• Menu

  Zgłoś kandydatów do Nagrody imienia Jerzego Regulskiego!

  Trwa V edycja Nagrody imienia Jerzego Regulskiego za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego i rozwoju samorządności terytorialnej. Do 30 września br. przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do tego wyróżnienia!

  Nagroda Regulskiego

  Jednym z najważniejszych zadań, powierzonych gminom w ustawie samorządowej, jest troska o ład przestrzenny polskich miast, miasteczek i osiedli. Dla Jerzego Regulskiego – urbanisty, inicjatora odbudowy samorządów lokalnych w Polsce i współtwórcy tej ustawy – te zapisy były niezwykle ważne. Jak pisał jeszcze w latach 80., „kierowanie rozwojem miasta wymaga aktywnej polityki władz lokalnych, a tym samym planów ich działania”.

  Nagroda imienia Jerzego Regulskiego wspiera tę aktywność. Wyróżnia te osoby i inicjatywy, które działają na rzecz wartości bliskich jej Patronowi – kreują ład przestrzenny (zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju) oraz wzmacniają w tym zakresie polskie samorządy. Nagroda promuje m.in. projekty urbanistyczne rozwiązujące lokalne problemy, koncepcje społeczne rozwijające samorządność, publikacje poszerzające wiedzę o ładzie przestrzennym, inicjatywy lokalne promujące zrównoważony rozwój. Ważnym celem nagrody jest również budowa społecznej świadomości i społecznego wsparcia dla reformy gospodarki przestrzennej – mówi dr Adam Kowalewski, architekt i członek Kapituły Nagrody.

  Wyróżnienie zostało ustanowione w 2016 roku przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Towarzystwo Urbanistów Polskich i przyznawane jest w czterech kategoriach: idei, realizacji dzieła, wiedzy i upowszechniania oraz aktywności obywatelskiej. Laureatami Nagrody imienia Jerzego Regulskiego w ubiegłych latach byli m.in. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi za ideę „Powrót do miasta” (kategoria: idea, 2019), urząd Miasta Zakopane za park kulturowy obszaru ulicy Krupówki (kategoria: realizacja dzieła, 2018), Festiwal Traffic Design (kategoria: aktywność obywatelska, 2017) czy Lech Mergler, Kacper Pobłocki i Maciej Wudarski za „Anty-bezradnik przestrzenny. Prawo do miasta w działaniu” (kategoria: wiedza i upowszechnianie, 2016).

  W tym roku odbędzie się już V edycja Nagrody. Projekty, realizacje, kandydatów czy kandydatki może nominować każdy. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: www.nagrodaregulskiego.frdl.pl.

  Laureatów w czterech kategoriach wybierze spośród zgłoszeń Kapituła powołana przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.

  – Gorąco zachęcam do udziału w Konkursie – mówi dr Adam Kowalewski. – Walczymy tu nie tylko o realizację marzeń jego Patrona. Samorządność terytorialna i ład przestrzeni są niezwykle ważne dla przyszłości Polski – dodaje.

  Zgłoszenia do Nagrody imienia Jerzego Regulskiego przyjmowane są do 30 września br.

  Więcej o Nagrodzie można przeczytać na stronie: www.nagrodaregulskiego.frdl.pl.

   

  Jedna odpowiedź do “Zgłoś kandydatów do Nagrody imienia Jerzego Regulskiego!”

  1. Michał Szczyt pisze:

   Pan Rogulski – miałem zaszczyt go poznać osobiście – WIELKI człowiek

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane