logo
logo
logo
logo

Zastosowanie ramion reakcyjnych w przemyśle
Opublikowano: 24 czerwca 2022

Maszyny oraz urządzenia, które wykorzystuje się w przemyśle muszą być dostosowane do ciężkich warunków oraz do obsługujących je operatorów. Pracownicy narażeni są m.in. na hałas, drgania oraz wysoką wagę narzędzi i sprzętu. Ramiona reakcyjne to komponenty, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort pracy, a także zminimalizować negatywny wpływ wyżej wymienionych czynników na zdrowie pracowników.

Ramiona reakcyjne zwiększają ergonomię wspomagając pracę operatorów maszyn i urządzeń. Ich podstawowym zadaniem jest odebranie momentu obrotowego od narzędzia, tak by nie było transferowane na operatora. Odciążają one również pracownika. Zastosowanie balanserów pozwala na zrównoważenie wagi narzędzi. Wówczas jest ono podtrzymywane przez ramię reakcyjne.

Ramiona reakcyjne

Ramię teleskopowe reakcyjne to rozwiązanie uniwersalne, które stosuje się zarówno w przemyśle jak i produkcji. Jest ono zbudowane modułowo, dlatego można je dowolnie umiejscawiać. Należy jednak pamiętać, że sposób montażu uzależniony jest od obrabianego materiału. Narzędzie jest montowane na niewielkiej powierzchni, jednak zakres jego przestrzeni roboczej jest znacznie większy. Ramiona reakcyjne sprawdzają się w większości zastosowań w przemyśle i produkcji. Mogą pracować z najpopularniejszymi narzędziami. Przez to, że ramiona obniżają poziom drgań, przyczyniają się do większej precyzji pracy chociażby przy dokręcaniu śrub. Ramię reakcyjne liniowe pozwala na zachowanie narzędzia i elementu, z którym pracuje w jednej linii. Umożliwia łatwą obróbkę bez ryzyka złamania się bitów, powstania zadziorów czy poprzecznego gwintowania z zastosowaniem gwintownicy, wkrętarki lub wiertarki.

Ramiona reakcyjne

Wymieniając rodzaje ramion reakcyjnych spotykanych w przemyśle nie sposób pominąć wersji teleskopowych. Zbudowane są z rurek węglowych, które się wysuwają. Są one przeznaczone do pracy w ograniczonej przestrzeni. Można montować je np. na ścianie czy suficie. Gdy chcemy zastosować ten rodzaj ramienia, musimy użyć również balansera, który zrównoważy wagę narzędzia.

Ramiona reakcyjne

Wymieniając modele ramion mówi się o tych z jednym lub dwoma punktami łamania. Modele z jednym punktem stosuje się, gdy dysponuje się małą przestrzenią, a wykonywane ruchy nie są skomplikowane. Modele z dwoma punktami łamania pozwalają uzyskać szeroki zakres dokręcania komponentu. Chcąc zautomatyzować proces dokręcania wg. ustalonej kolejności, należy dołączyć do ramion system pozycjonowania. Umożliwia to dokładną kontrolę wykonywanych czynności. Mechanizm nie pozwala na realizowanie kolejnych kroków, gdy nie zostanie zachowana odpowiednia sekwencja działań. Tego typu ramiona wykorzystuje się wraz z wkrętarkami bądź kluczami elektrycznymi wyposażonymi w zewnętrzny sterownik.

Ramiona reakcyjne

Ramiona reakcyjne odciążają pracowników, zwiększają ich bezpieczeństwo, komfort i ergonomię pracy z narzędziami. Dzięki temu praca w zakładzie staje się bardziej wydajna, dokładna. Można także zautomatyzować część wykonywanych działań.

Ramiona reakcyjne

Ofertę ramion reakcyjnych znajdą Państwo w sklepie internetowym firmy Pneumat tj. www.pneumat.com.pl. Firma posiada produkty wysokiej jakości, które sprawdzą się w wielu gałęziach przemysłu. Profesjonalni doradcy pomagają dobrać odpowiednie rozwiązania do wskazanych aplikacji.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

rozdzielacz hydrauliczny

Czym jest i jak działa rozdzielacz hydraulicz...

Rozdzielacz hydrauliczny to niezbędny element każdej instalacji hydrau...
Green Industry Summit

XI edycja konferencji Green Industry Summit j...

Jedno z najważniejszych wydarzeń branży przemysłowej – konferencja...
osuszacz sprężonego powietrza

Jak wybrać odpowiedni osuszacz sprężonego pow...

Podejmując decyzję o zakupie urządzenia do zamontowania w konkretnej i...
węże do sprężonego powietrza

Jak dbać o węże do sprężonego powietrza i co...

Sprężone powietrze jest często wykorzystywane w wielu sytuacja...