• Menu

  Zasilacz do laptopa. Czym kierować się przy wyborze?

  Zasilacz do laptopaLaptop jest mobilnym i wygodnym w użyciu urządzeniem, które można zabrać ze sobą w podróż, ale jego czas działania bez podłączenia do prądu jest ograniczony, dlatego istotną rolę odgrywa zasilacz.

  Zasilacz jest sprzętem o niewielkich gabarytach, traktowanym ze znacznie mniejszą uwagą niż laptop, co powoduje, że łatwo o przetarcie kabla lub inną usterkę, a wtedy konieczna staje się jego wymiana. Na co zwrócić uwagę, kupując zasilacz?

  Czy tylko oryginalny zasilacz spełni swoje zadanie?

  Zakup oryginalnego zasilacza jest zawsze zakupem bezpiecznym. W takiej sytuacji stary zasilacz wymieniamy na identyczny. Na rynku są jednak dostępne również zamienniki, które są przeznaczone do określonych modeli laptopów. Ich zakup jest opłacalny ze względu na niższą cenę. Wystarczy sprawdzić, czy dany zasilacz pasuje do posiadanego przez nas modelu urządzenia. Przy wyborze zamiennika należy jednak uważać, ponieważ nie wszystkie zamienniki są wysokiej jakości. Warto sprawdzić, którzy producenci zamienników zyskali już uznanie na rynku i oferują gwarancję na swoje produkty.

  Parametry, jakimi powinien charakteryzować się zasilacz

  Zasilacz musi mieć odpowiednie parametry, aby był kompatybilny z danym modelem laptopa, ale w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wtyk zasilacza odpowiada oryginałowi. Obecnie istnieje nawet kilkadziesiąt różnych końcówek, dlatego jest to detal, na który trzeba zwrócić uwagę. Jeśli wtyk jest taki, jak trzeba, wówczas bierzemy pod uwagę następujące parametry:

  • Napięcie zasilacza (V)

  Napięcie zasilacza jest podawane w voltach i musi być identyczne z napięciem, które jest określone na laptopie. W teorii różnica może wynosić 1 V, ale w praktyce wcale nie musi tak być.

  • Natężenie prądu (A)

  Natężenie prądu jest wyrażane w amperach i wskazuje maksymalną wartość prądu, jaką zasilacz może zostać obciążony. Wartość natężenia nie powinna być niższa niż wartość wskazywana na laptopie, ale zdecydowanie może być większa. Jeżeli wybierzemy zasilacz o zbyt małej ilości amperów, laptop nie będzie właściwie zasilany prądem, co może doprowadzić do uszkodzenia jego podzespołów.

  • Moc zasilacza (W)

  Moc zasilacza wyrażana w watach stanowi iloczyn napięcia i natężenia prądu. Moc nie powinna być za mała, za to może przekraczać wartość niezbędną do prawidłowego działania laptopa.

  Jak dbać o zasilacz, aby nie trzeba było go szybko wymieniać

   Jeżeli wymiana zasilacza jest niezbędna, warto zajrzeć na stronę seltrade.pl. Warto jednak odpowiednio zadbać o zasilacz, aby jego wymiana nie była konieczna w krótkich odstępach czasu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kabel – nie należy go mocno skręcać ani naciągać. Niestety większość osób nie zwraca również uwagi na kolejność podłączania laptopa do zasilania.

  W pierwszej kolejności trzeba podłączyć kabel do gniazda zasilającego z zasilaczem. Dopiero wtedy wkładamy wtyczkę do gniazdka, z którego ma być czerpana energia elektryczna, a na końcu podłączamy sam zasilacz do laptopa. Oprócz tego zasilacz nie powinien leżeć w pobliżu źródła ciepła, ponieważ będzie się przegrzewał.

  Jedna odpowiedź do “Zasilacz do laptopa. Czym kierować się przy wyborze?”

  1. Jurson pisze:

   Prowadziłem jakiś czas ze szwagrem sklep komputerowy i zamawialiśmy zasilacze od firmy Enan. Najlepiej się sprawdzały. Solidna jakość i bardzo dobry kontakt z firmą

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane