegi w ogromnych kolejkach, a jednocześnie my – lekarze – mieliśmy świadomość, że właśnie dostępność małoinwazyjnych zabiegów oraz leczenie ostrych zespołów wieńcowych i zawałów serca, jak najbliżej miejsca zamieszkania polskiego pacjenta, jest kluczowa dla ich zdrowia i życia. Odpowiedzią na te potrzeby było powołanie do życia pierwszej kliniki serca w Ustroniu – prywatnego ośrodka, w którym chorzy będą mieć szybki dostęp do, wtedy u nas wciąż jeszcze, pionierskich zabiegów. I od początku, ze względu na niewiarygodne wprost zapotrzebowanie, klinika pracowała „na okrągło”, przez 24 godziny na dobę. Okazało się, że ogromna rzesza ludzi potrzebowała pomocy dosłownie od zaraz. Drugim istotnym krokiem było przekonanie płatnika, którym w tym czasie były Kasy Chorych, że taki ośrodek jak nasz jest niezbędny do tego, by móc efektywnie ratować zdrowie i życie Polaków przed zabójcą numer jeden – chorobami układu krążenia. Dziś w ramach grupy American Heart of Poland pod marką przede wszystkim Polsko-Amerykańskich Klinik Serca działa ponad 30 ośrodków, w których niesiemy bezpłatną pomoc dla średnio ponad 60 000 pacjentów rocznie.
Zlokalizowanie pierwszej kliniki w Ustroniu pociągnęło za sobą inwestycję w Uzdrowisko Ustroń. Jaki był jej cel i czy była niezbędna w działalności Klinik?
– Od początku powołania Klinik wiedzieliśmy o tym, że aby jak najlepiej pomóc pacjentom musimy nie tylko znaleźć się jak najbliżej nich, ale również podejść do ich leczenia w sposób kompleksowy i całościowy. Jako spółka, oferujemy najszerszą usługę, najbardziej kompleksową w kraju, jaką może dać kardiologia i medycyna – od diagnostyki przez leczenie kardiologiczne, kardiochirurgiczne i naczyniowe oraz rehabilitację, po profilaktykę wtórną i pierwotną całej rodziny chorego. Dlatego Uzdrowisko Ustroń, z którego stworzyliśmy największy obiekt wczesnej rehabilitacji kardiologicznej w Polsce, było dla nas niezbędnym wyborem. Rehabilitację pozawałową przechodzi u nas ponad 80 proc. ludzi z tej grupy, natomiast po incydentach sercowo-naczyniowych – ponad 40 proc. Wpływa to na bardzo dobre wyniki leczenia w naszych ośrodkach, ze szczególnym uwzględnieniem wyników odległych. Dzięki temu sukces, jaki osiągamy w leczeniu pacjentów ma charakter trwały i pozwala im przez długie lata cieszyć się zdrowiem.
Firma American Heart of Poland podczas tegorocznej Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu Business Centre Club została uhonorowana Złotą Statuetką i tytułem „Lider Polskiego Biznesu”. Co wyróżnia Was na tle innych podmiotów z sektora medycznego?
– AHP w ciągu 16 lat istnienia zdobyło silną pozycję na polskim rynku opieki zdrowotnej, stając się największą tego typu siecią w Europie w sektorze kompleksowego leczenia chorób układu krążenia. Mieliśmy duży wpływ na zmianę podejścia do leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych w całym systemie opieki zdrowotnej w Polsce. Od początku istnienia nasi specjaliści ratują ludzi blisko ich miejsca zamieszkania, stosując najnowocześniejsze metody, które pozwalają na kompletną i skuteczną terapię w przeciągu jednego do kilku dni. AHP udowodniło, że można leczyć pacjentów efektywnie , szybko i tanio, co jest bardzo ważne dla całego systemu opieki zdrowotnej. Co więcej, możemy pochwalić się doskonałymi wynikami inwazyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz chorób serca, nierzadko przewyższających te publikowane w krajowych i międzynarodowych rejestrach.
Rozmawiała Agnieszka Żądło
Tagi: AHP, American Heart of Poland, choroby serca, dostępność małoinwazyjnych zabiegów, dr. n. med. Zbigniew Czyż, Grupa American Heart of Poland S.A., kardiochirurg, kardiologia, klinika serca w Ustroniu, leczenie kardiologiczne, leczenie ostrych zespołów wieńcowych i zawałów serca, leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych, Lider Polskiego Biznesu, medycyna, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Uzdrowisko Ustroń, Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu Business Centre Club, zawał serca, Złota Statuetka
Dodaj komentarz